Pre čerstvých, alebo možno aj stabilných používateľov a majiteľov mašiniek Apple Mac (a ich operačného systému Mac OS X) môže byť užitočným, vedieť si spustiť samotný operačný systém Microsoft Windows priamo vo svojom Mac prostredí. Ako na to, si ukážeme v tomto jednoduchom článku.
Na aký účel je vlastne vhodné súšťať Windows v Mac OS X? Zväčša je to žiadané z nemožnosti nahradiť niektoré Windows programy ich Mac OS X alternatívou. Často taká proste neexistuje. Ja osobne používam pre moju firmu účtovnícky softvér Money S3, ktorý nemá alternatívnu verziu pre Mac OS X. Som preto nútený ho nejakým spôsobom spúšťať na Mac.
Apple počítače okolo roku 2010 kompletne prešli na platformu Intel, z čoho vyplýva fakt, že je na nich spustiteľný Windows. Viete si preto do Mac-u doinštaľovať Windows do dualboot. Budete mať jedoducho 2 operačné systémy – Mac OS X a Windows (napr Windows 7) na jednom počítači. Pri štarte počítača si budete môcť vybrať, ktorý sa má spustiť (pri štarte počítača treba držat klávesu ALT). Inštaláciu vykonajte so sprievodcom, ktorého v Mac OS X nájdete pod názvom Boot Camp. Toto sa však nie vždy hodí, hlavne keď potrebujete len rýchlo spustiť určitú aplikáciu (napr. účtovníctvo, vystaviť faktúru) a ďalej pokračovať v práci na Mac. Existuje spôsob.
Parallels – virtuálna mašina
Parallels je softvér, ktorý dokáže vytvárať tzv. virtuálne mašiny. Sú to akoby virtuálne počítače, na ktorých dokáže bežať takmer akýkoľvek operačný systém. Pomocou Parallels dokážete vytvoriť virtuálnu mašinu, do ktorej nainštaľujete napr. Windows 7.
Inštalácia Windows 7 na Mac OS X cez Parallels
- spustite Parallels
- skúšobnú verziu môžete stiahnuť z www.parallels.com, zakúpiť si ho môžete za $80, upgrade zo staršej verzie na novšiu stojí $50
- v menu zvoľte File – New
- objaví sa sprievodca – ukážka
- tu si môžete vybrať, či chcete štandardne inštaľovať Windows, alebo iný OS z DVDčka, alebo z obrazu disku (image)
- môžete taktiež premigrovať váš Windows, ktorý ste používali na inom počítači
- taktiež môžete v Parallels spúšťať už nainštaľovaný Windows, ktorý máte v spomínanom dualboote (cez Boot camp)
- predpokladám, že budete chcieť inštaľovať Windows z DVD alebo ISO – ukážka
- odporúčam inštaľovať z obrazu disku (formáty ISO, CDR, IMG), inštalácia je tak veľmi rýchla
- inštalátor si vypýta cestu k obrazu disku, prípade k mechanike, v ktorej je inštalačné DVD (resp. CD)
- inštalátor sa vás opýta, aký operačný systém idete inštaľovať
- v ďalšom kroku je potrebné vybrať, akým spôsobom sa budú Windows programy na Mac-u spúšťať – ukážka
- máte možnosť vybrať, či sa Windows programy budú spúšťať akoby v samotnom Windows okne, alebo priamo v bežnom prostredí Mac OS X
- ďalej už nasledujú kroky k vytvoreniu virtuálnej mašiny, prípadne podrobnejších nastavení jej výkonu (nepovinné)
- následne bude zahájená inštalácia Windows tak, ako ju už poznáme (zvládne každý)
Windows programy a hry na Mac OS X
Ukázali sme si, ako jednoducho nainštaľovať Windows cez Parallels, ako virtuálnu masinu, ktorá nám pobeží priamo v prostredí Mac OS X. Už teraz si môžete spúšťať ľubovoľné programy a dokonca aj hry na svojom Windows v Mac OS X.
Aby vám fungovali hry, je nutné dať virtuálnej mašine čo najväčšie množstvo prostriedkov. Tým myslím pamäte RAM, jadier procesora, ale aj video pamäte.
Konfigurácia virtuálnej mašiny pre náročnejšie aplikácie
- spustite Parallels (ak už máte spustený Windows, ukončite ho)
- v Parallels kliknite v menu na Window – Virtual Machines List
- pravým tlačítkom myši kliknite na svoju virtuálnu masinu a zvoľte Configure
- zvoľte potrebný počet jadier procesora (CPUs), ktoré budú priradené k virtuálnej mašine
- zvoľte veľkosť pamäte RAM (Memory)
- v záložke Hardware v ponuke Video zapnite Enable 3D acceleration a nastavte potrebnú veľkosť Video memory
- v záložke Hard Disk 1 si môžete cez Edit tlačítko nastaviť veľkosť partície, ktorú virtuálna mašina pre Windows využíva (príliš veľké partície často nie sú potrebné, zaberú vám na Macu zbytočne veľa miesta)
Nezaručujem, že ak budete chcieť hrať náročnejšie Windows hry, že dokáže Parallels tak dokonale emulovať dostatočný výkon. Je to o skúšaní, niektoré hry môžu fungovať (hlavne tie jednoduchšie a staršie), niektoré hry pravdepodobne dobre fungovať nebudú (hlavne tie, ktoré vyžadujú vyšší, grafický výkon).
Ak sa chcete plnohodnotne hrať nové hry na počítači Mac (napr. na výkonnej MacBook Pro Retina), môžete zvoliť hore spomínanú cestu inštalácie Windows ako alternatívneho systému, do dualboot, cez Boot Camp (jednoduchý sprievodca inštálaciou v Mac OS X).
Ak by ste takto nainštaľovaný Windows (cez Boot Camp) chceli mať dostupný aj vo virtuálnej mašine v Parallels, spustite si Parallels, v menu zvoľte File – New a okne sprievodcu zvoľte Use Windows from Boot Camp. Po preklikaní sa sprievodcom budete mať Windows, okrem dualbootu, dostupný aj vo virtuálnej mašine, čo je veľmi praktické.