Audio a video, Na titulku

Organizácia videí vo vašom PC

Ak je počítač centrom zábavy v domácnosti, udržať poriadok v kolekcii videí nie je také ľahké. Či už sa jedná o domáce videá natočené kamerou, trailery hier stiahnuté z internetu […]

Ak je počítač centrom zábavy v domácnosti, udržať poriadok v kolekcii videí nie je také ľahké. Či už sa jedná o domáce videá natočené kamerou, trailery hier stiahnuté z internetu alebo archív DVD filmov, videá a ich organizácia často končia chaosom a vy nemôžte nájsť presne to, čo tak strašne chcete vidieť. Avšak táto podstatná úloha vôbec nemusí byť ťažká!

Síce by sme boli radi, ak by bol jeden program zdarma, ktorý by bol ideálny na organizáciu všetkých videí, no taký neexistuje. Avšak našli sme dvojicu programov, ktoré spolu môžu túto úlohu hravo zvládnuť. Na organizáciu všetkého okrem komerčných DVD môžeme odporučiť  Windows Live Photo Gallery od Microsoftu – update k Windows Photo Gallery pre Vistu, ktorý funguje aj s Vistou aj s XP. Či už plánujete pozerať filmy z originálnych DVD alebo zo záloh na harddisku, na ich organizáciu odporúčame MovieManager od Rock Solid Software. Obe aplikácie ponúkajú bezchybné možnosti organizácie pre vašu zbierku pokladov. Povieme vám, ako na to.

Čas = 128 minút

Čo budete potrebovať

1. Nainštalujte a nakonfigurujte Windows Live Photo Gallery

nainstalujte-windows-photo-life-galerry

Choďte na stránku Micrsoft Live (get.live.com) a kliknite na Get Windows Live tlačítko dole na stránke. Automaticky sú vybraté všetky produkty okrem Family Safety pre Windows Live OneCare. Ak chcete iba Windows Live Photo Gallery, odkliknite ostatné možnosti a kliknite na Install.

Stiahnite aplikáciu na plochu a dvojklikom ju spustite (používatelia Visty budú musieť taktiež povoliť administrátorské práva ak je spustený používateľský účet). Inštalátor zobrazí programy, ktoré ste zvolili a ponúkne poslednú možnosť nainštalovať programy, ktoré ste predtým odmietli. Zvoľte, čo chcete, a čakajte kým sa Photo Gallery a ostatné nástroje stiahnu a nainštalujú.

WLPG sa môže opýtať, či má otvárať rôzne typy obrázkových súborov. Ak ho chcete ako predvolený program na otváranie obrázkov, kliknite na Yes. Na Viste WLPG zobrazí všetky videá, ktoré sú v príslušných priečinkoch v dokumentoch. Na XP zobrazí videá z priečinku Moje videá a Zdieľané videá aktuálneho používateľa.

Pre prácu s videami v iných priečinkoch (ako napr. videá z Windows Media Center) kliknite na File, označte „Include a folder in the gallery“ a nájdite požadovaný priečinok. Kliknite na OK po zvolení priečinku a znovu kliknite na OK pre zatvorenie dialógového okna. Opakujte pre pridanie ďalších priečinkov v počítači či sieti.

2. Pridajte tagy a hľadajte podľa nich

pridajte-tagy

Tagy, alebo označenia, sú kľúčové slová na popis videa alebo skupiny videí a sú veľmi užitočné na organizáciu a ľahké vyhľadávanie. Pre vytvorenie tagu vo WLPG kliknite na Create a New Tag vľavo a napíšte meno tagu. Opakujte s každým ďalším tagom, ktorý chcete vytvoriť. Môžete ich využiť na tému, krajinu pôvodu, formát či akýkoľvek iný identifikátor, ktorý vám pomôže.

Môžete použiť tagy na hocijaké video či obrázok v zbierke označením súboru a pretiahnutím zo stredovej časti do tagu vľavo. Keď držíte súbor vľavo, meno tagu sa zobrazí, aby ste si boli istý, že práve tento tag chcete k videu pridať. Pustite myš a tag sa priradí k danému videu či fotke. K jednému súboru môžete pridať viacero tagov.

Taktiež môžete kliknúť pravým tlačidlom na video a zvoliť Add Tags z kontextového menu. Toto má tú istú funkciu ako Create a New Tag. Tagy, ktoré pre video vytvoríte, sa automaticky pridajú k ostatným tagom.

Keď už máte videá otagované, môžete jednoducho vyhľadávať pomocou požadovaných tagov. Rozklinite menu tagov vľavo a vyberte si tag. Následne sa zobrazia len tie videá a fotky, ktoré sú týmto tagom označené.

3. Nainštalujte a nakonfigurujte MovieManager 2.02

nainstalujte-moviemanager

MovieManager 2.02 je so svojimi pokročilými možnosťami a prepojením s filmovou databázou IMDb (www.imdb.com) výbornou aplikáciou na organizáciu komerčných videí. Ak nemáte ešte nainštalovanú Javu, kliknite na Java link na http://moviemanager.ca/ a nainštalujte ju. Ak používate Windows Vista, kliknite pravým tlačidlom na inštalačný balík a zvoľte Run as Administrator (Spustiť ako administrátor).

Najprv otvorte konfiguračné možnosti MovieManager kliknutím na menu Tools a zvolením Preferences. Na špecifikovanie výberu prehrávačov, ktoré môže MovieManager využiť, kliknite na Movie Player a nájdite požadovaný prehrávač ako napr. Windows Media Player 11 alebo akýkoľvek iný s podporou DVD. Po vybratí kliknite na Apply.

MovieManager automaticky podporuje súbory s príponami avi, mov, mpeg, mpg, qt, wmv a iso. Ak chcete pridať alebo vymazať prípony či spraviť iné zmeny v ovládaní filmovej databázy, otvorte podmenu Load Database. Program používa IMDb na doplnenie či zmenu informácií o vašich filmoch. Na zabránenie zmeny istého typu informácií zvoľte požadované možnosti v IMDb Lookup menu.

MovieManager vie vytvoriť zoznam vašich filmov zoradených podľa mena v HTML formáte. Ak chcete zmeniť parameter zoradenia, otvorte HTML Output podmenu. Tu môžete zároveň aj zmeniť meno a lokáciu súboru.

4. Upravte zoznamy v databáze MovieManager

upravte-zoznamy-v-moviemanager-database

Ak je vaša zbierka DVD plná slávnych filmov z posledných cca. piatich rokov, ušetrite si čas stiahnutím a úpravou vzorových dát pre viac než 120 aktuálnych filmov. Kliknite na Tools a zvoľte Load Sample Data.

MovieManager uchováva množstvo informácií včetne názvov, epizód, žánrov, krajín pôvodu a klasifikácií. Na upravenie zaradenia filmu vyberte film z tabu Movies a upravte požadované informácie. Odporúčame aspoň pridanie lokácie VIDEO_TS.IFO súboru v políčku location. Potom zmeňte dátum v poli Added On na dnešný a udeľte filmu osobné hodnotenie. Kliknite na Save pre uloženie zmien.

Po úprave vzorových záznamov či pridaní filmu a následnom uložení (krok 5) môžete použiť žánrové menu (Genre) nad zaradením filmov pre výber filmov podľa žánru. Na pridanie informácií o žánri napíšte informácie do pola (podľa možností v súlade s existujúcimi žánrami). Oddeľte žánre čiarkou.

Môžete vyhľadávať podľa množstva parametrov ako napr. epizóda, žáner, rok či trvanie kliknutím na ikonu Search (ďalekohľad), zvolením jedného parametru, napísaním kľúčových slov a kliknutím na tlačidlo Search. Pre návrat do zobrazenia filmov, ktoré teraz ukazuje tituly spĺňajúce parametre vyhľadávania, kliknite na Close. Pre návrat do prehľadu všetkých filmov zvoľte Select All Movies v žánrovom menu.

5. Pridajte vlastné filmy do MovieManager databázy

pridajte-vlastne-filmy-do-databazy

Kliknite na Tools, zvoľte Load Movies a špecifikujte lokáciu súborov. Môžete prehľadávať lokálne aj sieťové priečinky. Vybrané filmy sa automaticky zaradia do databázy a program použije priečinok, v ktorom sa súbory nachádzajú, na vyhľadanie informácií na IMDb.

Dávajte pozor na dve potenciálne nebezpečné možnosti pri importe. Prvou je “Replace Database Contents.” Použite to iba keď nechcete využiť žiadne stiahnuté vzorové dáta. “Remove Movies from Database When the Movie Files are Missing” zase vymaže dáta keď video nie je dostupné. Využívajte to iba keď máte filmy na harddisku, lebo inak stratíte všetky informácie kedykoľvek stratíte pripojenie na internet či vyberiete DVD z mechaniky.

Ukončite import kliknutím na Save a potom kliknite na Load db na zobrazenie databázy. Na úpravu titulu s informáciami z IMDb dvojkliknite na film. Vpravo sa zobrazia dáta v informačnom okne. Uistite sa, že lokácia súborov je zobrazená. Kliknite na Save pre uloženie a kliknite na Goto IMDb. Váš predvolený internetový prehliadač potom otvorí ten najlepší výsledok v IMDb.

Kvôli tomu, že názvy sa často opakujú, možno budete musieť nájsť na IMDb ten správny titul. Keď ho nájdete, vyznačte časť tt+číslo z URL a skopírujte (napr. “tt0091203” v www.imdb.com/title/tt0091203). Vráťte sa do okna MovieManager, vložte alebo prepíšte tt+číslo do IMDb Key okna a kliknite na IMDb Lookup pre doplnenie chýbajúcich dát. Znovu kliknite na Save a opakujte pre ďalšie požadované filmy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *