Na titulku, Návody a postupy

Zálohovanie vo Windows 7 - ako vytvoriť a obnoviť obraz systému

Existuje veľké množstvo riešení, ako zálohovať pevný disk vo Windows 7 a na tento účel bolo vytvorených veľké množstvo kvalitných, či menej kvalitných nástrojov. Jedeným zo spôsobov je manuálne ukladanie dôležitých […]

Existuje veľké množstvo riešení, ako zálohovať pevný disk vo Windows 7 a na tento účel bolo vytvorených veľké množstvo kvalitných, či menej kvalitných nástrojov. Jedeným zo spôsobov je manuálne ukladanie dôležitých dát na externý disk, pomocou synchronizačnej aplikácie nastaviť zariadenie, kde budú v určitý časový interval automaticky uložené vybrané dáta. Dnes si ale ukážeme, ako vytvoriť obraz (image) systému vo Windows 7 iba za pomoci nástroja, ktorý je súčasťou operačného systému.

Budeme sa baviť o tzv. obraze systému – Čo to je obraz systému?

Ide o presnú kópiu pevného disku, ktorá sa uloží v podobe jedného súboru – virtuálneho disku (. VHD) na vami zvolenom úložisku. Do (česky bitová kópia, anglicky image) sú zahrnuté systémové aj užívateľské súbory z daného oddielu. V praxi teda môžete obraz systému využiť pre obnovenie po páde, kedy nebude možné pôvodný systém spustiť. Pomocou obrazu systému je možné systém nahrať na nový fyzický pevný disk.

Analógiu s obrazu systému Windows 7 môžeme hľadať v skrytých recovery oddieloch (partícií) obsahujúcich inštalačné súbory a inštalátor operačného systému, ktoré sú obsiahnuté na pevných diskoch nových počítačov. Pred začatím spúšťania samotného systému, z recovery oddielu môžeme obnoviť systém do tzv. továrenskej podoby (teda tak ako ho dodal výrobca). Predtým boli výrobcovia počítačov nútení systém nahrávať na DVD-éčka, dneska už sa to rieši práve pomocou skrytých oddielov s uloženou kópiou systémového oddielu.

Ako vytvoriť obraz systému

1. Ovládací panel -> Systém a zabezpečenie -> Zálohovánie a obnovenie

zaloha-1

2. Pokračujme voľbou Vytvoriť obraz systému

3. Po chvíľke nám aplikácia ponúkne pripojené úložiská, na ktoré bude neskôr uložený vytvorený záložný obraz systému. Pochopiteľne sa neobjavia len oddiely interného pevného disku, ale tiež pripojený externý disk či USB kľúčenka.

zaloha-2

4. V ďalšom kroku vyberieme, ktoré logické oddiely chceme zahrnúť do obrazu. Osobne odporúčam iba systémový oddiel (práve kvôli systému) a dáta z ostatných logických oddielov zálohovať ručne na externý disk. (Mimochodom obraz sa najčastejšie vytvára po čistej inštalácii systému so všetkými doinstalovanými ovládačmi a programami).

5. Na bežnej hardvérovej ??konfigurácii bude za 15 minút proces dokončený.

Ako obnoviť systém z obrazu

V prípade, že nastane situácia poškodenia systému, prípadne závada, ktorá nie je (jednoducho) odstrániteľná, prichádza k obnove z nami vytvoreného obrazu. Musíte mať však k dispozícii patričné ??médium, ktoré umožní obnovu systému. Za toto médium sa považuje inštalačné DVD-éčko (alebo flashka) s Windows 7 alebo tzv. opravný disk, ktorý môžete vytvoriť v ovládacích paneloch ( Ovládací panel -> Systém a zabezpečenie -> Zálohovánie a obnovenie -> Vytvoriť disk pre opravu systému).

V prípade, že máte inštalačné DVD-čko s Windows 7 nechajte ho nabootovať po štarte počítača (predtým musíte zmeniť prioritu bootovania v BIOSe, systém musí najprv bootovať z DVD až potom z vlastného disku). Po načítaní kliknite v ľavej dolnej časti okna na Opraviť tento počítač resp. Obnovenie systému.  Ak máte opravný disk, pokračujte voľbou Obnovenie obrazu systému.

zaloha-3

Po zvolení patričnej položky začne vyhľadávanie obrazov systému. Po nájdení označte ten správny a pokračujte. Pozor na zaškrkávaciu možnosť Formátovať a znova rozdeliť disky. Ak túto položku zaškrtnete dôjde ku naformátovaniu všetkých oddielov, teda aj tých, ktoré nebudú zo systémového obrazu obnovené!

Kliknite na Ďalej a spustí sa obnovovací proces. Po úspešnom dokončení dôjde k samovoľnému reštartu, po ktorom nabootuje „nový“, resp. obnovený systém zo zálohy.

4 komentáre

 1. jopal

  Do jednotiek na zalohovanie mi napevno dava aj disk E, kde je 100 GB dat, ktory urcite nesuvisi so systemom W7, neda si mi to odoznacit, nakolko za nim pise ze system…. Pricom disk D mi ponuka na vyber. (Jedna sa o jediny disk rozdeleny na C, D, E.). Ako zrusim vyber?

 2. Viliam

  Pri pokuse o zálohu systémového disku sa mi nezobrazia
  1 . Ovládací panel -> Systém a zabezpečenie -> Zálohovánie a obnovenie
  ikony pre ďalší postup pri zálohovaní alebo obnove
  Viete poradiť.
  Ď
  Viliam

 3. Simon

  Kedysi davno som spravil obraz disku a nastala doba kedy som ju uz musel vyuzit.Vsetko prebehlo v poriadku. Zaujimama ma ak som neformatoval disk zostal ten stary win niekde ulozeny v nejakom image? Lebo ten moj windows zabera na disku 27GB a su tam nainstalovane ovladace a par software ale to cislo sa mi zda nejak velke aj tak.

  Dakujem

 4. tomas

  dobry den chcem sa spytat asi mam virus v notebooku ci vo windowse a sa chcem spytat este som si nezalohoval windows. no ked chcem zalohovat a potom obnovit windows bude tam este ten virus? a este poradte presny postup na moj problem . vopred dakujem za radu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *