Klávesové skratky

Užitočné klávesové skratky vo Windows 8

Napriek tomu, že väčšine ľudí lezie prostredie Windows 8 na nervy, sú nútení ho používať. Hlavne kvôli tomu, že je predinštalovaný na väčšine nových počítačov a nie každý je zručný […]

Napriek tomu, že väčšine ľudí lezie prostredie Windows 8 na nervy, sú nútení ho používať. Hlavne kvôli tomu, že je predinštalovaný na väčšine nových počítačov a nie každý je zručný zameniť ho za Windows 7. Veľa vecí však poriešite klávesovými skratkami a prehľad tých najdôležitejšich vám prinášam v tomto článku.

Win – plocha metra

Vyhľadávanie

Win + F – vyhľadávanie súborov
Win + Q – vyhľadávanie aplikácií
Win + W – vyhľadávanie nástrojov nastavení

Ako vidno, klávesové skratky vyhľadávania sú rozdelené podľa toho, čo vyhľadávate. Takto môžete hľadať iba v danej skupine (len súbory, len aplikácie, len nastavenia), čo môže byť celkom praktické a rýchle (len si treba osvojiť 3 namiesto jednej klávesovej skratke).

Panel Charm na pravej strane

Win + C – zobrazí panel Charm
Win + I – zobrazí panel s nastavením
Win + K – zobrazí panel pripojených zariadení
Win + P – nastavenie výstupu (externý monitor, TV, projektor)

Panel Charm sa zobrazuje  na pravej strane a napriek tomu, že v ňom nenájdete toľko podrobných nastavení klasických nastavení, môže byť užitočný. Ak používate externé zobrazovacie zariadenia, určite oceníte kombináciu Win + P, prípadne ak chcete Windows 8 vypnúť / reštartovať, nastaviť jas na notebooku, zmeniť volume atď. bude praktická klav. skratka Win + I.

Ostatné užitočné skratky

Win + D – zobrazí klasickú plochu
Win + E – zobrazí prieskumníka
Win + M – minimalizuje všetky okná
Win + R – okno spustenia aplikácie (z WinXP a starších)
Win + X – zobrazí pokročilé konfiguračné nástroje Windowsu

Pri poslednej skratke Win + X podotýkam, že rovnaká ponuka sa zobrazí pri kliknutím pravým tlačíkom myši na ikonu Štart v nových Windows 8.1. Inak sa jedná o naozaj šikovné skratky pre všetkých pokročilejších používateľov.

Vo Windows 8 fungujú aj pôvodné klávesové skratky z prechádzajúcich Windowsov, takže môžete využívať aj tie (až na malé výnimky). Keď si človek zvykne, tak sa napokon aj ten nešťastný Windows 8 používať dá.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *