Na titulku, Návody a postupy

Ako na čistú inštaláciu Mac OS X – rýchlo a jednoducho

MacOS X k nám pravidelne prichádza v nových verziách a väčšina z nás vykoná iba jednoduchú aktualizáciu, pričom sa zachovajú všetky existujúce programy, dáta a nastavenia. To však môže niekedy […]

MacOS X k nám pravidelne prichádza v nových verziách a väčšina z nás vykoná iba jednoduchú aktualizáciu, pričom sa zachovajú všetky existujúce programy, dáta a nastavenia. To však môže niekedy spôsobovať problémy a preto nie je od veci z raz za rok-dva pristúpiť k čistej inštalácii.

Samotná inštalácia je primitívne jednoduchá, o niečo komplikovanejšie je vytvorenie inštalačného média (najčastejšie USB flash), či obnova dát zo zálohy. V tomto článku si ukážeme ako vytvoriť zálohu súčasného systému, ako vytvoriť insťalačný USB disk, čo všetko treba spraviť pred čistou inštaláciou MacOS X a samozrejme samotnú inštaláciu.

1. Zálohovanie

Zálohovanie je veľmi dôležité, ak teda nechcete prísť o všetko, čo v Mac-u máte. Najlepší spôsob je použitie externého USB harddisku. Vybrať si môžete napr. na alze (vyhľadajte si nejaký vhodný s rozhraním USB 3.0). Ak máte v Mac-u 256GB disk, bohate Vám postačí 500GB USB externý disk. Ten neskôr môžete použiť aj na pravidelné zálohovanie (určite odporúčam, ak ste doposiaľ pravidelne nezálohovali).

Ak takýto disk už máte, pripojte ho k Mac-u a spustite Time Machine (cmd+medzerník -> Time Machine).

mac-time-machine

Spustí sa zálohovanie, čo budete vidieť indikáciou v samotnom Time Machine ale aj v pravo hore, po kliknutí na ikonu v menu.

mac-time-machine-zaloha

Doba zálohovania trvá od veľkosti a počtu dát, ktoré máte v počítači uložené, ako aj od použitého externého disku (resp. od jeho rýchlosti). V prípade použitia nových USB 3.0 diskov to bude v jednotkách až desiatkach minút.

2. Vytvorenie inštalačného / bootovateľného USB disku

V dobe písania článku bol najaktuálnejším MacOS X 10.9.1 Mavericks, takže sa budem držať toho OS. Situácia by sa ale nemala meniť ani v prípade starších, či novších MacOS X.

Budete potrebovať USB flash kľúč s kapaciou aspoň 8GB, vystačíte si aj s USB 2.0, ale silne odporúčam USB 3.0 (všetko potrvá oveľa kratšie). Pohľadajte si napr. na alza.sk (hľadajte USB 3.0, stoja zopár €).

1. Vložte USB flash disk do USB portu.
2. Spustite utilitu Disk Utility (nájdete ju medzi aplikáciami, prípadne si ju vyhľadajte cez spotlight cmd+medzerník)
3. Vyberte si ho v ľavom menu (spoznáte ho podľa označenia resp. kapacity, s interným diskom by ste si ho pomýliť nemali)
4. V pravo v ponuke vyberte Vymazať (ang. Erase)
5. Ako formát vyberte Mac OS Extended (Journaled)
6. Ako meno zadajte Untitled
7. Kliknite na Vymazať (Erase)

Ilustračný obrázok:mac-disk-utility-format

Teraz bude nutné stiahnuť samotný operačný systém (v našom prípade Mac OS X 10.9.1 Mavericks):

1. Kliknite na tento odkaz (smeruje na stránku apple.com) (ak je dostupný novší MacOS X, nájdite si patričný odkaz)
2. Ak vám vyskočí upozornenie na spustenie externej aplikácie, potvrďte ju cez Spustiť aplikáciu, resp. ak nie, tak kliknite na modré tlačítko View in Mac App Store v ľavej hornej časti stránky a zvoľte Spustiť. (ukážka tu)
3. Otvorí sa App Store, v ľavo hore kliknite na Stiahnuť / Download a potvrďte, že chcete pokračovať v sťahovaní (tlačítko sa zmení na Sťahovanie / Downloading) (ukážka tu)

Ilustračné obrázky:
mac-mavericks-stahovanie

mac-mavericks-stahovanie_app_store

Operačný systém sa začne sťahovať a keďže má inštalačný súbor zhruba 5GB, bude to nejakú dobu trvať (závisí od vášho internetového pripojenia). Indikáciu sťahovania nájdete v zozname insťaloványch aplikácií. Sem sa dostanete buď cez Finder cez klávesu F4 – tu si vyhľadajte ikonu „OS X Mavericks“ (ukážka tu), alebo cez Finder (ukážka tu).

Ilustračný obrázok:
mac-stahovanie-mac-os-x-mavericks

mac-mavericks-stahovanie_apps

Ak by táto metóda nefungovala, v App Store aplikácii podržte ALT a kliknite na Zakúpené (Purchases), nájdite OS X Mavericks (resp. podľa dostupnosti novší) a vedľa neho kliknite na Stiahnuť (Download).

mac-os-x-download-app-store

Ak už máte operačný systém stiahnutý, presunieme sa k samotnému vytvoreniu bootovateľného inštalačného USB disku. Spustite si Terminál (cmd+medzerník -> Terminal)

do terminálu zadajte nasledujúci príkaz (skopírujte si ho cez cmd+c a vložte cez cmd+v):
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction

Aktualizácia článku o Mac OS X Yosemite:
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction

Všimnite si, že je v príkaze použité /Volumes/Untitled, čo je vlastne meno vášho USB disku, ktoré ste zadávali pri formátovaní.

Proces vytvárania inštalačného USB disku by mal trvať niekoľko minút (závisí od toho, či máte USB 2.0 alebo USB 3.0 flashku).

3. Čistá inštalácia MacOS X

  1. Vložte inštalačný USB disk, ktorý sme vytvorili v predchádzajúcich krokoch.
  2. Reštartujte počítač a držte tlačítko Option (resp. ALT), až kým sa neobjaví ponuka.
  3. Ešte pred samotnou inštaláciou spustite Diskovú utilitu (nachádza sa v hornej ponuke)
    1. Vyberte interný disk v v ponuke na pravo zvoľte Zmazať
    2. Formát nastavte na Mac OS rozšírený (žurnálovaný) – rovnako ako keď sme formátovali USB disk
    3. názov zvoľte napríklad Môj Mac
    4. Kliknite na Zmazať
  4. Po zmazaní disku zatvorte Diskovú utilitu
  5. Pokračujte v inštalácii, ktorá je jednoduchá (niekoľko klikov, stačí sa držať sprievodcu inštaláciou)

V budúcej časti si ukážeme, ako automaticky alebo manuálne obnoviť zálohy, ktoré sme si pred začatím čistej inštalácie vytvorili.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

Trackbacks / Pings

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *