Hardvér, Recenzie

FUNC Surface 1030 R2 L – recenzia legendárnej hráčskej podložky

Na prelome 20. a 21. storočia sa zrodila legenda medzi vtedajšou, prvou generáciou profesionálnych hráčov počítačových hier. Bola to tvrdá plastová podložka FUNC Surface určená pre prvé (a vtedy aj mimoriadne […]

Na prelome 20. a 21. storočia sa zrodila legenda medzi vtedajšou, prvou generáciou profesionálnych hráčov počítačových hier. Bola to tvrdá plastová podložka FUNC Surface určená pre prvé (a vtedy aj mimoriadne drahé) optické myši. Dnes tu mám na dôkladné otestovanie jej posledného potomka FUNC Surface 1030, druhú revíziu vo veľkosti L (existuje aj XL).

Recenziu nebudem zbytočne naťahovať, o podložkách nie je veľmi čo písať, ale mám niekoľko zaujímavých postrehov, ktoré vám môžu pomôcť pri ich výbere.

veľkosť33 cm x 26 cm
váha422 g
hrúbka4 mm
materiálpolykarbonát (plast)
obojstrannááno

FUNC Surface 1030 je obojstranná plykarbonátová podložka, ktorá sa vkladá do ého protišmykového podkladu. Podložkou je potom veľmi ťažké pohnúť, je nutné zdvihnúť ju a preložiť. Ak sa niekto neustále mrví pred počítačom a nesedí celú dobu v jednej polohe, ako napr. ja, tak si zvoľte radšej XL verziu, inak budete mať nutkanie stále podložku posúvať (a to je, ako som spomínal trochu problém).

Vlastnosti povrchu podložky

Je na vás, či si vyberiete jemný povrch, alebo drsneší povrch. Pri drsnejšom povrchu som však badal značne vyššie opotrebovávanie skatez na myške. Už po chvíli sa objavili škrabance, takže sa dá očakávať, že budete nútení dokupovať náhradné. Po oboch povrchoch sa myš šmýka až prehnane ľahko, ale o málinko menej, ako po kovovej podložke (Razer Destructor je „šmykľavejší“).

Jemný povrch podložky.

Jemný povrch podložky.

Drsný povrch podložky.

Drsný povrch podložky.

Pre hranie je plastová podložka absolútne skvelým doplnkom, keďže v jednej ruke vždy držíte myš. Pri kancelárskej práci ma iritovalo, že keď som pustil myš z ruky a preložil ruku na klávesnicu, stačilo málo a myš sa o kúsok (kvôli vysokej kĺzavosti) pohla. Možno to niekomu vadiť nebude, mne to pri práci vadí. V hrách považujem kovovú, či plastovú podložku vhodnejšou, ako akúkoľvek textilnú, aj keď množstvo profesionálnych hráčov hráva na textilných podložkách (Razer Goliathus, SteelSeries QcK). Priznám sa, keďže nehrám často, preferujem textilnú podložku SteelSeries QcK.

Na jemnej strane podložky jasne vidno všetky otlačky prstov.

Na jemnej strane podložky jasne vidno všetky otlačky prstov.

Tip pri nákupe myši pre podložku FUNC Surface 1030 R2

Ak si plánujete kúpiť podložku FUNC Surface 1030 R2, alebo akúkoľvek inú podložku, ktorá je osadená v gumenom podklade dajte si pozor na trenie káblu o tento gumový podklad. Pokiaľ máte myš s káblom potiahnutým textíliou (Razer DeathAdder a iné), tento problém sa vás netýka, ale ak máte myš s gumeným káblom (SteelSeries Rival), budete nepríjemne prekvapení. Tento zjavný detail dokáže znepríjemniť pohyb myšou a kábel musíte vždy nejakým spôsobom „zdvihnúť“ nad pogumovaný okraj podložky. Na takéto „zdvihnutie“ káblu sa používa napr. stojan Razer Mouse Bungee.

V popredí gumený kábel myši SteelSeries Rival, v pozadí textíliou potiahnutý kábel myši Razer DeathAdder.

V popredí gumený kábel myši SteelSeries Rival, v pozadí textíliou potiahnutý kábel myši Razer DeathAdder.

Na tento fakt treba myslieť, aby ste potom neboli prekvapení. Kovové podložky ako Razer DestructorRazer ManticoreROCCAT Alumic, nemajú pogumované okraje, takže sa s pri nich s týmto problémom nestretnete.

Celá galéria fotiek podložky

Zhodnotenie

Ak čas pri počítači trávite hlavne hraním hier, máte myš s káblom potiahnutým textíliou, resp. bezdrôtovú myš, FUNC Surface 1030 R2 bude určite skvelá voľba. Vo svojej cenovej hladine nemá konkurenciu. Podložky od Razeru sú zhruba o 10 € a viac drahšie. Pre prácu, kde často prehmatávate rukou na klávesnicu, z vlastnej skúsenosti odporúčam niektorú z textilných alternatív (Razer Goliathus, SteelSeries QcK). Poslednou otázkou pri výbere hernej podložky môže byť výdrž polykarbonát vs hliník. V tejto cenovej skupine by som sa toutou témou veľmi nezaoberal, keďže nepredpokladám, že plastovú podložku niekto zoderie za rok či dva.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *