Návody a postupy

Anti vírusový program AD-Aware na odstránenie spyware

Malware môže byť veľký problém (Ako sa malware k vám dostane) a existuje viacero nástrojov na jeho zvládanie, pričom na jednom počítači by ste pre kompletnú a spoľahlivú ochranu mali mať určite […]

Malware môže byť veľký problém (Ako sa malware k vám dostane) a existuje viacero nástrojov na jeho zvládanie, pričom na jednom počítači by ste pre kompletnú a spoľahlivú ochranu mali mať určite viac než jeden. V tomto článku vám predstavíme program Ad-Aware na odstránenie spyware, ktorý zaútočí nielen na potenciálny vírus, ale aj na iné nepríjemnosti bežne nachádzajúce sa v počítačoch ako nevyžiadané reklamy a sledovacie programy.

Hľadanie malware

Dobrá vec na Ad-Aware je to, že hneď po inštalácii automaticky vyhľadá a stiahne aktualizácie.

Keď je to hotové, požiada vás o reštart počítača. Po reštarte sa zobrazí okno (obrázok nižšie), a môžete začat so skenom kliknutím na ikonu radaru.

Program Ad-Aware free

Potom uvidíte okno s výberom stupňa skenovania (obrázok nižšie), pre najlepšie výsledky zvoľte Full Scan (celkové prehľadávanie). Na obrázku nižšie môžete vidieť okno s informáciami o tom, na aké typy sa bude program zameriavať. Kliknite na tlačidlo Scan Now.

Program Ad-Aware free

Keď je skenovanie hotové

Čas tohto procesu závisí na veľkosti vášho systému (napr. množstvo súborov). Výsledky sa zobrazia rozdelené do kategórií (obrázok nižšie). Pre každú kategóriu je rozbaľovacie menu, v ktorom môžete zvoliť, akú akciu chcete vykonať pre jednotlivé položky.

Program Ad-Aware free

Na obrázku môžete vidieť, aké možnosti sú dostupné. Predvolené nastavenie je „Recommended“ (odporúčané), ktoré Ad-Aware sám vyberie, ale nemusí to byť možnosť, ktorú naozaj preferujete.

Program Ad-Aware free

My sme zvolili Remove all (vymazať celé) pre každú kategóriu, keďže sme vedeli, že všetky nájdené položky sú skutočne nechcené. Ak si nie ste istý, ktorú akciu zvoliť, skúste pohľadať na Google či v inom vyhľadávacom systéme informácie o danej položke.

Všimnite si možnosť Set System Restore Point. Jedná sa o vytvorenie bodu obnovenia systému, ktoré odporúčame pre prípad, že by niečo nevyšlo. Keď máte všetko vybrané, zvoľte Perform Actions Now pre začiatok vymazávania a pod. Ak ste si zvolili vytvorenie bodu obnovenia, chvíľu to bude vyzerať, že Ad-Aware nič nerobí, no v skutočnosti sa vytvára záloha.

Program Ad-Aware free

Odstránenie malware

Na obrázku môžete vidieť, že počas vymazávania nás Ad-Aware upozornil na nejaký podozrivý súbor. Zvolili sme Submit, t.j. odoslanie súboru na analýzu u výrobcu tohto anti-spyware programu, Lavasoft. Odporúčame v týchto prípadoch rozhodnúť sa rovnako, pretože to pomáha zlepšiť výsledky budúcich skenov.

Program Ad-Aware free

Keď ste už vyriešili všetky podozrivé súbory, zobrazí sa okno so sumarizáciou procesov, ktoré boli vykonané. Program vás potom môže požiadať o reštart („Reboot Your Computer“).

Program Ad-Aware free

Krátky pohľad na reštart

Ak ste boli požiadaní o reštart, očakávajte, že obrazovka bude vyzerať nejak podobne ako na obrázku nižšie.

Program Ad-Aware free

Na záver

Ako každý iný anti-malware softvér, Ad-Aware nemusí stačiť na detekciu a odstránenie všetkých problémov. Ale je to veľmi užitočný program, a ak ho nakombinujete s iným kvalitným softvérom, ochrana bude dostatočná a počítač čistý.

Ďalší krok: vyskúšajte ďalšie programy

Keď už poznáte Ad-Aware, môžete sa ešte pozrieť na Spybot (Efektívne vyhľadávanie malware pomocou nástroja Spybot Search & Destroy), MalwareBytes (Rýchle odstránenie malware pomocou Malwarebytes’ Anti-Malware) a SuperAntiSpyware (Odstránenie malware pomocou SuperAntiSpyware), ktoré spolu s Ad-Aware fungujú ako plnohodnotný antivírus.

Trackbacks / Pings

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *