Na titulku, Recenzie

Recenzia hernej podložky Roccat HIRO – čo dokáže vulkanizovaný silikón?

Už asi 8 rokov používam látkové podložky SteelSeries QcK a nikdy ma žiadna podložka nepresvedčila o zmene. Ani kovové Razer eXactMat, či Destructor, ani plastová Func Surface. Pred pár týždňami však prišla zásielka z […]

Už asi 8 rokov používam látkové podložky SteelSeries QcK a nikdy ma žiadna podložka nepresvedčila o zmene. Ani kovové Razer eXactMat, či Destructor, ani plastová Func Surface. Pred pár týždňami však prišla zásielka z môjho obľúbeného eshopu www.progamingshop.sk, v balíku bola podložka Roccat HIRO. Ako to dopadlo si môžete prečítať v tejto krátkej recenzii.

Materiál, 3D vulkanizovaný silikón? Aj keď ma totálne zarazila cena – v čase písania recenzie 40 € s daňou, toto som si proste musel vyskúšať. Samozrejme bol som skeptický, za tie roky som si proste absolútne zvykol na kvalitný textil. Podložku som testoval s myškami SteelSeries Sensei, Razer DeathAdder a staršou Logitech G400.

Vlastnosti povrchu podložky

Správna miera kĺzavosti, s dostatočným odporom, dokonale snímateľná optickým, či laserovým senzorom. O tom je dobrá podložka, o tom je aj táto recenzia. Tieto vlastnosti, dobre skĺbené, by mali stáť pri rozhodovaní, ktorú podložku si kúpiť.

Roccat Hiro a myš SteelSeries Sensei

Podložka a myš SteelSeries Sensei

Ako si vlastne predstaviť 3D vulkanizovaný silikón podložky Roccat HIRO? Hlavne vypustite to 3D, to by som bral len ako 2 magické marketingové písmenká, ktoré dnes nemôžu nikde chýbať. Samotný povrch podložky je niečo medzi textilom a plastom, bližšie k plastu. Hlavné výhody sú vysoká kĺzavosť, ale nie tak extrémna, ako pri čistom plaste, či kove a práve to je pre mňa najdôležitejšie.

Roccat Hiro - spodná strana

Spodná strana

Už prvý kontakt s podložkou bol pozitívny. Spodná strana sa skvele „lepí“ na stôl, takže vám podložka nebude tancovať pri prudšom pohybe myšou. Na samotný povrch som si zvykol v priebehu jedného dňa a už som sa k textilu prakticky nevrátil. Musel som však vykonať jednu zmenu. Zmenšil som výšku snímania senzora myši na 3/10 pri Razer DeathAdder a na 3% pri SteelSeries Sensei. Pri takomto nastavení sa mi myši používali najlepšie.

Roccat Hiro - povrch

Povrch

Keďže som dlho používal SteelSeries QcK Heavy o veľkosti 450×400 mm a jediné, čo by som mohol Roccat HIRO vytknúť je jej veľkosť. 350×250 mm síce nie je málo, no ak ste na niečo veľké zvyknutí, na menšie sa bude trošku ťažšie zvykať. No nemyslím si, že toto by som určite nenazval rozhodujúcim faktorom. Je len škoda, že nám Roccat nedáva na výber viac veľkostí.

O tom, ako myš dokonale na podložke reaguje, ako dobre sa používa asi nemá cenu hovoriť. To je štandard pri podložkách hernej triedy. Drobnosti, ktoré su typické pre iné podložky, ako napr. gumené ohraničenie, alebo okraje z iného materiálu, o ktorý by sa „oškieral“ kábel myši tu nie sú. Podložka sa dá navyše zrolovať a ľahko preniesť – to je vlastnosť, ktorú budete pri plaste, či kove hľadať márne :-). A oproti textilu má ešte jednu super vlastnosť – ak ju zašpiníte, stačí ju vyutierať mokrou handrou.

Video – test myši SteelSeries na podložke Roccat HIRO

Zhodnotenie

Ani neviem, čo dodať na záver. Všetko som zhrnul hore. Ak hľadáte super podložku a máte 40 €, kúpte si silikónovú Roccat HIRO. Je dokonalá. Nemá žiadne nedostatky (teda okrem tej ceny). Alebo si ich kúpte aspoň 3, ak by ju z nejakého záhadného dôvodu prestali vyrábať. Ak si totiž zvyknete na toto, na niečo iné sa vám bude prechádzať veľmi ťažko.

Plusy:
+ dokonalý povrchový materiál, niečo medzi textilom a plastom
+ dokonalá kĺzavosť myši (pre mňa určite)
+ bezchybné správanie sa senzora myši (optika, laser)
+ skladnosť, možnosť zrolovať a ľahko preniesť
+ jednoduché očistenie umytím
+ stabilne drží na stole

Mínusy:
 cena
pre niekoho malá variabilita veľkostí produktu

Kde kúpiť

V prípade záujmu odporúčam podložku Roccat HIRO kúpiť v špecializovanom obchode ProgamingShop.sk, konkrétne na www.progamingshop.sk/roccat-hiro-3d-supremacy-surface-gaming-mousepad-p-210823.html. S ProgamingShopom mám osobné výborné dlhoročné skúsenosti, tovar zasielajú vždy urgentne a bez problémov a vždy tam rád nakupujem. Mimochodom o mojich slovách svedčí aj skvelé hodnotenie 92% zákazníkmi na Heuréke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *