Návody a postupy

Ako riešiť kernel panic na Mac OS X

Ak vám začal Mac hádzať „šedú obrazovku smrti“, po ktorej sa následne reštartne a hľadáte riešenie iného druhu ako reinstall celého systému, môže vám pomôcť tento článok. Je určený pre […]

Ak vám začal Mac hádzať „šedú obrazovku smrti“, po ktorej sa následne reštartne a hľadáte riešenie iného druhu ako reinstall celého systému, môže vám pomôcť tento článok. Je určený pre skúsenejších používateľov systému Mac OS X, ktorí sú oboznámení aspoň so základnou štruktúrou a fungovaním. Preto nebudem niektoré veci dodatočne vysvetľovať.

Pokiaľ ste sa ešte nedostali k článku Čo robiť, ak mrzne Mac OS X, určite si pozrite riešenia, ktoré v ňom opisujem a najprv skúste problém riešiť tak. Ak to nepomáha pokračujte týmto článkom.

Tento článok predpokladá, že príčinou mrznutia, padania, reštartovania sú chybné „kernel extensions“, v skratke kext rozšírenia kernelu. Sú to vlastne drivers k vášmu. Kext inštaluje aj množstvo 3rd party tools, ktoré určite používa väčšina z vás.

Ako nájsť pochybné kexts

Po crashnutí a reštarte vám systém ponúkne zobrazenie reportu (vyzerá to nejak takto). Dajte si zobraziť report. Ten vyzerá nejak takto (tu je pre prehľadnosť skopírovaný do text. exitora):

Screen Shot 2014-08-13 at 17.54.38

V červenom rámiku som označil tie spustené kernel Extensions, ktoré sú do systému pridané prostredníctom 3d party tools a teda nie spoločnosťou Apple. Vidíte to podľa toho, že sa nezačínajú com.apple..

Zoznam spustených kexts viete získať aj mimo crash reportu a to tak, že si spustíte terminál a zadáte do neho

kextstat | grep -v com.apple

Ako odstrániť kexts

Pri niektorých kexts je jasné, o čo ide, pri niektorých to z názvu nemusí vyplývať. Pred odstránením je samozrejme vhodné, aby ste vedeli, čo vlastne odstraňujete. Nie každý 3rd party kext musí byť chybný. Niektoré tam proste ostali aj po odinštalovaní aplikácie. Vždy je dobré vygoogliť, čo vlastne odstraňujete.

Všetky kexts nájdete v /System/Library/Extensions, môžete tam nahliadnuť Finderom:

cez menu Go -> Go to folder (sem zadať cestu)

alebo cez terminál:

cd /System/Library/Extensions

Tu nájdete všetky kexts, to znamená aj tie, ktoré práve spustené nie sú, ale systém si ich môže vyžiadať. V reporte nájdete len tie, ktoré bežali pred crashom a tie sú teda podstatné.

Kext je vlastne package, vo Finderi sa do neho môžete pozrieť cez pravý klik -> Show package contents a prechádzať ním ako adresárom. Meno kextu sa bohužiaľ nezhoduje s tým, čo nájdete v crash reporte, či výstupe  kextstat v terminále.

Jednou metódou vyhľadania je prejsť si kexts manuálne, jeden po druhom a hľadať názov. Ak nenájdete, môžete skúsiť malý trik. Ak napr. chcete odstrániť kext com.orderedbytes.driver.CMUSBDevices, postupujte nasledovne:

  1. do terminálu zadajte  cd /System/Library/Extensions
  2. zadajte  grep "com.orderedbytes.driver.CMUSBDevices" -R .

To vyhľadá text com.orderedbytes.driver.CMUSBDevices v súboroch v priečinku a tým identifikuje inkriminovaný adresár resp. kext. Potom už stačí len:

  1. do terminálu zadať  rm -rf /System/Library/Extensions/TO CO SME NASLI.kext/
  2. reboot

Po reboote si môžete skontrolovať  kextstat | grep -v com.apple, či tam už nebeží, čo nemá.

Aplikácia Kext info

Na koniec odporúčam ešte utilitu Kext info (stránka autora, mirror u nás), pomocou ktorej sa dá tento proces hľadania trochu uľahčiť. Ak by vám po stiahnutí nešla spustiť, treba si nastaviť spúšťanie aplikácií System Preferences -> Security & Privacy -> Allow apps downloaded from -> Anywhere (náhľad).

Aplikáciu nespúšťajte, vytiahnite si jej ikonu na Dock. Cez Finder vojdite do /System/Library/Extensions, označte si všetky extensions (napr. cez CMD+A) a myšou ich pretiahnite na ikonu Kext info v docku.

Aplikácia začne chŕliť potrebné údaje, ktoré si môžete prekopírovať do nejakého editora a následne v nich vyhľadať kext.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

2 komentáre

  1. iPP

    ad1 _ drzim shift po dlhom cakani „modra smrt“
    ad2 _ drzim alt zobrazi diskove jednotky
    _ Mac OS X pevny _ po spusteni „modra smrt“
    _ W XP pevny _ spusti sa v nudzovy rezim
    _ Mac OS X DVD _ po spusteni „modra smrt“

Trackbacks / Pings

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *