Klávesové skratky, Návody a postupy

Ako spraviť screenshot v Mac OS X

Ak potrebujete „vyfotiť obrazovku“, okno aplikácie, alebo len určitý výrez obrazovky – vytvoriť tzv. screenshot v Mac OS X, poslúži vám tento jednoduchý návod. Pre základné funkcie vám bohate postačí […]

Ak potrebujete „vyfotiť obrazovku“, okno aplikácie, alebo len určitý výrez obrazovky – vytvoriť tzv. screenshot v Mac OS X, poslúži vám tento jednoduchý návod. Pre základné funkcie vám bohate postačí integrovaný nástroj, ktorý sa nachádza na každom Apple Mac.

Nie je to nič zložité, ak chcete vytvoriť screenshot, osvojte si zopár klávesových skratiek:

  • CMD + SHIFT + 3 – vytvorí screenshot z celej obrazovky a uloží ho na pracovnú plochu (desktop)
  • CMD + SHIFT + 4 – vytvorí screenshot z určitej časti obrazovky (podržaním ľavého tlačítka myši si označíte časť obrazovky) a uloží ho na pracovnú plochu
  • CMD + SHIFT + 4 a následne medzerník (space) – vytvorí screenshot z vybraného okna a uloží ho na pracovnú plochu
  • CMD + CTRL + SHIFT + 3 – vytvorí screenshot z celej obrazovky a uloží ho do schránky (CMD + V ho vložíte do grafického editora)
  • CMD + CTRL + SHIFT + 4 – vytvorí screenshot z určitej časti obrazovky (podržaním ľavého tlačítka myši si označíte časť obrazovky) a uloží ho do schránky (CMD + V ho vložíte do grafického editora)
  • CMD + CTRL + SHIFT + 4 a následne medzerník (space) – vytvorí screenshot z vybraného okna a uloží ho do schránky (CMD + V ho vložíte do grafického editora)

Odporúčanie: Integrovaný nástroj vytvára súbory s príponou .PNG (Portable Network Graphics), ktoré majú značnú veľkosť. Ak chcete takéto screenshoty použiť na webe, odporúčam vám otvoriť ich klasickým nástrojom Preview (je na každom Apple Mac), cez menu SúborExportovať a uložiť do formátu JPG.

Zmena formátu ukladaného obrázku (screenshotu)

Ak nechcete, aby boli screenshoty ukladané v predvolenom obrázkovom formáte .PNG, je možné toto nastavenie zmeniť.

Spustite si Terminál (CMD + medzerník a Terminal) a napíšte do neho nasledovné príkazy:

sudo defaults write com.apple.screencapture type image_format

Za image_format dosaďte jeden z jpg, tiff, pdf, png, bmp. Príkaz si vypýta administrátorské heslo. Po zadaní sa buď prihlásite a odhlásite (prípadne reštartujete počítač), alebo zadáte:

killall SystemUIServer

Iné možnosti vytvárania screenshotov na Mac OS X

Ak sa vám z akéhokoľvek dôvodu tento spôsob vytvárania screenshotov nepozdáva, stále máte kopec alternatív.

Súčaťou Mac OS X je aj aplikácia Grab (CMD + medzerníkGrab). Za jej špecialitu by som označil časovač „vyfotenia“ obraozovky (ak nemôžete pri vytváraní obrázku použiť klávesnicu ani myš). Grab ukladá screenshoty iba vo formáte .tiff (tieto sa dajú následne exportovať do iných fomátov cez aplikáciu Preview, podľa tohoto návodu).

Od verzie Mac OS X 10.4 dokáže taktiež aplikácia Preview vytvárať screenshoty cez menu SúborUrobiť snímku obrazovky.

Na záver odporúčam fantastickú aplikáciu/službu Droplr, pomocou ktorej môžete okrem extrémne rýchleho vytvárania+zdieľania screenshotov zdieľať aj akékoľvek iné súbory.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *