Návody a postupy

Pokročilé nastavenia myši v Mac OS X - akcelerácia, tlačidlá, citlivosť

Apple sa k určitým veciam stavia totálne ignoratnsky, čo proste nechápem. Bez použitia nástrojov tretích strán nepovoľuje normálne nastavenie myši. Nedokážete si vypnúť, či nastaviť akceleráciu myši a nedokážete si […]

Apple sa k určitým veciam stavia totálne ignoratnsky, čo proste nechápem. Bez použitia nástrojov tretích strán nepovoľuje normálne nastavenie myši. Nedokážete si vypnúť, či nastaviť akceleráciu myši a nedokážete si jednoducho nastaviť funkcie tlačidiel ak máte inú ako Apple myš (aj v tom prípade je to problém).

Apple ide cestou jednoduchosti, ale toto je skôr arogancia a vnucovanie niečoho, čo proste nie je vhodné pre každého.

Vypnutie mouse acceleration v Mac OS X

Spustite si Terminál (cmd+medzerník -> Terminal). Do riadku napíšte:

sudo defaults write .GlobalPreferences com.apple.mouse.scaling -1

Systém si vypýta administrátorské heslo, to zadajte, potvrďte a akceleráciu myši máte vypnutú.

Ak sa pýtate, prečo by ste si mali vypínať akceleráciu myši (možno ste si na ňu už zvykli) odpoveďou je nekorektné správanie v hrách, ktoré sú už portované pre Mac. Napr. Team Fortress 2, alebo Starcraft 2.

Viac možností nastavenia myši a trackpadu v Mac OS X

Ak vám súčasné nastavenia myši nestiačia (komu by stačili?), môžete využiť niektoré aplikácie tretích strán. Ide napr. o Mouse Acceleration Preference Pane for Mac OS X (rozšírené nastavenia citlivosti a akcelerácie), či USB overdrive (platená, ale vhodná aplikácia na namapovanie tlačidiel myši). Ak vlastníte myš značky Logitech, určite siahnite po Logitech Control Center (prezývanú LCC).

Pre človeka prechádzajúceho z Windows je toto trpká skúsenosť, no ak nájdete optimálne riešenie (chvíľu to trvá), hnev vás prejde. Pre väčšinu ľudí bude stačiť vypnutie akcelerácie pomocou command line príkazu.

SteerMouse – detailné nastavenie chovania myši

Ak vám nič z hore uvedeného nepomohlo, skúste aplikáciu SteerMouse (na stiahnutie). Nevýhodou môže byť fakt, že je platená (stojí $20), ale vyrieši všetky vaše myšacie problémy. Ak potrebujete úplne vypnúť akceleráciu a nastaviť presnú hodnotu citlivosti, pre Mac OS X neexistuje nič lepšie.

Po nainštaľovaní aplikáciu spustíte cez Systémové nastavenia -> SteerMouse -> klik na ikonu. V tabe Cursor nastavte Tracking speed na 0 (žiadna akcelerácia myši) a sensitivity odporúčam nastaviť medzi 600 až 400 (čím menej, tým paradoxne vyššia citlivosť).

SteerMouse - nastavenie akcelerácie na 0 a vhodnej citlivosti

SteerMouse – nastavenie akcelerácie na 0 a vhodnej citlivosti

Videonávod

YouTube Preview Image

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

4 komentáre

 1. Michal

  môžem sa opýtať prečo ten príkaz do terminálu nefunguje?… resp. čo treba dať namiesto sudo?

  • Je možné, že sa za 3 roky (odkedy bol článok publikovaný) niektoré nastavenia zmenili. Odporúčam použiť oficiálny softvér od myši, ktorý má možnosť vypnúť akceleráciu a ďalšie funkcie.

   • Michal

    a vieš mi nejaký poradiť, alebo je to tá platená aplikácia o ktoroj si písal?.. či to záleži od toho, akú mám myš? .. a ešte sa opýtam na to prvé slovo sudo, či tam nemá byť niečo iné, pretože som skúšal aj nejaké videá pozrieť a týpek tam mal iné niečo. Btw. díki za rýchlu odpoveď :).

    • sudo je iba to, že spúšťaš príkaz ako administrátor (vyžiada sa si heslo). V tomto prípade sú podstatné 2 veci – akú myš presne máš (presné označenie) a aký operačný systém používaš (presnú verziu). Priznám sa, Mac OS mal vždy problémy s korektným nastavením ne-Appláckych myší a toto mu pretrvalo dodnes. Čistá katastrofa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *