Na titulku, Návody a postupy

Antivírus pre Windows 8 - porovnanie antivírusových programov

Microsoft zahŕňa antivírus vo svojom operačnom systéme po prvýkrát. Ale poskytuje nový Windows Defender dostatočnú ochranu pred vírusmi, spyware a inými typmi malware? Pozrime sa na to, či je Windows Defender dobrý […]

Microsoft zahŕňa antivírus vo svojom operačnom systéme po prvýkrát. Ale poskytuje nový Windows Defender dostatočnú ochranu pred vírusmi, spyware a inými typmi malware? Pozrime sa na to, či je Windows Defender dobrý antivírus pre Windows 8 a či vás dokáže udržať v bezpečí.

Majte na pamäti, že hoci nový systém má Windows Defender, výrobcovia PC ho môžu deaktivovať v rámci propagácie softvéru tretej strany ako napr. Norton či McAfee. Predinštalované programy od tretích strán sú obvykle časovo obmedzené, takže sa musíte rozhodnúť, či si ich ponecháte. Ak sa rozhodnete nenechať si ich, budete sa musieť rozhodnúť medzi Windows Defender alebo iným softvérom od tretej strany (návod ako reaktivovať Windows Defender v prípade, že ste sa preň rozhodli, popisuje Ako aktivovať Windows Defender v systéme Windows 8).

Najdôležitejšou vlastnosťou antivírusu je jeho schopnosť chrániť – ako dobre detekuje, deaktivuje a vymazáva vírusy, spyware a iný malware. Tento článok porovnáva ako je na tom Windows Defender v porovnaní s inými antivírusmi.

Windows Defender a jeho schopnosť chrániť

Windows Defender vo Windows 8 vyzerá podobne ako Microsoft Security Essentials

Windows Defender vo Windows 8 vyzerá podobne ako Microsoft Security Essentials

Hoci sme nevyskúšali Windows Defender vo Windows 8 naplno, skúsili sme Microsoft Security Essentials, ktoré používajú rovnaký ochranný systém ako Windows Defender. Windows Defender a Microsoft Security Essentials majú taktiež podobný interface.

Súdiť Security Essentials na základe už existujúcich recenzií má zmysel. Síce antivírusy potrebujú časté aktualizácie a tým pádom sa môžu ich schopnosti meniť, základnú predstavu o spoľahlivosti Security Essentials a Windows z nich získať môžeme.

Na základe mnohých zdrojov sme porovnali výkonnosť siedmych antivírusov, ktoré sú zdarma. V rámci tejto skupiny skončili Security Essentials na piatom mieste. Sú ľahko použiteľné a najlepšie vymazávajú odhalený malware, ale samotná detekcia malware pokulháva. Dokázali odhaliť 97% testovaného malware, zatiaľčo niektoré programy sa vyšplhali až na 99,9%.

Pre porovnanie Security Essentials s rôznymi zdarma aj platenými programami môžete navštíviť AV-Test stránku, kde sú čerstvé výsledky. V čase tohto hodnotenia Security Essentials poskytujú relatívne vysokú schopnosť odstránenia malware (tretie miesto po Bitdefender a Kaspersky), ale v detekcii sú až na 21. mieste z 22.

Dodatočné možnosti antivírusov zdarma

Ak chcete ušetriť nejaké peniaze a chcete program z tretej strany, máte niekoľko možností. Tú sú štyri najprijateľnejšie.

AVG Anti-Virus Free Edition

AVG Anti-Virus Free Edition býva v testoch najlepší

AVG Anti-Virus Free Edition býva v testoch najlepší

Hoci zo štyroch najlepších má najhoršiu schopnosť detekcie (98,7%) už známeho malware (Avast, Panda a Avira skončili s 99,1%, 99,9% a 99,7%), ľahko prekonáva Security Essentials, ktorý dosiahol len 97%. A síce v odstraňovaní malware nemá na Security Essentials (66,7% a 80%), ako jediný dokázal malware deaktivovať na 100% (Security Essentials skončili s 93%). AVG Anti-Virus Free Edition sa tiež vyrovnal Panda Cloud Antivirus s 85,7% v blokovaní nových vírusov, zatiaľčo Security Essentials mali 71,4%.

Avast Free Antivirus

Avast je s 99,1% dosť dobrý k detekcii známeho malware. S odstraňovaním na 67% už na Security Essentials s 80% nemal, no v deaktivácii malware dopadli rovnako, s 93%. V blokovaní malware Avast so 78,6% predbehol Security Essentials so 71,4%.

Panda Cloud Antivirus

V ochrane proti známemu malware skončil na druhom mieste s 99,9% (Security Essentials to zvládli na 97%). Hoci Panda v oprave po malware veľmi neuspel, vyrovnal sa AVG v blokovaní nových hrozieb s 85,7%.

Avira Free Antivirus

Avira bol tretí v detekcii s 99,7%. V ostatných kolách na Security Essentials nemal, so skenovanie prebiehalo oveľa rýchlejšie.

Platené možnosti

Hoci väčšine užívateľov by mali stačiť programy zdarma, platené možnosti predsalen prinášajú lepšiu úroveň ochrany. Tu sú štyri dobré programy spolu s cenou za jeden rok používania na troch počítačoch.

G Data InternetSecurity 2012 býva v testoch najlepší

G Data InternetSecurity 2012 býva v testoch najlepší

G Data InternetSecurity (45 dolárov)

Spomedzi štrnásť testovaných produktov mal G Data Internet Security najlepšie skóre v ochrane proti známemu malware (99,99%). Zároveň mal minimálny dopad na výkon PC a prijateľnú schopnosť odstrániť malware so 60%.

Norton Internet Security (50 dolárov)

Norton bol celkom úspešný v detekcii známeho malware s 99,94%, ale trpí nadmerným výskytom falošne pozitívnych výsledkov a relatívne nízkou schopnosťou odstrániť malware (50%).

Bitdefender Internet Security (80 dolárov)

Bitdefender bol druhý v detekcii (99,96%) a odlíšil sa výbornou schopnosťou odstrániť malware (90%). Avšak mal silný vplyv na výkon počítača a skenoval dosť pomaly.

Kaspersky Internet Security (65 dolárov)

Kaspersky je kombinácia dobrej ochrany (99,34%) s prijateľnou schopnosťou odstrániť malware (60%).

S kúpou antivírusu nedostanete len lepšiu ochranu, ale taktiež aj množstvo funkcií a služieb navyše. Príkladom je firewall pre blokovanie vniknutí a krádeží dát (a tieto firewally sú obvykle lepšie než tie, čo sú už vo Windowse zabudované) či spam filter pre kontrolu nevyžiadanej pošty. Mnoho predajcov bezpečnostných sád taktiež ponúka technickú podporu pri problémoch s malware a môžu vám poskytnúť dodatočné funkcie ako napr. online zálohu dát.

Zvoľte si antivírus pre Windows 8

Ak máte na svojom Windows 8 už predinštalovaný nejaký antivírus od tretej strany, skontrolujte si na internete, či je dobrý. Ak nepatrí k najlepším, pouvažujte o inej možnosti. Ako ste mohli vidieť vo výsledkoch, antivírus zdarma vo Windows 8 môže byť ľahko použiteľný a dobre vás zbavovať malware, no v detekcii bude skôr slabší.

Hoci vás Windows Defender nepochybne ochráni pred väčšinou malware, zvážte inštaláciu výkonnejších programov ako sú tie od AVG, Avast, Panda či Avira. A pre ešte lepšiu ochranu a viac služieb si môžete kúpiť antivírus napr. od G Data, Symantec (Norton), Bitdefender či Kaspersky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *