Na titulku, Návody a postupy

Spybot Search & Destroy - nástroj na vyhľadávanie a odstránenie malware

Keď už viete, ako ľahko a rýchlo sa môže systém infikovať rôznymi typmi malware (Ako sa malware k vám dostane), je na čase zistiť, ako ho vyčistiť. V tomto článku vám predstavíme […]

Keď už viete, ako ľahko a rýchlo sa môže systém infikovať rôznymi typmi malware (Ako sa malware k vám dostane), je na čase zistiť, ako ho vyčistiť. V tomto článku vám predstavíme výborný nástroj na vyhľadávanie a odstraňovanie malware – Spybot Search & Destroy, dostupný aj v slovenčine, ktorú si môžete zvoliť počas inštalácie.

Inštalácia

Dvom oknám by ste počas inštalácie Spybot Search & Destroy mali venovať špeciálnu pozornosť.

Tuto môžete vidieť okno s výberom komponentov. Uistite sa, že sú označené políčka pri „Download updates immediately“ (okamžité sťahovanie aktualizácií) a „Security Center integration“. Avšak i po skončení inštalácie sa ešte môže niekoľko menších aktualizácií nájsť.

Program Spybot - Search and Destroy

V okne s dodatočnými úlohami skontrolujte, či je označené „Use Internet Explorer protection (SDHelper)“ a „Use system settings protection (Tea Timer)“ (ochrana prehliadača Internet Explorer a ochrana systémových nastavení). Tieto nastavenia zvýšia úroveň bezpečnosti vášho PC.

Program Spybot - Search and Destroy

Hľadanie malware

Keď už máte Spybot Search & Destroy nainštalovaný a prvýkrát ho spustíte, spýta sa vás, či chcete „Registry Backup“ pred skenom systému. Odporúčame vám odpovedať kladne – vytvorí sa záloha registrov v prípade, že by sa niečo nepodarilo tak, ako má.

Ako môžete vidieť na ďalšom obrázku, už pri základnom nastavovaní bol Spybot Search & Destroy zaujatý prácou s malware. Oba procesy, ktoré našiel, sme sa rozhodli deaktivovať a odstrániť, keďže sme vedeli, že sa jedná o malware.

Program Spybot - Search and Destroy

Keď sú základné nastavenia hotové, uvidíte hlavné Home okno, v ktorom si môžete zvoliť akciu. My sme sa najprv rozhodli spustiť Search for Updates pre prípad, že sa nejaké aktualizácie ešte nenainštalovali.

spybot04

Ako môžete vidieť, nejaké aktualizácie navyše sa našli – k databáze Immunization, k Tea Timer (ktorý sme zvolili počas inštalácie) a k popisovým súborom v angličtine. Keď sú aktualizácie dokončené, kliknite na Exit pre zatvorenie okna „Updates“.

Program Spybot - Search and Destroy

Týmto sa aj vrátite do domáceho okna. Teraz je na čase začať váš systém chrániť. Kliknite na Immunize a zbadáte, do akej miery je dostupná imunizácia („Unprotected“ – nechránené a „Protected“ – chránené). Kliknite na zelené plus s popisom „Immunize“.

Program Spybot - Search and Destroy

Keď je proces hotový, zbadáte zmenu v číslach chránených a nechránených častí. Teraz je na čase nájsť malware – začnite kliknutím na Search & Destroy naľavo v okne.

Program Spybot - Search and Destroy

Na začatie skenovania zvoľte tlačidlo Check for problems.

Program Spybot - Search and Destroy

Keď sa prehľadávanie začne, budete môcť sledovať pokrok vďaka grafu dole a číselnému počítadlu pod ním. Napravo od grafu taktiež uvidíte, čomu sa práve Spybot Search & Destroy venuje.

Kým program skenoval náš systém, zostavoval zoznam výsledkov s množstvom a typom nákazy, ktorú už našiel. Nejaký čas celé prehľadávanie trvalo, ale oplatí sa počkať.

Program Spybot - Search and Destroy

Keď je skenovanie hotové

Po skončení prehľadávania ukáže Spybot Search & Destroy vľavo dole počet infekcií, ktoré našiel. V hlavnej časti okna sú podrobné výsledky.

Program Spybot - Search and Destroy

Kliknutie na ikonku plus pri hociktorom zázname vám umožní vidieť detailné informácie o nájdených položkách (zápis v registroch, súbor a lokácia). Môžete zoznam prejsť a nájsť potenciálne falošne pozitívne výsledky a zrušiť ich označenie.

Program Spybot - Search and Destroy

Odstraňovanie malware

Keď je zoznam kompletný, kliknite na Fix selected problems pre zbavenie sa malware. Zobrazí sa okno, ktoré sa spýta, či chcete naozaj pokračovať. Kliknite na Yes a proces sa začne.

Program Spybot - Search and Destroy

Akonáhle sa nejaká položka úspešne odstráni, zobrazí sa pri nej zelená ikona. Ak program zistí, že nejaký malware je momentálne používaný, môžete zvoliť jeho zmazanie pri najbližšom reštarte počítača (vyberte Yes na povolenie tejto možnosti).

Program Spybot - Search and Destroy

Keď sa preklikáte na koniec zoznamu, uvidíte okno so štatistikou ohľadom vyriešených problémov. Ak sa našli problémy, ktoré sa vyriešia až pri reštarte, zobrazí sa to taktiež a program vás požiada o reštart počítača. Zvoľte OK a reštartujte.

Program Spybot - Search and Destroy

Odstraňovanie malware počas reštartu

Počas reštartu Spybot Search & Destroy zopakuje celý sken pre prípad, že by sa nejaký vírus pokúšal znovu udomácniť. Váš systém neukončí reštart pokiaľ sa prehľadávanie neskončí, takže nenechajte sa prekvapiť čiernou obrazovkou. Tento sken môže zabrať viac času než bežný sken – kľudne choďte čítať knihu a Spybot Search & Destroy vám dá vedieť, keď to bude hotové.

Program Spybot - Search and Destroy

V našom prípade sa niektorý malware naozaj pokúšal znovu napadnúť systém, ale Spybot Search & Destroy ho hravo podchytil. Na odstránenie nových problémov zvoľte Fix selected problems, a systém potom dokončí reštart.

Procesy, ktoré sa na našom systéme pokúšali znovu udomácniť, mali vstupy v systémovom startupe, ktoré otvárali popup okná informujúce nás o problémoch so štartom programu. Odporúčame v tomto prípade vykonať ďalší reštart. Keď je hotový, užívajte si konečne čistý počítač.

Program Spybot - Search and Destroy

Na záver

Síce Spybot Search & Destroy nie je najrýchlejší anti-malware softvér, je veľmi precízny a efektívny v ničení malware.

Ďalší krok: vyskúšajte aj iné programy

Keďže jeden anti-malware softvér poväčšine nie je dosť, skúste sa zbaviť malware aj s Ad-Aware (Odstránenie spyware pomocou programu Ad-Aware), MalwareBytes (Rýchle odstránenie malware pomocou Malwarebytes’ Anti-Malware) či SuperAntiSpyware (Odstránenie malware pomocou SuperAntiSpyware).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *