Prečo je to tak

Prečo nemôžem používať interpunkciu v názve súboru vo Windows

Na fórach sa niekedy ľudia sťažujú na to, že v názvoch súborov vo Windowse sa nemôže používať interpunkcia. Problém však nie je taký vážny – z približne 32 znakov na klávesnici sa […]

Na fórach sa niekedy ľudia sťažujú na to, že v názvoch súborov vo Windowse sa nemôže používať interpunkcia. Problém však nie je taký vážny – z približne 32 znakov na klávesnici sa nesmie použiť len deväť.

Znaky, ktoré nesmiete používať v názve súboru vo Windows:

  • /
  • :
  • *
  • ?
  • <
  • >
  • |

Ak však používate Microsoft Word, môžete si myslieť, že všetka interpunkcia v názve súboru je zablokovaná. Toto je dôvod: ak uložíte nový súbor vo Worde, program otvorí „Uložiť ako“ („Save As“) okno a navrhne začiatočný text dokumentu ako názov. Ale Word zastaví text pri prvom interpunkčnom znamienku, ktorú nájde. Čiže ak sa váš súbor začína s názvom Pilgrim’s Progress, Word navrhne uložiť súbor ako Pilgrim. Avšak to nemusíte prijať a môžete vložiť celý názov aj s apostrofom a uložiť súbor.

Ale stále nemôžete použiť ani jeden z tých deviatich zakázaných znakov.

Windows, tak ako predtým aj DOS, používa tieto znaky na hľadanie, inštrukcie z príkazového riadku a cesty, ktoré popisujú lokácie súborov. Napr. máte súbor nazvaný Nákupy za november.docx2012 priečinku, ktorý je v priečinku Zoznamy, ktorý je v Dokumenty v užívateľovi Milan na disku D. Celá cesta je teda D:MilanDokumentyZoznamy2012Nákupy za november.docx.

Ak by ste mohli súbor nazvať Nákupyza:november.docx, Windows by nevedel, či je November priečinok alebo časť názvu súboru. Aby sa tomuto systém vyhol, tak proste lomítko v názve nedovoľuje.

Windows však povoľuje bodky. A keďže bodky bežne slúžia na oddelenie názvu súboru od prípony a Windows je predvolený k schovávaniu prípon, ľahko si môžete súbor zmýliť s iným typom, ak názov za bodkou obsahuje niečo, čo vyzerá ako prípona.

Malware tvorcovia majú tento trik radi. V septembri sa vírus Troj/Backdr-HG rozšíril s pomocou súboru nazvaného Microsoft-Services-Agreement.pdf.exe, ktorý vyzeral ako pdf dokument od Microsoftu, no v skutočnosti to bol exekučný súbor exe, čiže namiesto otvorenia dokumentu sa spustil program.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *