Návody.RyPo.sk https://navody.rypo.sk Rýchly Počítač - Tipy a triky, postupy, návody - ako zrýchliť prácu na počítači Sun, 04 Mar 2018 21:25:33 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.1 62685082 Elegantné redukcie pre nové MacBook Pro 2016 USB-C https://navody.rypo.sk/usb-c-redukcie-macbook-2016/ https://navody.rypo.sk/usb-c-redukcie-macbook-2016/#respond Thu, 10 Nov 2016 15:03:25 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1917 V roku 2016 vydal Apple novú generáciu MacBook Pro 13″ a 15″, ktoré už neobsahujú klasické USB porty, na prekvapenie ani čítačku SD kariet a ani obľúbený, napájací MagSafe konektor. Všetky tieto pôvodné porty nahradil USB-C. Tento konektor má skutočne množstvo výhod (napr. obojsmerný prenos, tzn. že môžete napájať notebook prúdom z externého monitoru), no aktuálne (rok 2016), väčšina z nás používa klasické periférie.

Ak by ste aj používali bezdrôtovú myš, prípadne klávesnicu, tak klasický USB kľúč do USB-C proste nevložíte. Dokonca si ani nepripojíte a nenabijete nový (alebo starý) iPhone. Apple spolieha na to, že sa USB-C masovo rozšíri, spolieha na bezdrôtový prenos a cloudy.

V tomto krátkom prehľade by som vám rád ukázal niekoľko možností, ako za rozumné peniaze (nie úplne lacné, ale podľa mňa cenovo najlepšie riešenie), viete získať svoje porty späť.

eSTUFF USB Type-C (USB-C) Slot-in Hub Silver

eSTUFF USB Type-C (USB-C) Slot-in Hub Silver

eSTUFF USB Type-C (USB-C) Slot-in Hub je niečo ako mini dokovacia stanica. Nemá žiadny káblik, napája sa priamo do portu. Výhodou je, že ak máte strieborný MacBook, bude s ním splývať, dizajnovo vyzerá veľmi pekne.

Obsahuje všetko potrebné:

 • 2x USB 3 porty
 • SD / microSD čítačku
 • ďalšie USB-C

Toto riešenie odporúčam v prípade:

 • ak nepotrebujete pripájať externý monitor cez HDMI / mini DVI (pre tieto konektory by ste potrebovali ďalšiu redukciu)
 • ak nepotrebujete viac ako 2 x USB 3 porty (na pôvodnom MacBook Pro tiež nebolo viac ako 2 porty)

Kde kúpiť a koľko stojí:

MINIX NEO C

MINIX NEO C

Replikátor portov MINIX NEO C je funkče ešte lepšie riešenie, ako eSTUFF, no pripája sa káblikom a nemáte ho „nalepený“ priamo na tele notebooku. Ak vám to nevadí (väčšine ľudí to vadiť nebude), tak ho určite odporúčam.

Obsahuje všetko potrebné:

 • 2x USB 3 porty
 • SD / microSD čítačku
 • ďalšie USB-C
 • RJ45 konektor pre pripojenie siete
 • HDMI s podporou rozlíšenia 4k

Toto riešenie odporúčam v prípade:

 • ak vám nevadí že sa pripája káblikom a nie je „dizajnovo nalepený“ na telo ako eSTUFF

Kde kúpiť a koľko stojí:

 • v dobe písania článku sa cena pohybuje okolo 60 € bez dane (môže sa zdať veľa, ale toto riešenie je kompletné a pokryje všetky potreby)
 • kde kúpiť
]]>
https://navody.rypo.sk/usb-c-redukcie-macbook-2016/feed/ 0 1917
Downgrade Apple Photos – je to možné? https://navody.rypo.sk/downgrade-photos-je-to-mozne/ https://navody.rypo.sk/downgrade-photos-je-to-mozne/#respond Fri, 04 Nov 2016 22:20:52 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1910 Ak ste sa niekedy dostali do situácie, keď ste chceli downgrade nového MacOS na starší (napr. v mojom prípade to bolo z macOS Sierra na Mac OS X El Capitan), určite ste sa stretli s problémom prenosu fotiek. Resp. určite ste sa s tým stretli, ak používate natívnu aplikáciu Photos (predtým iPhotos). Knižnica fotiek (v systéme vyzerá ako 1 súbor, v skutočnosti je to folder/aplikácia) vám proste nepôjde spustiť / naimportovať, do staršieho systému.

Pri pokuse použiť knižniciu fotiek vytvorenú v novšom OS do staršieho, dostanem hlášku „The library is from a newer version of photos„. A s tým sa skutočne nedá nič robiť. Aspoň to hovoria diskusné fóra. No nie je to celkom pravda. Ak vám nevadí, že prídete o „upratanie“ fotiek do albumov a neviem čoho všetkého, čo Photos pre sortovanie podporuje (mne osobne stačí sortovanie podľa dátumov a to je zachované), tak pre vás mám riešenie.

 1. Kliknite si pravým tlačítkom na súbor „Photos Library“ a dajte „Show Package Contents“
 2. Kliknite na adresar „Masters“
 3. Keď si prezriete obsah adresára, zistíte, že obsahuje podadresáre s rokmi, tie obsahujú podadresáre s mesiacmi atď., až sa preklikáte k samotným fotkám
 4. Pre nahratie všetkých fotiek do Photos aplikácie, stačí otvoriť Photos a drag&drop-núť do neho adresár Masters
 5. Samozrejme táto operácia môže trvať extrémne dlho, ak máte Photos Library o veľkosti 100GB, ako ja 😉
 6. Vo výsledku budete mať fotky „zachránené“ aj pri dowgrade Mac OS
]]>
https://navody.rypo.sk/downgrade-photos-je-to-mozne/feed/ 0 1910
Ako vypnúť kontrolu pravopisu (červené podčiarkovanie) v Chrome na Mac OS X https://navody.rypo.sk/ako-vypnut-kontrolu-pravopisu-cervene-podciarkovanie-v-chrome/ https://navody.rypo.sk/ako-vypnut-kontrolu-pravopisu-cervene-podciarkovanie-v-chrome/#respond Fri, 26 Aug 2016 12:11:42 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1901 Aj vás to otravuje? Červené podčiarknutie zle napísaných slov v Google Chrome. Úmysel je fajn, upozorniť na chyby. No kontrola pravopisu si neuvedomuje, že niektoré texty nemusíme písať prednastaveným jazykom. Ak máte na Mac OS X prednastavenú slovenčinu, automaticky bude kontrola pravopisu akýchkoľvek textov, ktoré píše v prehliadači, v slovenčine. Ak píšete anglicky, bude vám prehliadač podčiarkovať červenou „chybné slová“.

Riešenie je pritom veľmi primitívne.

 1. Hore v menu Chrome kliknite na Edit
 2. Zvoľte Spelling and Grammar
 3. Vypnite Check Spelling While Typing
 4. Červené podčiarkovanie zmizne

Ako vypnúť v Chrome kontrolu pravopisu

]]>
https://navody.rypo.sk/ako-vypnut-kontrolu-pravopisu-cervene-podciarkovanie-v-chrome/feed/ 0 1901
Zmena klávesových skratiek v Thunderbird https://navody.rypo.sk/zmena-klavesovych-skratiek-v-thunderbird/ https://navody.rypo.sk/zmena-klavesovych-skratiek-v-thunderbird/#respond Fri, 23 Oct 2015 12:06:26 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1894 Po vydaní novej verzie emailového klienta Mozilla Thunderbird som dostal silné nutkanie zmeniť niektoré klávesové skratky. Ide hlavne o to, že na Mac OS X mám na CMD+H všeobecnú funkciu skryť aplikáciu, no nový Thunderbird si tam priradil vytvorenie novej úlohy v kalendári. Ako zmeniť akúkoľvek klávesovú skratku, na to sa pozrieme v tomto článku.

Ono je to vlastne veľmi jednoduché. Budeme na to potrebovať doplnok (alebo plugin ak chcete) keyconfig. Tu je aj direct link na download.

Postup zmeny klávesových skratiek v Thunderbirde

 • stiahnete doplnok
 • v Thunderbirde si otvoríte Nástroje -> Doplnky
 • v ľavo Rozšírenia -> Nainštalovať doplnok zo súboru -> vyberte stiahnutý keyconfig.xpi
 • bude potrebný reštart Thunderbirdu
 • po reštarte choďte znova do Nástroje -> Doplnky a pri keyconfig kliknite na tlačítko Možnosti
 • nájdite si funkciu, ktorej klávesovú skratku chcete zmeniť a pridajte si ju, prípadne zakážte
 • to je všetko

keyconfig-thunderbird

]]>
https://navody.rypo.sk/zmena-klavesovych-skratiek-v-thunderbird/feed/ 0 1894
Apple MacBook Pro Retina staingate, alebo ako reklamovať nevyreklamovateľné https://navody.rypo.sk/macbook-pro-retina-staingate-reklamacia/ https://navody.rypo.sk/macbook-pro-retina-staingate-reklamacia/#respond Mon, 12 Oct 2015 15:36:54 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1855 Som majiteľom už druhého Apple MacBook Pro Retina, ktorý má závadu na displeji. Pri prvom notebooku to boli akési biele body, ktoré sa začali objavovať, teraz, pri druhom, je to vec, ktorá sa laicky nazýva staingate. Je to vlastne porucha antireflexnej vrstvy, ktorá sa pravdepodobne účinkom tepla odlepuje a zanecháva zvláštne matnú, jasne viditeľnú, textúru na okrajoch, ale aj v strede displeja. Pri reklamácii prvého notebooku šlo všetko hladko, dokonca mi boli v iStyle v Brne ochotní reklamovať závadu aj po záruke (kupované na firmu, takže záruka iba rok). V aktuálnom, druhom prípade, čuduj sa svete, Apple odmieta reklamáciu, označuje ju za kozmetickú vadu. Wtf?

Na všetko sa ale nájde riešenie. Na internete sme objavili web www.staingate.org, kde je celá problematika podrobne popísaná a hlavne nafotená. Okolo webu sa taktiež vytvorila veľká FB skupina facebook.com/groups/607572909386595/. A práve v tejto skupine som našiel riešenie. Inak by bolo nutné displej skôr či neskôr vymeniť za zhruba 800 €. Mimochodom problém sa dotýka všetkých MacBookov Pro Retina z roku 2013 a novších.

U mňa problém vyzeral takto

MacBook Pro Retina - staingate

MacBook Pro Retina – staingate

Návod, ako notebook vyservisovať

 • notebook nemusíte mať v záruke
 • napíšte email na adresu tcook@apple.com (áno, skutočne Timovi)
 • v maile musia byť priložené fotky, kde jasne vidno závadu
 • v maile musí byť uvedené sériové číslo notebooku, ideálne modelovú radu
 • do 48 hodín vám zavolá support (mne volal na druhý deň pán z Írska, samozrejme anglicky)
 • support vám zdelí, že na vaše sériové číslo bola vytvorená výnimka a môžete zaniesť, alebo zaslať notebook najbližšiemu Apple Premium storu
 • ja som využil CCC s.r.o. v BA, stačí si vyplniť objednávku prepravy
 • notebook je vhodné zabaliť do originálnej krabice s kompletným príslušenstvom
 • do 48 hodín sa zastaví kuriér (u mňa to bolo hneď na druhý deň doobeda)
 • oprava by nemala trvať viac ako 4 pracovné dni
 • mailom budete informovaný, keď bude oprava dokončená
 • ja som Mac poslal v pondelok o 11:00, vo štvrtok 11:00 som mal opravený notebook na stole
]]>
https://navody.rypo.sk/macbook-pro-retina-staingate-reklamacia/feed/ 0 1855
Recenzia hernej podložky Roccat HIRO – čo dokáže vulkanizovaný silikón? https://navody.rypo.sk/herna-podlozka-roccat-hiro-recenzia/ https://navody.rypo.sk/herna-podlozka-roccat-hiro-recenzia/#respond Mon, 12 Oct 2015 14:20:12 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1882 Už asi 8 rokov používam látkové podložky SteelSeries QcK a nikdy ma žiadna podložka nepresvedčila o zmene. Ani kovové Razer eXactMat, či Destructor, ani plastová Func Surface. Pred pár týždňami však prišla zásielka z môjho obľúbeného eshopu www.progamingshop.sk, v balíku bola podložka Roccat HIRO. Ako to dopadlo si môžete prečítať v tejto krátkej recenzii.

Materiál, 3D vulkanizovaný silikón? Aj keď ma totálne zarazila cena – v čase písania recenzie 40 € s daňou, toto som si proste musel vyskúšať. Samozrejme bol som skeptický, za tie roky som si proste absolútne zvykol na kvalitný textil. Podložku som testoval s myškami SteelSeries Sensei, Razer DeathAdder a staršou Logitech G400.

Vlastnosti povrchu podložky

Správna miera kĺzavosti, s dostatočným odporom, dokonale snímateľná optickým, či laserovým senzorom. O tom je dobrá podložka, o tom je aj táto recenzia. Tieto vlastnosti, dobre skĺbené, by mali stáť pri rozhodovaní, ktorú podložku si kúpiť.

Roccat Hiro a myš SteelSeries Sensei

Podložka a myš SteelSeries Sensei

Ako si vlastne predstaviť 3D vulkanizovaný silikón podložky Roccat HIRO? Hlavne vypustite to 3D, to by som bral len ako 2 magické marketingové písmenká, ktoré dnes nemôžu nikde chýbať. Samotný povrch podložky je niečo medzi textilom a plastom, bližšie k plastu. Hlavné výhody sú vysoká kĺzavosť, ale nie tak extrémna, ako pri čistom plaste, či kove a práve to je pre mňa najdôležitejšie.

Roccat Hiro - spodná strana

Spodná strana

Už prvý kontakt s podložkou bol pozitívny. Spodná strana sa skvele „lepí“ na stôl, takže vám podložka nebude tancovať pri prudšom pohybe myšou. Na samotný povrch som si zvykol v priebehu jedného dňa a už som sa k textilu prakticky nevrátil. Musel som však vykonať jednu zmenu. Zmenšil som výšku snímania senzora myši na 3/10 pri Razer DeathAdder a na 3% pri SteelSeries Sensei. Pri takomto nastavení sa mi myši používali najlepšie.

Roccat Hiro - povrch

Povrch

Keďže som dlho používal SteelSeries QcK Heavy o veľkosti 450×400 mm a jediné, čo by som mohol Roccat HIRO vytknúť je jej veľkosť. 350×250 mm síce nie je málo, no ak ste na niečo veľké zvyknutí, na menšie sa bude trošku ťažšie zvykať. No nemyslím si, že toto by som určite nenazval rozhodujúcim faktorom. Je len škoda, že nám Roccat nedáva na výber viac veľkostí.

O tom, ako myš dokonale na podložke reaguje, ako dobre sa používa asi nemá cenu hovoriť. To je štandard pri podložkách hernej triedy. Drobnosti, ktoré su typické pre iné podložky, ako napr. gumené ohraničenie, alebo okraje z iného materiálu, o ktorý by sa „oškieral“ kábel myši tu nie sú. Podložka sa dá navyše zrolovať a ľahko preniesť – to je vlastnosť, ktorú budete pri plaste, či kove hľadať márne :-). A oproti textilu má ešte jednu super vlastnosť – ak ju zašpiníte, stačí ju vyutierať mokrou handrou.

Video – test myši SteelSeries na podložke Roccat HIRO

Zhodnotenie

Ani neviem, čo dodať na záver. Všetko som zhrnul hore. Ak hľadáte super podložku a máte 40 €, kúpte si silikónovú Roccat HIRO. Je dokonalá. Nemá žiadne nedostatky (teda okrem tej ceny). Alebo si ich kúpte aspoň 3, ak by ju z nejakého záhadného dôvodu prestali vyrábať. Ak si totiž zvyknete na toto, na niečo iné sa vám bude prechádzať veľmi ťažko.

Plusy:
+ dokonalý povrchový materiál, niečo medzi textilom a plastom
+ dokonalá kĺzavosť myši (pre mňa určite)
+ bezchybné správanie sa senzora myši (optika, laser)
+ skladnosť, možnosť zrolovať a ľahko preniesť
+ jednoduché očistenie umytím
+ stabilne drží na stole

Mínusy:
 cena
pre niekoho malá variabilita veľkostí produktu

Kde kúpiť

V prípade záujmu odporúčam podložku Roccat HIRO kúpiť v špecializovanom obchode ProgamingShop.sk, konkrétne na www.progamingshop.sk/roccat-hiro-3d-supremacy-surface-gaming-mousepad-p-210823.html. S ProgamingShopom mám osobné výborné dlhoročné skúsenosti, tovar zasielajú vždy urgentne a bez problémov a vždy tam rád nakupujem. Mimochodom o mojich slovách svedčí aj skvelé hodnotenie 92% zákazníkmi na Heuréke.

]]>
https://navody.rypo.sk/herna-podlozka-roccat-hiro-recenzia/feed/ 0 1882
SteelSeries Sensei – recenzia jednej z najlepších hráčskych myší https://navody.rypo.sk/steelseries-sensei-recenzia/ https://navody.rypo.sk/steelseries-sensei-recenzia/#comments Fri, 09 Oct 2015 00:08:07 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1851 V poslednej dobe sa mi dostalo do rúk zopár zaujímavých hráčskych myší. Pred rokom som si kúpil Razer DeathAdder, pred pár mesiacmi som si mal možnosť vyskúšať ROCCAT Kone XTD pred mesiacom som testoval SteelSeries Rival (recenzia tu). Predtým som dlhodobo používal overené Logitech MX500, 518 a G400. Všetko super myši. Keď som bral SteelSeries Sensei na test, vedel som, že k nej budem mimoriadne kritický a budem si všímať každú drobnosť. Ako myš obstála?

SteelSeries Sensei Pro Grade Laser mouse je laserová 7 tlačítková myš, s krásnym nalešteným povrchom, imitujúcim kov, s klasickým ledkovým podsvietením loga a kolieska. Laserový senzor má citivosť 5700 CPI, čo sa môže zdať je na dnešné pomery málo (porovnanie v tabuľke), no pri bežnom hraní, či práci si to nemáte šancu všimnúť. Ako zaujímavosť môžem spomenúť, že vo vnútri myši pracuje 32bitový ARM procesor o výkone 70 Mhz Pentia. Takže myš má výkonu na rozdávanie.

Pohľad na myš z predu, detail tlačidiel , kontaktu s podložkou a uchytenia káblu.

Pohľad na myš z predu, detail tlačidiel , kontaktu s podložkou a uchytenia káblu.

Porovnanie parametrov

MyšŠírkaDĺžkaVýškaVáhaSenzor
SteelSeries Rival7 cm13,3 cm4 cm128 g6500 DPI
Razer DeathAdder7 cm12,7 cm4,4 cm105 g6400 DPI
SteelSeries Sensei6,83 cm12,55 cm3,87 cm90 g5700 DPI

Pohodlie pri držaní a používaní

Myš má neskutočne jednoduchú ergonómu, nemá prakticky žiadne tvarovanie na povrchu a len veľmi jemné po bokoch. Zabudnite na šialené výstupky, či ergonomické tvarovania, ktoré by ste dostali napr. pri myšiach Razer Ouroboros EliteRoccat Kone XTDRazer Naga, či iných. Napriek tomu sa Sensei drží skvele. Možno je to relatívne nízkym profilom, ale uchopenie a používanie vyvoláva mimoriadne presnú odozvu. Tlačítka sú veľké, o niečo málo hlučnejšie oproti štandardu, no pocit z nich je jednotku.

SteelSeries Sensei - uchopenie do ruky

SteelSeries Sensei – uchopenie do ruky

Šmykľavé skatez, pokrývajú veľkú časť spodného okraja. Myš sa preto skvele kĺže po textilnej, kovovej, plastovej ale aj silikónovej podložke. Ja som ju testoval väčšinu času na fantastickej podložke Roccat Hiro, ktorá je vyrobená z vulkanizovaného silikónu a predstavuje strednú cestu medzi textilným a kovovým povrchom. Určite odporúčam dokúpiť!

SteelSeries Sensei - kontakt s podložkou Roccat Hiro

SteelSeries Sensei – kontakt s podložkou Roccat Hiro

Všetkých 7 tlačidiel reaguje normálne, žiadny veľký odpor. Koliesko pôsobí lepším dojmom ako napr. u Razer DeathAdder, ale rozdiel je minimálny. Čo trochu vadí je zavadzanie bočných tlačidiel z pravej strany, ktoré sú určené pre ľavákov. Občas tieto tlačítka proste omylom stlačíte. Áno, myš je určená tak pre pravákov, ako aj pre ľavákov. Funkcie bočných tlačidiel (a vlastne všetkých tlačidiel) sa ale dajú vypnúť / zmeniť, takže by to nemalo predstavovať veľký problém.

SteelSeries Sensei - bočné tlačidlá pre ľaváka

SteelSeries Sensei – bočné tlačidlá pre ľaváka

Čo musím mimoriadne pochváliť je kábel. Je samozrejme opletený textilom, no je skutočne extrémne ľahký. Až mám pocit, že používam bezdrôtovú a nie drôtovú myš. Tento fakt je skutočne mimoriadne dôležitý, rôzne káble sa zvyknú zachytávať o okraje podložky, či iných predmetov na stole a keď sú neohybné, tvrdé a pogumované, tak to má negatívny vplyv na používanie samotnej myši (bavíme sa tu o veľmi ľahkej myši, ktorá ľahko kĺže po podložke).

SteeSeries Sensei - ultra ľahký kabel

SteeSeries Sensei – ultra ľahký kabel

Presnosť, reakcie a spätná väzba

Pri herných myšiach by mali recenzenti hodnotiť kvalitu senzora. Laserový senzor v SteelSeries Sensei už nejaký ten rok má (myš bola vydaná ešte v roku 2011) a to, že má „len“ 5700 DPI, vôbec nepoznať. Ani keď myš porovnávam s novšou konkurenciou, nevidím výkonnostný rozdiel. Senzory v týchto myšiach už dosiahli takej kvality, ktorú človek ťažko dokáže rozlíšiť, či vôbec odmerať. Myšou môžete kľudne trhať po podložke zo strany na stranu, reakcia bude vždy rovnaká a veľmi presná.

Detail spodnej strany myši, na skatez sa zvykne zachytávať drobná nečistota

Detail spodnej strany myši, na skatez sa zvykne zachytávať drobná nečistota

Ako som už spomínal, myš má parádne šmykľavé skatez a oproti modelu Rival ich má veľké – zaberajúce prakticky celú vrchnú a pravú dolnú a ľavú dolnú čast spodnej časti myši. Zaujímavým faktom je, že sa, asi kvôli veľkosti, na nich zvykne zachytávať viac nečistôt, ako pri iných myšiach.

Na spodnej strane je malý LCD display, na ktorom defaultne svieti logo SteelSeries. Nahradiť ho môžete vlastným obrázkom. Význam som však nepochopil, ak by bol display na hornej strane, dávalo by to väčší zmysel. Neviem kto zvykne obdivovať myši zo spodnej strany :-).

Softvér a podpora

Aj keď to neznamená nevýhodu, Sensei má už svoje roky a v súčasnosti pre myš nie je dostupný softvér SeelSeries Engine 3 (ako pri Rivale), ale iba staršia verzia 2. Tá vyzerá trošku obstarožne, no keď si ju preklikáte, zistíte že funguje korektne.

SteelSeries Engine 2 a niektoré nastavenia

SteelSeries Engine 2 a niektoré nastavenia

Z toho najzaujímavejšieho, čo môžete nastavovať vyberám:

 • bežné veci ako citlivosť, akcelerácia, vzorkovacia frekvencia
 • výška zdvihu, pri ktorej senzor stále sníma (fantastická vec)
 • farebnosť led podsvietenia (koliesko, logo, 8.tlačítko)
 • správanie 7 tlačidiel (predvolené funkcie, priradenie klávesových skratiek, makrá, deaktivovanie)
 • ukladanie profilov priamo do pamäte myši
 • nastavenie zobrazovaného obrázku na malom LCD displeji na spodnej strane myši

Vizuál

Bežne veci ako dizajn myši proste nehodnotím. Myš je myš, väčšinou je schovaná v dlani a prakticky všetky lepšie modely (nad 30 €) vyzerajú dobre. Pri Sensei by som sa rád zastavil. Imitácia kovu na povrchu vyzerá skutočne veľmi dobre. Nie je to však na úkor pohodlia. Ak sa niekomu potia ruky, často radšej siahne po pogumovanej myške, no SteelSeries to spravil tak, že Sensei jednak dobre vyzerá, ale sa aj drží a to aj pri vlhšej dlani. Materiál je vhodný teda pre každého (po bokoch je už myš pogumovaná).

SteelSeries Sensei - Farebné podsvietenie z boku

SteelSeries Sensei – Farebné podsvietenie z boku

Navyše ak zvolíte krikľavú farbu podsvietenia loga a kolieska, môžete v kombinácii s lesklým kovovým povrchom vytvoriť skutočný skvost na vašom pracovnom, či hernom stole. Obdobné kombinácie často vyzerajú veľmi lacno, toto je však presný opak, vyzerá to fakt luxusne.

SteelSeries Sensei - Farebné podsvietenie loga

SteelSeries Sensei – Farebné podsvietenie loga

Celá galéria fotiek myši

SteelSeries Sensei z predu SteelSeries Sensei - Farebné podsvietenie SteelSeries Sensei - Farebné podsvietenie z boku SteelSeries Sensei - Farebné podsvietenie loga Detail spodnej strany myši, na skatez sa zvykne zachytávať drobná nečistota SteelSeries Sensei - bočné tlačidlá pre ľaváka SteeSeries Sensei - ultra ľahký kabel SteelSeries Sensei - kontakt s podložkou Roccat Hiro SteelSeries Sensei - uchopenie do ruky Pohľad na myš z predu, detail tlačidiel , kontaktu s podložkou a uchytenia káblu. SteelSeries Engine 2 a niektoré nastavenia

Video – rýchly pohľad na myš

Zhodnotenie

Recenzia je na konci. Záverečné hodnotenie je pre mňa ťažké. Hlavne keď už mám svojho myšacieho favorita, Razer DeathAdder. Ten používam už rok a to po 12 rokoch používania herných myší Logitech.

Nebojím sa však povedať, že Sensei na mňa urobil neskutočne veľký dojem, myš sa u mňa minimálne vyrovnala DeathAdderu, ak ho aj neprekonala. Za 2 týždne používania som na nej našiel absolútne minimum chýb a veľké množstvo (pre mňa podstatných) výhod. Cena vzhľadom k staršiemu dátumu uvedenia na trh nie je nízka, no môžem vám s čistým svedomím povedať, že sa proste oplatí.

Plusy:
+ jednoduchá, ale silne návyková ergonómia
+ najľahší opletený kábel, s akým som sa kedy stretol
+ nízka váha
+ kvalitný a spoľahlivý laserový senzor
+ skvelé nastavenia správania senzora (výška snímania)
+ luxusný vzhľad, kombinácia kov a led podsvietenia
+ plne programovateľných 7 tlačidiel
+ vlastný 32 bitový ARM procesor

Mínusy:
 zbytočný spodný displej (keď už, tak mohol byť na vrchu)
 na tlačidlá pre ľavákov na pravej strane som občas omylom klikol (ale dajú sa deaktivovať)
zatiaľ neexistuje podpora pre SteelSeries Engine 3
na skatez sa zachytáva o niečo málo viac nečistôt, ako je bežné
pre niekoho cena
pre niekoho, kto vyžaduje väčšiu váhu myši, absencia závaží

Kde kúpiť

V prípade záujmu odporúčam myš kúpiť v špecializovanom obchode ProgamingShop.sk, konkrétne na www.progamingshop.sk/steelseries-sensei-pro-grade-laser-mouse-p-201261.html. S ProgamingShopom mám výborné dlhoročné skúsenosti, tovar zasielajú vždy urgentne a bez problémov. Vždy tam rád nakupujem. Mimochodom o mojich slovách svedčí aj skvelé hodnotenie 92% zákazníkmi na Heuréke.

Rada na záver

Ak by sa vám predsa len zdala cena vysoká, môžete siahnuť po modeli SteelSeries Sensei Raw, ktorý má namiesto kovového pogumovaný povrch, nemá spodný displej, nemá pozlátený USB konektor, ale stojí o 1/3 ceny menej.

]]>
https://navody.rypo.sk/steelseries-sensei-recenzia/feed/ 1 1851
FUNC Surface 1030 R2 L – recenzia legendárnej hráčskej podložky https://navody.rypo.sk/func-surface-1030-r2-l-recenzia-legendarnej-hracskej-podlozky/ https://navody.rypo.sk/func-surface-1030-r2-l-recenzia-legendarnej-hracskej-podlozky/#respond Tue, 08 Sep 2015 23:17:28 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1820 Na prelome 20. a 21. storočia sa zrodila legenda medzi vtedajšou, prvou generáciou profesionálnych hráčov počítačových hier. Bola to tvrdá plastová podložka FUNC Surface určená pre prvé (a vtedy aj mimoriadne drahé) optické myši. Dnes tu mám na dôkladné otestovanie jej posledného potomka FUNC Surface 1030, druhú revíziu vo veľkosti L (existuje aj XL).

Recenziu nebudem zbytočne naťahovať, o podložkách nie je veľmi čo písať, ale mám niekoľko zaujímavých postrehov, ktoré vám môžu pomôcť pri ich výbere.

veľkosť33 cm x 26 cm
váha422 g
hrúbka4 mm
materiálpolykarbonát (plast)
obojstrannááno

FUNC Surface 1030 je obojstranná plykarbonátová podložka, ktorá sa vkladá do ého protišmykového podkladu. Podložkou je potom veľmi ťažké pohnúť, je nutné zdvihnúť ju a preložiť. Ak sa niekto neustále mrví pred počítačom a nesedí celú dobu v jednej polohe, ako napr. ja, tak si zvoľte radšej XL verziu, inak budete mať nutkanie stále podložku posúvať (a to je, ako som spomínal trochu problém).

Vlastnosti povrchu podložky

Je na vás, či si vyberiete jemný povrch, alebo drsneší povrch. Pri drsnejšom povrchu som však badal značne vyššie opotrebovávanie skatez na myške. Už po chvíli sa objavili škrabance, takže sa dá očakávať, že budete nútení dokupovať náhradné. Po oboch povrchoch sa myš šmýka až prehnane ľahko, ale o málinko menej, ako po kovovej podložke (Razer Destructor je „šmykľavejší“).

Jemný povrch podložky.

Jemný povrch podložky.

Drsný povrch podložky.

Drsný povrch podložky.

Pre hranie je plastová podložka absolútne skvelým doplnkom, keďže v jednej ruke vždy držíte myš. Pri kancelárskej práci ma iritovalo, že keď som pustil myš z ruky a preložil ruku na klávesnicu, stačilo málo a myš sa o kúsok (kvôli vysokej kĺzavosti) pohla. Možno to niekomu vadiť nebude, mne to pri práci vadí. V hrách považujem kovovú, či plastovú podložku vhodnejšou, ako akúkoľvek textilnú, aj keď množstvo profesionálnych hráčov hráva na textilných podložkách (Razer Goliathus, SteelSeries QcK). Priznám sa, keďže nehrám často, preferujem textilnú podložku SteelSeries QcK.

Na jemnej strane podložky jasne vidno všetky otlačky prstov.

Na jemnej strane podložky jasne vidno všetky otlačky prstov.

Tip pri nákupe myši pre podložku FUNC Surface 1030 R2

Ak si plánujete kúpiť podložku FUNC Surface 1030 R2, alebo akúkoľvek inú podložku, ktorá je osadená v gumenom podklade dajte si pozor na trenie káblu o tento gumový podklad. Pokiaľ máte myš s káblom potiahnutým textíliou (Razer DeathAdder a iné), tento problém sa vás netýka, ale ak máte myš s gumeným káblom (SteelSeries Rival), budete nepríjemne prekvapení. Tento zjavný detail dokáže znepríjemniť pohyb myšou a kábel musíte vždy nejakým spôsobom „zdvihnúť“ nad pogumovaný okraj podložky. Na takéto „zdvihnutie“ káblu sa používa napr. stojan Razer Mouse Bungee.

V popredí gumený kábel myši SteelSeries Rival, v pozadí textíliou potiahnutý kábel myši Razer DeathAdder.

V popredí gumený kábel myši SteelSeries Rival, v pozadí textíliou potiahnutý kábel myši Razer DeathAdder.

Na tento fakt treba myslieť, aby ste potom neboli prekvapení. Kovové podložky ako Razer DestructorRazer ManticoreROCCAT Alumic, nemajú pogumované okraje, takže sa s pri nich s týmto problémom nestretnete.

Celá galéria fotiek podložky

Drsná strana podložky a detail loga v pravo dole. Podložka FUNC Surface 1030 R2 L Pohľad na vrchnú stranu podložky, kde môže prísť do kontaktu gumenej základne a káblu. Jemná strana podložky. Jemná strana podložky a detail loga v pravo dole. Podložka vytiahnutá z gumenej základne. Viditeľné otlačky prstov na povrchu. Detail zdvihu a gumenej základe myši. Detail zdvihu a gumenej základe myši.

Zhodnotenie

Ak čas pri počítači trávite hlavne hraním hier, máte myš s káblom potiahnutým textíliou, resp. bezdrôtovú myš, FUNC Surface 1030 R2 bude určite skvelá voľba. Vo svojej cenovej hladine nemá konkurenciu. Podložky od Razeru sú zhruba o 10 € a viac drahšie. Pre prácu, kde často prehmatávate rukou na klávesnicu, z vlastnej skúsenosti odporúčam niektorú z textilných alternatív (Razer Goliathus, SteelSeries QcK). Poslednou otázkou pri výbere hernej podložky môže byť výdrž polykarbonát vs hliník. V tejto cenovej skupine by som sa toutou témou veľmi nezaoberal, keďže nepredpokladám, že plastovú podložku niekto zoderie za rok či dva.

]]>
https://navody.rypo.sk/func-surface-1030-r2-l-recenzia-legendarnej-hracskej-podlozky/feed/ 0 1820
SteelSeries Rival – optická herná myš – recenzia a porovnanie s Razer DeathAdder https://navody.rypo.sk/steelseries-rival-opticka-herna-mys-recenzia/ https://navody.rypo.sk/steelseries-rival-opticka-herna-mys-recenzia/#comments Tue, 08 Sep 2015 16:06:40 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1779 Už niekoľko dní mám možnosť testovať optickú hernú myš SteelSeries Rival. Mám zerdšej optické a infračervené senzory tit myšiach ako laserové, je to sila dlhoročného zvyku. Vlastním taktiež myši Razer DeathAdder a staré Logitech G400, Logitech MX518 a dokonca aj jednu z prvých skutočne progamingových optických myší – Logitech MX500 (stále funkčná a požívaná). Práve Razer DeathAdder je myš, s ktorou budem SteelSeries Rival porovnávať. Jedná sa totiž o priamu konkurenciu.

SteelSeries Rival je drôtová optická 6tlačítková myš, určená pre pravákov. Jej senzor s citlivosťou 6500 DPI je určený na herné použitie, to však myš nedegeneruje v pracovnej sfére. Práve naopak. Zrovna herné myši kvôli ich pohodlnému uchopeniu, množstvo tlačítok a skvelým senzorom sú skvelé aj na pracovné použitie. Práca v Photoshope, ale aj pri bežnej kancelárskej práci je presnejšia, rýchlejšia a efektívnejšia.

Pohľad na pogumovanie na ľavej strane a dve tlačítka.

Pohľad na pogumovanie na ľavej strane a dve tlačítka.

Porovnanie parametrov

MyšŠírkaDĺžkaVýškaVáhaSenzor
SteelSeries Rival7 cm13,3 cm4 cm128 g6500 DPI
Razer DeathAdder7 cm12,7 cm4,4 cm105 g6400 DPI
SteelSeries Sensei6,83 cm12,55 cm3,87 cm90 g5700 DPI

Pohodlie pri držaní a používaní

Hneď na začiatok musím povedať, že SteelSeries Rival sa drží v ruke menej pohodlne a pri jemných pohyboch sa lepšie používa Razer DA. Bočná strana je síce pogumovaná no je menej tvarovaná a prsty tým pádom menej „obopínajú“ myš. Rival je dlhší a jeho tlačítka sú taktiež menej tvarované ako pri DA. Ich stisk je podobne príjemný, možno o trošičku prirodzenejší, ale rozdiely sú skutočne malé.

Uchopenie myši do dlane.

Uchopenie myši do dlane.

Myš sadne do dlane celkom dobre, do menšej ruky však bude príliš dlhá.

Myš sadne do dlane celkom dobre, do menšej ruky však bude príliš dlhá.

Čo ma príjemne prekvapilo je skrolovacie koliesko, to pôsobí veľmi mäkko a presnejšie ako pri DA. Skrolovanie po webstránkach je jednoducho presnejšie a prst vynaloží menej snahy, aby ste zaskrolovali na presné miesto.

Presnosť, reakcie a spätná väzba

Senzor ani nemá zmysel popisovať. Funguje bezchybne, myš reaguje veľmi presne, ale rozdiel oproti Razer DA neuvidíte. Je nepostrehnuteľný a myši sú v tejto oblasti prakticky rovnaké. Rýchle trhnutie myšou, vysoká, či nízka citlivosť, ani mávanie myšou zľava doprava vo veľkej rýchlosti nerobí absolútne žiadny problém. Tieto muchy boli vychytané už aj pri lacnejších lowendových optických myšiach, takže sa niet čomu čudovať.

Čo ma na myši značne frustruje a vyvoláva otázky sú skatez (plôšky zabezpečujúce kontakt myši s povrchom podložky). Kraje sú príliš hranaté, ich zdvih je minimálny a čo je najzvláštnejšie, ich stredná časť sa jemne prevažuje dovnútra. Toto plus materiál, z ktorého sú vyrobené spôsobuje, že po kvalitnej textilnej podložke SteelSeries QcK sa myš nehýbe tak zľahka, ako by sa mala. Hlavne pri malých, veľmi presných pohyboch, keď myš viac zaťažíte rukou.

Relatívne nízke skatez a veľmi ostrými hranami.

Relatívne nízke skatez a veľmi ostrými hranami.

Relatívne nízke skatez a veľmi ostrými hranami v porovnaní s Razer DA.

Relatívne nízke skatez a veľmi ostrými hranami v porovnaní s Razer DA.

Aby sa prípadný záujemca o myš veľmi nezľakol, ja som zvyknutý na textilnú podložku a jej odpor (značne väčší ako pri plastovej, či kovovej), pri použití myší Logitech, či Razer bol tento odpor podobný, pri Rival je o niečo väčší. Aby ste si to vedeli predstaviť, môže to byť odhadom 15 – 20%. Ak používate plastovú, či kovovú podložku, tento aspekt úplne zaniká. Na plastovej podložke sa Rival aj DA chovajú, čo sa odporu povrchu týka, úplne rovnako.

Hlavné nedostatky a chyby

Najdôležitejším nedostatkom myši je gumený kábel, ktorý je značne tvrdý (možno časom a používaním zmäkne) a nie je potiahnutý textíliou. Táto kombinácia robí problémy hlavne pri kancelárskej práci, keď často prekladáte ruku z myši na klávesnicu, myš sa kvôli „zapretému“ káblu o kúsok pohne, čím sa pohne aj kurzor, čo pôsobí pracovne rušivo. V hrách je tento efekt menší, keďže tam väčšinou stále myš držíte v ruke.

Problém začne, ak chcete používať podložku, ktorá je osadená do gumového protišmykového púzdra (napr. Func Surface, ale aj iné). Pri tejto podložke musíte mať kábel zdvihnutý nad okraj podložky, lebo ak sa dostanú do kontaktu, pocítite pri pohyboch myšou značný odpor (guma o gumu). Pri textilnej podložke je tento efekt minimálny, no keď budete s gumeným káblom šúchať o textilnú podložku, aj tu vznikne určitý (zbytočný) odpor. Na druhej strane leštená textília (napr. pri Razer DA) nemá žiadny citeľný odpor na žiadnom z testovaných povrchov.

IMG_2422

Ukážka gumeného káblu, zapierajúceho o gumený okraj podložky Func Surface. V pozadí Razer DA s bezproblémovým textilným povrchom káblu.

Ďalšia znepokojujúca vec je, že kábel musíte mať ohnutý tak, aby smeroval do hora, nie do dola, pretože jeho napojenie na myš je veľmi blízko spodnej hrany myši a preto by sa mohlo stať, že už tu sa bude dotýkať podložky. Dobre to vystihuje nasledujúca fotka.

SteelSeries Rival, kábel, podložka

Uchytenie káblu k myši je veľmi nízko spodnej hrane, hrozí šúchanie káblu o podložku so zvýšeným odporom. V pozadí vidno Razer DA a jej uchytenie káblu vo vhodnejšej výške od spodnej hrany.

SteelSeries Rival, kábel, podložka

Pohľad na uchytenie kábelu o myž zpredu. V pozadí vidno Razer DA a jej uchytenie káblu vo vhodnejšej výške od spodnej hrany.

Softvér a podpora

Keďže Rival testujem pod Mac OS X, nemôžem presne povedať, ako sa bude software chovať pod Windows. Z pravidla býva myšací softvér pre Windows „odladenejší“, ako verzie pre Mac OS X alebo Linux. SteelSeries Engine 3 na mňa pôsobí stabilnejším a lepším dojmom, ako konkurenčný Razer Synapse. Nastaviť si môžete presné chovanie tlačidiel, predvoliť na ne funkcie, klávesové skratky či makrá. Pohrať sa môžete s farebným podsvietením loga a kolieska (dokonca môže meniť farby podľa stavu života a many v hrách ako Dota 2 a pod.).

Prostredie SteelSeries engine 3

Prostredie SteelSeries engine 3

Vytvoriť si môžete profily, prepínať medzi nimi a používať profily špeciálne na určité hry, či aplikácie. Trochu ma nahnevalo iba manuálne inštalovanie updatov, vo Windowse je ale možno automatizované.

Celá galéria fotiek myši

Myš SteelSeries Rival - pohľad z hora Myš SteelSeries Rival - pohľad z hora Myš SteelSeries Rival - uchopenie Myš SteelSeries Rival - uchopenie Myš SteelSeries Rival vs Razer DeathAdder Myš SteelSeries Rival vs Razer DeathAdder Porovnanie uchytenia káblov. Porovnanie uchytenia káblov. Porovnanie káblov. Gumený vs textilný. Bočné tlačidlá myši a pogumovaná plocha. Skatez. Skatez. SteelSeries Engine 3

Video – rýchly pohľad na myš, koliesko, tlačítka, spodnú stranu

Zhodnotenie

Myš SteelSeries Rival je vo svojej cenovej hladine skvelým riešením, ak chcete pohodlnú a presnú myš na prácu, ale aj výkonnú myš na hranie. V dobe publikácie recenzie stojí Rival o cca 30% menej, ako konkurenčný Razer DeathAdder Chroma, čo je dosť a ak je cena pre vás podstatná, tak kúpou Rivala neurobíte chybu. Nedostatky, ktoré som spomínal hore sa dajú brať s nadhľadom a častokrát sú len silou zvyku a časom ich prestanete vnímať.

V prípade záujmu odporúčam myš kúpiť v špecializovanom obchode ProgamingShop.sk, konkrétne na www.progamingshop.sk/steelseries-rival-optical-mouse-black-p-223966.html. S ProgamingShopom mám výborné skúsenosti, tovar zasielajú vždy urgentne a bez problémov. Nakupujem tam roky.

]]>
https://navody.rypo.sk/steelseries-rival-opticka-herna-mys-recenzia/feed/ 1 1779
Ako prijímať a odosielať klasické SMSky v Mac OS X https://navody.rypo.sk/ako-prijimat-a-odosielat-klasicke-smsky-v-mac-os-x/ https://navody.rypo.sk/ako-prijimat-a-odosielat-klasicke-smsky-v-mac-os-x/#comments Sun, 26 Oct 2014 22:19:04 +0000 http://navody.rypo.sk/?p=1771 Od Mac OS X 10.10 Yosemite je možné prijímať a odosielať aj klasické textové SMS správy priamo cez aplikáciu Správy (nie len správy z iného iPhonu). Nie je to však štandardne spustené a my si dnes ukážeme, ako túto super featurku rozbehať.

Stačí spĺňať nasledovné:

 1. Mať v iPhone minimálne systém iOS 8
 2. Mať v Macu minimálne systém Mac OS X 10.10 Yosemite (ak chcete SMSky aj na iPade, je taktiež potrebný minimálne iOS 8)

Postup je skutočne veľmi jednoduchý:

 1. V iPhone choďte do NastaveniaSprávy
 2. Zvoľte Presmerovanie textových správ
 3. Povoľte zariadenia, ktorými chcete prijímať a odosielať klasické SMS
 4. Vyzve vás to na overenie kódu, ktorý sa medzi tým objaví v aplikácii Správy na Macu
 5. Po opísaní kódu by mali správy fungovať

V prípade, že by niečo nefungovalo, skúste si overiť nastavenia aplikácie Správy na Macu:

 1. V aplikácii Správy choďte cez horné menu Správy ? Nastavenia (alebo ? + ,)
 2. Zvoľte Účty
 3. Uistite sa, že máte povolené správy aj pre telefónne číslo (nie len pre Apple ID a cloud maily) – viď screenshot
]]>
https://navody.rypo.sk/ako-prijimat-a-odosielat-klasicke-smsky-v-mac-os-x/feed/ 5 1771