Na titulku, Návody a postupy

Návod na tvorbu screenshotov vo Windows

V tomto návode si ukážeme, niekoľko jednoduchých metód vytvorenia screenshotu (odfotenie resp. snímku obrazovky) na PC. Ukážeme si, ako vytvoriť screenshot z celej obrazovky, určitého okna, alebo výrezu obrazovky v […]

V tomto návode si ukážeme, niekoľko jednoduchých metód vytvorenia screenshotu (odfotenie resp. snímku obrazovky) na PC. Ukážeme si, ako vytvoriť screenshot z celej obrazovky, určitého okna, alebo výrezu obrazovky v MS Windows (všetky verzie Vista, Windows 7, Windows 8).

Základy

Najjednoduchším spôsobom vytvorenia screenshotu z celej obrazovky je stlačenie klávesy PrtSc (býva označený aj ako PrintScreen, resp. PrtScrn resp. SysRq).

Ak chcete vytvoriť screenshot z aktívneho okna, je treba stlačiť ALT + PrtSc.

Následne máte screenshot (či už celej obrazovky, alebo aktívneho okna) uložený v schránke (clip) a stačí ho pomocou CTRL + V vložiť do ľubovoľného grafického editoru (aj MS Paint / PaintBrush / Skicár), prípadne do Wordu alebo emailového klienta (napr. Outlook, Thunderbird).

Odporúčanie: Ak hľadáte klávesu PrtSc na notebooku, tak býva často alternatívnou funkciou ku klávesom Insert, Home, Page Up, resp. iných (nachádzajúcich sa v pravej hornej časti klávesnice). Vtedy treba použiť funkčnú klávesu FN (zväčša v ľavo dole na klávesnici) a teda stlačiť FN + Insert (ak je PrtSc alternatívnou funkciou ku klávese Insert), prípadne FN + ALT + Insert (ak chcete screenshot aktívneho okna).

Snipping Tool – nástroj na tvorbu screenshotov vo Windows

Snipping Tool je nástroj, ktorý sa nachádza vo všetkych Windows Vista, 7, 8 a novších. Pomocou neho zvládnete vytvoriť screenshot z ľubovoľného výrezu, obdĺžnikového výrezu, určitého okna aplikácie a celej obrazovky.

Snipping Tool (Windows 7) - možnosti vytvorenia screenshotov

Snipping Tool (Windows 7) – možnosti vytvorenia screenshotov

Odchytený screenshot následne môžete v aplikácii Snipping Tool doplniť o zakreslenie dôležitých vecí „ceruzkou“, zvýraznenie a „vygumovanie“. Screenshot môžete priamo zaslať emailom, prípadne ho uložiť vo formátoch .PNG, .GIF, .JPG, a .HTML stránku.

Snipping Tool (Windows 7) - možnosti práce s odchyteným screenshotom

Snipping Tool (Windows 7) – možnosti práce s odchyteným screenshotom

Výborným spôsobom, ako rýchlo vytvárať a zároveň automaticky uploadovať screenshoty (ale aj iné súbory) je nástroj Droplr.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

3 komentáre

  1. pet

    snipping tool je výborný nástroj, ja ho používam veľmi často, pretože to je rýchle a jednoducho sa s nim pracuje

    • ja som si to ešte nestihol ale dúfamže to buďe dobre či ?

  2. Bohuško

    nefunguje to tak vo win 10 home….. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *