Návody a postupy

Zrýchlite si počítač, vypnite niektoré programy po spustení Windows

Čím viac programov máte, tým dlhšie môže trvať štart Windowsu. Veľa programov sa pridáva k zoznamu tých, ktoré sa spúšťajú po štarte systému – a ten zoznam môže byť dosť rozsiahly. […]

Čím viac programov máte, tým dlhšie môže trvať štart Windowsu. Veľa programov sa pridáva k zoznamu tých, ktoré sa spúšťajú po štarte systému – a ten zoznam môže byť dosť rozsiahly.

Zrušenie automatického zapnutia programov

Niektoré programy, ako napr. antivírus či firewall, by sa mali spúšťať so systémom, ale väčšina programov týmto len zbytočne zaťažuje počítač a spomaľuje štart. Vo Windowse (do minulosti po XP) však existuje nástroj MSConfig, ktorý umožňuje rýchlo a jednoducho identifikovať tie programy, ktoré sa spúšťajú so systémom, a zakázať ich automatické spúšťanie. Potom sa samozrejme môžete rozhodnúť programy kedykoľvek spustiť, ale nebudú váš obťažovať skrytým štartom na pozadí pri spustení systému. Dávajte však na MSConfig pozor, pretože má aj iné funkcie. Ak si nie ste istý, čo vlastne robí, presne nasledujte kroky v tomto článku, ktoré vám ukážu, ako vypnúť niektoré programy po spustení Windows.

Na otvorenie MSConfig len napíšte „msconfig.exe“ do vyhľadávacieho pola v štarte. Ako budete písať, výsledky sa budú aktualizovať, a keď uvidíte „msconfig.exe“, len naň kliknite alebo ho zvoľte klávesnicou a stlačte Enter. Ak používate Windows XP, otvorte Spustiť/Run z menu Štart, napíšte „msconfig.exe“ a potvrďte.

msconfig.exe

Kliknite na tab v okne System Configuration označený ako Startup. Každý program, ktorý má vľavo označené políčko, sa spúšťa so systémom. Odkliknite to políčko, ak nechcete, aby sa program automaticky s Windowsom spúšťal. Pre potvrdenie a ukončenie kliknite na OK.

msconfig.exe - čo sa má spúšťať po štarte

msconfig.exe – čo sa má spúšťať po štarte

Zobrazí sa dialógové okno, ktoré oznamuje, že musíte reštartovať počítač na uplatnenie zmien. Kliknutím na Restart sa počítač reštartuje hneď, ale môžete aj okno zavrieť a reštartovať neskôr.

msconfig.exe

Schopnosť MSConfig-u, spravovať automatické spúšťanie programov, má aj čistiaca utilita CCleaner (pozrite si náš návod Používajte CCleaner ako profík – 9 tipov a trikov). V CCleaner kliknite na tlačidlo Tools vľavo v dialógovom okne a kliknite na Startup, aby sa vám zobrazili programy, ktoré sa so systémom spúšťajú. Panel Enabled hovorí o stave jednotlivých programov – či sa spúšťajú s Windowsom alebo nie. Na zrušenie automatického štartu programu ho zvoľte a kliknite na Disable. Môžete taktiež spraviť aj opak – povoliť štart programov, ktoré sa so systémom nespúšťajú. Po ukončení nastavovania reštartujte sami počítač vtedy, keď to uznáte za vhodné.

Ccleaner má verziu zdarma aj v inštalačnej, aj v prenosnej verzii. Existuje aj verzia za 25 dolárov, ktorá má prioritnú technickú podporu.

Pozor na to, že existujú programy, ktoré sa sami do zoznamu automaticky spúšťaných programov naspäť pridajú. V takom prípade ich musíte nakonfigurovať, čo sa poväčšine robí v nastaveniach v rámci programu.

Pozrite si tiež článok o Soluto (článok Použite Soluto, ktorý urýchľuje štart PC a rieši problémy s mrznutím), ktorý vám umožňuje pozastaviť alebo odložiť spustenie programov pre urýchlenie štartu systému.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *