Predtým, než sa rozhodnete postaviť si vlastný počítač, je dobré porozumieť jeho komponentom. Tento prehľad vám predstaví diely, ktoré tvoria stolný počítač a na ktoré by ste pri skladaní nemali zabudnúť. Niektoré diely, ako napr. vnútorné káble, nie sú spomenuté, pretože poväčšine sú súčasťou nižšie spomenutých komponentov. Taktiež externé súčasti ako myš, klávesnica alebo monitor sú vynechané, hoci by ste ich mali mať tiež.
Z čoho sa skladá počítač?
- Skrinka – toto je základ, pretože všetky časti sú v jej vnútri. Výber záleží na tom, aké komponenty plánujete do nej dať. Ale môžete sa riadiť čiastočne aj estetikou, keďže je to jediná časť, ktorú bude vidieť.
- Zdroj energie – niektoré skrine majú zdroj zabudovaný, ale väčšina nie. Takže budete musieť zohnať zdroj, ktorý je kompatibilný s ostatnými časťami a má dostatočný výkon. Taktiež môžete zvážiť systém káblov a efektivitu.
- Materská doska – toto je báza systému. Určuje, aké komponenty môžu byť použité a aký počet periférnych zariadení (ako napr. procesor alebo pamäť) systém zvládne.
- Procesor/CPU – toto je mozog počítača a primárny faktor, ktorý vplýva na rýchlosť. Síce nie je veľa možností, viacjadrové systémy predsalen trošku sťažili výber.
- Chladič – ak bol procesor kúpený v užívateľskej verzii, bude s ním aj chladič. Ak je však od výrobcu, budete si musieť chladič zohnať. Mal by byť vhodný k vášmu procesoru.
- Pamäť – bez pamäte by počítač nefungoval. CPU potrebuje uchovávať informácie aby mohol pracovať s dátami. Budete musieť zistiť, akú pamäť vaša materská doska vyžaduje a rozhodnúť sa, akú veľkú ju potrebujete, keďže to priamo ovplyvňujete výkon.
- Harddisk – primárne tu sa uchovávajú dáta. Obvykle sa jedná o 9 cm veľký harddisk so Serial ATA. Užívatelia, ktorí idú za výkonom, môžu zvážiť mechaniku s nepohyblivým médiom (SSD).
- DVD alebo Blu-ray mechanika – optické mechaniky sa dajú využiť na inštaláciu softvéru. Bez mechaniky sa vám nemusí podariť ani nainštalovať operačný systém. Mechaniky taktiež slúžia na vypaľovanie, čiže nahrávanie obsahu na disky. Blu-ray je pre tých, ktorí si potrpia na HD filmy.
- Grafická karta – je nutná pre príjemné používanie počítača. Pouvažujte o dobrej karte ak hráte hry, pozeráte HD videá alebo používate viac grafických výstupov.
- Zvuková karta – väčšina materských dosiek už nejakú základnú kontrolu zvuku má, ale pre lepší zvuk a menšiu závislosť na CPU sa vám zíde dodatočná.
- Sieťová karta – hoci je už bežnou súčasťou materskej dosky, nie vždy je to s wifi spojením.
To by bolo zo základov hardvérového vybavenia všetko, no nezabudnite na softvér, počínajúc operačným systémom. S kúpou hardvéru môžete niekedy nájsť aj zľavu na operačný systém, alebo sa zamerať na možnosti zdarma ako Linux.