Na titulku, Recenzie

SteelSeries Sensei – recenzia jednej z najlepších hráčskych myší

V poslednej dobe sa mi dostalo do rúk zopár zaujímavých hráčskych myší. Pred rokom som si kúpil Razer DeathAdder, pred pár mesiacmi som si mal možnosť vyskúšať ROCCAT Kone XTD pred mesiacom som […]

V poslednej dobe sa mi dostalo do rúk zopár zaujímavých hráčskych myší. Pred rokom som si kúpil Razer DeathAdder, pred pár mesiacmi som si mal možnosť vyskúšať ROCCAT Kone XTD pred mesiacom som testoval SteelSeries Rival (recenzia tu). Predtým som dlhodobo používal overené Logitech MX500, 518 a G400. Všetko super myši. Keď som bral SteelSeries Sensei na test, vedel som, že k nej budem mimoriadne kritický a budem si všímať každú drobnosť. Ako myš obstála?

SteelSeries Sensei Pro Grade Laser mouse je laserová 7 tlačítková myš, s krásnym nalešteným povrchom, imitujúcim kov, s klasickým ledkovým podsvietením loga a kolieska. Laserový senzor má citivosť 5700 CPI, čo sa môže zdať je na dnešné pomery málo (porovnanie v tabuľke), no pri bežnom hraní, či práci si to nemáte šancu všimnúť. Ako zaujímavosť môžem spomenúť, že vo vnútri myši pracuje 32bitový ARM procesor o výkone 70 Mhz Pentia. Takže myš má výkonu na rozdávanie.

Pohľad na myš z predu, detail tlačidiel , kontaktu s podložkou a uchytenia káblu.

Pohľad na myš z predu, detail tlačidiel , kontaktu s podložkou a uchytenia káblu.

Porovnanie parametrov

MyšŠírkaDĺžkaVýškaVáhaSenzor
SteelSeries Rival7 cm13,3 cm4 cm128 g6500 DPI
Razer DeathAdder7 cm12,7 cm4,4 cm105 g6400 DPI
SteelSeries Sensei6,83 cm12,55 cm3,87 cm90 g5700 DPI

Pohodlie pri držaní a používaní

Myš má neskutočne jednoduchú ergonómu, nemá prakticky žiadne tvarovanie na povrchu a len veľmi jemné po bokoch. Zabudnite na šialené výstupky, či ergonomické tvarovania, ktoré by ste dostali napr. pri myšiach Razer Ouroboros EliteRoccat Kone XTDRazer Naga, či iných. Napriek tomu sa Sensei drží skvele. Možno je to relatívne nízkym profilom, ale uchopenie a používanie vyvoláva mimoriadne presnú odozvu. Tlačítka sú veľké, o niečo málo hlučnejšie oproti štandardu, no pocit z nich je jednotku.

SteelSeries Sensei - uchopenie do ruky

SteelSeries Sensei – uchopenie do ruky

Šmykľavé skatez, pokrývajú veľkú časť spodného okraja. Myš sa preto skvele kĺže po textilnej, kovovej, plastovej ale aj silikónovej podložke. Ja som ju testoval väčšinu času na fantastickej podložke Roccat Hiro, ktorá je vyrobená z vulkanizovaného silikónu a predstavuje strednú cestu medzi textilným a kovovým povrchom. Určite odporúčam dokúpiť!

SteelSeries Sensei - kontakt s podložkou Roccat Hiro

SteelSeries Sensei – kontakt s podložkou Roccat Hiro

Všetkých 7 tlačidiel reaguje normálne, žiadny veľký odpor. Koliesko pôsobí lepším dojmom ako napr. u Razer DeathAdder, ale rozdiel je minimálny. Čo trochu vadí je zavadzanie bočných tlačidiel z pravej strany, ktoré sú určené pre ľavákov. Občas tieto tlačítka proste omylom stlačíte. Áno, myš je určená tak pre pravákov, ako aj pre ľavákov. Funkcie bočných tlačidiel (a vlastne všetkých tlačidiel) sa ale dajú vypnúť / zmeniť, takže by to nemalo predstavovať veľký problém.

SteelSeries Sensei - bočné tlačidlá pre ľaváka

SteelSeries Sensei – bočné tlačidlá pre ľaváka

Čo musím mimoriadne pochváliť je kábel. Je samozrejme opletený textilom, no je skutočne extrémne ľahký. Až mám pocit, že používam bezdrôtovú a nie drôtovú myš. Tento fakt je skutočne mimoriadne dôležitý, rôzne káble sa zvyknú zachytávať o okraje podložky, či iných predmetov na stole a keď sú neohybné, tvrdé a pogumované, tak to má negatívny vplyv na používanie samotnej myši (bavíme sa tu o veľmi ľahkej myši, ktorá ľahko kĺže po podložke).

SteeSeries Sensei - ultra ľahký kabel

SteeSeries Sensei – ultra ľahký kabel

Presnosť, reakcie a spätná väzba

Pri herných myšiach by mali recenzenti hodnotiť kvalitu senzora. Laserový senzor v SteelSeries Sensei už nejaký ten rok má (myš bola vydaná ešte v roku 2011) a to, že má „len“ 5700 DPI, vôbec nepoznať. Ani keď myš porovnávam s novšou konkurenciou, nevidím výkonnostný rozdiel. Senzory v týchto myšiach už dosiahli takej kvality, ktorú človek ťažko dokáže rozlíšiť, či vôbec odmerať. Myšou môžete kľudne trhať po podložke zo strany na stranu, reakcia bude vždy rovnaká a veľmi presná.

Detail spodnej strany myši, na skatez sa zvykne zachytávať drobná nečistota

Detail spodnej strany myši, na skatez sa zvykne zachytávať drobná nečistota

Ako som už spomínal, myš má parádne šmykľavé skatez a oproti modelu Rival ich má veľké – zaberajúce prakticky celú vrchnú a pravú dolnú a ľavú dolnú čast spodnej časti myši. Zaujímavým faktom je, že sa, asi kvôli veľkosti, na nich zvykne zachytávať viac nečistôt, ako pri iných myšiach.

Na spodnej strane je malý LCD display, na ktorom defaultne svieti logo SteelSeries. Nahradiť ho môžete vlastným obrázkom. Význam som však nepochopil, ak by bol display na hornej strane, dávalo by to väčší zmysel. Neviem kto zvykne obdivovať myši zo spodnej strany :-).

Softvér a podpora

Aj keď to neznamená nevýhodu, Sensei má už svoje roky a v súčasnosti pre myš nie je dostupný softvér SeelSeries Engine 3 (ako pri Rivale), ale iba staršia verzia 2. Tá vyzerá trošku obstarožne, no keď si ju preklikáte, zistíte že funguje korektne.

SteelSeries Engine 2 a niektoré nastavenia

SteelSeries Engine 2 a niektoré nastavenia

Z toho najzaujímavejšieho, čo môžete nastavovať vyberám:

  • bežné veci ako citlivosť, akcelerácia, vzorkovacia frekvencia
  • výška zdvihu, pri ktorej senzor stále sníma (fantastická vec)
  • farebnosť led podsvietenia (koliesko, logo, 8.tlačítko)
  • správanie 7 tlačidiel (predvolené funkcie, priradenie klávesových skratiek, makrá, deaktivovanie)
  • ukladanie profilov priamo do pamäte myši
  • nastavenie zobrazovaného obrázku na malom LCD displeji na spodnej strane myši

Vizuál

Bežne veci ako dizajn myši proste nehodnotím. Myš je myš, väčšinou je schovaná v dlani a prakticky všetky lepšie modely (nad 30 €) vyzerajú dobre. Pri Sensei by som sa rád zastavil. Imitácia kovu na povrchu vyzerá skutočne veľmi dobre. Nie je to však na úkor pohodlia. Ak sa niekomu potia ruky, často radšej siahne po pogumovanej myške, no SteelSeries to spravil tak, že Sensei jednak dobre vyzerá, ale sa aj drží a to aj pri vlhšej dlani. Materiál je vhodný teda pre každého (po bokoch je už myš pogumovaná).

SteelSeries Sensei - Farebné podsvietenie z boku

SteelSeries Sensei – Farebné podsvietenie z boku

Navyše ak zvolíte krikľavú farbu podsvietenia loga a kolieska, môžete v kombinácii s lesklým kovovým povrchom vytvoriť skutočný skvost na vašom pracovnom, či hernom stole. Obdobné kombinácie často vyzerajú veľmi lacno, toto je však presný opak, vyzerá to fakt luxusne.

SteelSeries Sensei - Farebné podsvietenie loga

SteelSeries Sensei – Farebné podsvietenie loga

Celá galéria fotiek myši

Video – rýchly pohľad na myš

Zhodnotenie

Recenzia je na konci. Záverečné hodnotenie je pre mňa ťažké. Hlavne keď už mám svojho myšacieho favorita, Razer DeathAdder. Ten používam už rok a to po 12 rokoch používania herných myší Logitech.

Nebojím sa však povedať, že Sensei na mňa urobil neskutočne veľký dojem, myš sa u mňa minimálne vyrovnala DeathAdderu, ak ho aj neprekonala. Za 2 týždne používania som na nej našiel absolútne minimum chýb a veľké množstvo (pre mňa podstatných) výhod. Cena vzhľadom k staršiemu dátumu uvedenia na trh nie je nízka, no môžem vám s čistým svedomím povedať, že sa proste oplatí.

Plusy:
+ jednoduchá, ale silne návyková ergonómia
+ najľahší opletený kábel, s akým som sa kedy stretol
+ nízka váha
+ kvalitný a spoľahlivý laserový senzor
+ skvelé nastavenia správania senzora (výška snímania)
+ luxusný vzhľad, kombinácia kov a led podsvietenia
+ plne programovateľných 7 tlačidiel
+ vlastný 32 bitový ARM procesor

Mínusy:
 zbytočný spodný displej (keď už, tak mohol byť na vrchu)
 na tlačidlá pre ľavákov na pravej strane som občas omylom klikol (ale dajú sa deaktivovať)
zatiaľ neexistuje podpora pre SteelSeries Engine 3
na skatez sa zachytáva o niečo málo viac nečistôt, ako je bežné
pre niekoho cena
pre niekoho, kto vyžaduje väčšiu váhu myši, absencia závaží

Kde kúpiť

V prípade záujmu odporúčam myš kúpiť v špecializovanom obchode ProgamingShop.sk, konkrétne na www.progamingshop.sk/steelseries-sensei-pro-grade-laser-mouse-p-201261.html. S ProgamingShopom mám výborné dlhoročné skúsenosti, tovar zasielajú vždy urgentne a bez problémov. Vždy tam rád nakupujem. Mimochodom o mojich slovách svedčí aj skvelé hodnotenie 92% zákazníkmi na Heuréke.

Rada na záver

Ak by sa vám predsa len zdala cena vysoká, môžete siahnuť po modeli SteelSeries Sensei Raw, ktorý má namiesto kovového pogumovaný povrch, nemá spodný displej, nemá pozlátený USB konektor, ale stojí o 1/3 ceny menej.

Trackbacks / Pings

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *