Na titulku, Recenzie

Notebook Lenovo IdeaPad G510 s dobrým pomerom cena/výkon (recenzia)

Doteraz som si na testy vždy žiadal notebooky v cene 1000 € a viac a keďže Lenovo IdeaPad G510 dostanete za cenu 649 € aj s daňou, je to najlacnejší […]

Doteraz som si na testy vždy žiadal notebooky v cene 1000 € a viac a keďže Lenovo IdeaPad G510 dostanete za cenu 649 € aj s daňou, je to najlacnejší notebook v mojej zbierke recenzií. Aké boli moje dojmy z jeho testovania si môžete pozrieť v nasledujúcom prehľade.

Notebooky s označením G stavajú na dobrý pomer cena-výkon a už po zhliadnutí hardvérových špecifikácií je nám jasné, že sa im to celkom darí. V G510 nájdete procesor najnovšej rady Haswell, čo pri 2jadrovom i5 procesore 4200M znamená slušný výkon pri priemernej spotrebe.

01

Hardvérová výbava – čo nájdete v nútri

Na prvý pohľad zaujme spomínaný dvojjadrový procesor rady Haswell Intel Core i5-4200M, ktorý pracuje na takte 2,5Ghz, sekunduje mu grafický adaptér Intel HD 4600, ktorý je štandardne zapnutý a pri hrách sa aktivuje mobilný AMD Radeon HD 8750M so slušnými 2GB pamäte. Konečne sa pohla aj hodnota RAMky zo štandardných 4GB na 6GB (4+2). Notebook je preto pripravený na spustenie väčšieho množstva programov, či náročnejšej hry. Použitý disk Seagate má 1TB a rýchlosť 5400 RPM. V prípade kúpy notebooku ho určite odporúčam vymeniť za SSD.

04

Oproti naposledy testovanému modelu Lenovo IdeaPad Y510p je G510 výbavou chudobnejší, ale aj o 400 € lacnejší.

Vyhotovenie a dizajn

Notebook je vyrobený z plastu, ktorý na vnútornej strane leštený a na vonkajšej matne drsný (aby sa lepšie držal v ruke pri prenášaní). Pri stláčaní nevŕzga, dokonca pevne drží aj baterka, čo nebýva zvykom. V danej cene je to asi maximum, čo vzhľadom k výkonu môžete dostať.

11

Konektory nájdete na ľavej a pravej strane. Na ľavej strane sa nachádzajú 2 USB 3ojky, HDMI, VGA. RJ45 lan konektor a výstup na sluchátka, na pravej napájanie, jedno USB a DVD mechanika. Napájanie je vcelku zaujímavé, nie je to ten klasický napájací konektor, ale skôr konektor podobný USBčku, osobne sa mi viac páči ako klasika. Na druhej strane, ak ste zvyknutý na Apple MagSafe, tak vás nič extra neohúri.

08

Výdrž na batériu

Niektorí predajcovia uvádzajú až 6 hodinovú výdrž, niektorí 4 hodinovú so šetriacim módom. Realita je taká, že 6 článková batéria s kapacitou 48 Wh vydrží pri štandardnom používaní so zníženým jasom 4 hod., pri kancelárskej práci + používaní browseru a internetu 3 a pol hod. a pri prehrávaní HD filmu iba 2 a pol hod. Nabíjanie batérie trvá niečo vyše hodinu (mimochodom adaptér má príjemnú veľkosť aj váhu).

03

Nie sú to žiadne extra vysoké čísla, no pre bežné potreby budú postačovať.

Displej a grafická karta

Bohužiaľ displej (použitý bol LG Display LP156WH4-TLN2) bol pre mňa najväčším sklamaním. Rozlíšenie 1366×768 TN displeja s dynamickým kontrastom je nedobrá kombinácia. Biela farba sa zobrazuje dobre, preto kancelárska práca a písanie dokumentov bude ok. No akákoľvek práca s obrázkami je na takomto stroji mysliteľná len na externom monitore. Pozorovacie uhly sú pri tomto type displeja štandardne zlé, ale tu som žiadne zázraky nečakal. Dobrý TN displej s rozlíšením 1366×768 som ale doposiaľ nevidel, takže G510 je vlastne priemerom.

06

Maximálny jas postačí pri bežnom kancelárskom svetle, ak vám dnu zasvieti slniečko, bude to o poznanie horšie. Pri minimálnom jase sa dá pracovať pohodlne aj pri úplnej tme. Osobne displej hodnotím ako najslabšiu časť notebooku.

Použitá grafická karta AMD Radeon HD 8750M patrí k najnovším v strednom segmente. Ako som už vyššie spomínal, je vybavená 2GB RAM, má 384 shaders, podporu DirectX 11 aj OpenCL 1.2. O prepínanie sa stará technológia AMD Enduro, ak sa tak nestane, môžete tak spraviť manuálne v AMD Catalyst Control Center. K notebooku môžete mať pripojený jeden externý monitor súbežne so zapnutým interným, prípadne 2 externé s interným vypnutým. Ak vás zaujíma, či vám pobežia najnovšie hry, tak vedzte že áno. Nízke natívne rozlíšenie displeja a výkon CPU+GPU+RAM je dostatočný, aby to zvládol.

Multimédiá

Výhodou notebooku je, že má reproduktory nad klávesnicou, takže zvuk nie je tlmený podložkou. Kvalita nijak neohromí, na počúvanie hudby radšej siahnete po slúchadlách. Samozrejme nechýba ani webkamera a zabudovaný mikrofón.

Chladenie a hlučnosť

Na internete môžete nájsť recenzie, v ktorých sa dočítate, že negatívom je neustále bežiaci ventilátor chladenia. To je síce pravda a ak priložíte ucho k notebooku, či ak máte v izbe úplne ticho, tak ho budete počuť. To sú však ojedinelé situácie. Ak ale notebook zaťažíte (cpu / grafiku), tak vás milo prekvapí nízka maximálna hlučnosť. Keď som notebook testoval v 3D Marku, ventilátor bol síce počuteľný, no ani z ďaleka tak ako na iných notebookch, ktoré som mal možnosť v minulosti testovať. Preto hlučnosť hodnotím kladne.

Touchpad a klávesnica

Klávesnica je hlučnejšia, ako som zvyknutý, pôsobí akosi plasticky, klávesy trošku „hrkocú“ no nepíše sa na nej zle. Presnosť písania zlepšuje mierny ohyb kláves. Na rozložení mi vadí asi iba shift, ktorý nemá plnú veľkosť , pretože je hneď veľa neho „narvaná“ šípka hore. Znateľne chýba podsvietenie a ak ste už v minulosti podsvietenie kláves mali, tak vám určite bude chýbať. Chýbať bude aj keď ste ho nemali, pretože notebook aj klávesy sú kompletne čierne a ak chcete niečo po tme na klávesnici nájsť, bude to problém (hlavne zo začiatku, ak ešte nie ste na rozloženie zvyknutí).

05

Touchpad som kriticky hodnotil už pri IdeaPad Y510p, v G510 to nie je o nič lepšie, resp. je to horšie. Citlivosť sa niekedy javí optimálna, potom jej trošku zašibe a nekorektne skopíruje pohyb prsta. Opäť budem omieľať to ovečkárske, že Applácky touchpad je mierkou a latkou, na ktorú zatiaľ žiadne PC nemá. Na druhej strane posledná séria HP EliteBookov má veľmi dobré touchpady, no to je iný cenový segment. Jednoducho touchpad v G510 je slabý a dojem z neho mi nezlepšili ani pokročilé gestá, pomocou ktorých ľahšie ovládnete metro prostredie Windowsu 8. Navyše chýba tu stredné tlačítko, ktoré zvyknem používať.

Záver

Pre koho je vlastne G510 určený? Povedal by som že pre menej náročných používateľov. Občasné hranie, surfovanie, filmy, kancelárska práca nebudú problémom. 2,6 kg je a relatívne nízka výdrž na batériu z G510 nerobia extra mobilný stroj, horší displej nebude sedieť ľudom, ktorý akokoľvek pracujú s grafikou. Na druhej strane je tu príjemná cena, ktorá je, povedzme si, vo väčšine prípadov rozhodujúca. Lenovo IdeaPad G510 výbornou voľbou, ak nechcete veľa investovať. Navyše môžete siahnuť aj po lacnejších variantách, s menším výkonom, prípadne na verzii bez operačného systému (štandardne sa dodáva Windows 8 64bit).

+ dobrý výkon CPU, GPU, RAM
+ šasi, pevné spracovanie
+ pohodlné písanie na klávesnici
+ hlasitosť chladenia
slabší touchpad
farby, rozlíšenie a kontrast displeja

Notebook na testovanie poskytlol špecialista na Lenovo notebooky thinkpro.sk.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *