Na titulku, Návody a postupy

Automatické čistenie disku počítača

Ak si chcete udržať zdravo fungujúci Windows, pravidelné čistenie disku je pre systém vždy prospešné. V tomto článku sa pozrieme na to, ako si naplánujete automatické čistenie disku a ako zvládnete aj […]

Ak si chcete udržať zdravo fungujúci Windows, pravidelné čistenie disku je pre systém vždy prospešné. V tomto článku sa pozrieme na to, ako si naplánujete automatické čistenie disku a ako zvládnete aj trochu pokročilejšie nastavenia.

Naplánujte si základné čistenie disku

Windows má pár šikovných nástrojov na efektívne ovládanie rôznych funkcií systému. Jednou z nich je čistenie pevného disku (Disk Cleanup), ktoré vykoná odstránenie dočasných a starých súborov, čím sa uvoľní nejaké miesto na disku. Možno by ste chceli, aby bežalo pravidelne napr. raz za mesiac alebo raz za týždeň. Na toto musíme naplánovať úlohu, čo sa robí v rôznych verziách Windowsu veľmi podobným spôsobom. V našom prípade sa jednalo o Windows 7.

Kliknite na Štart a napíšte „task scheduler“. Potom ho otvorte.

30disk

Otvorí sa okno s plánovačom úloh, v ktorom kliknite na Create Basic Task v tabe „Action“ alebo vpravo v okne.

31disk

Otvorí sa wizard, do ktorého napíšte meno úlohy („Name“, môžete si vymyslieť hocijaké) a popis úlohy („Description“). Potom kliknite na Next pre prechod do ďalšej časti.

32disk

Teraz si zvoľte, ako často chcete čistenie disku spustiť – denne („Daily“), týždenne („Weekly“) či napr. mesačne („Monthly“). V našom príklady sme sa rozhodli, že chceme čistenie spustiť raz za týždeň.

33disk

Teraz je treba nastaviť, kedy sa úloha začne („Start“), ako často sa bude opakovať („Recur every“, zvoľte 1 ak chcete čistenie spustiť každý týždeň, nie napr. raz za dva týždne) a v ktorý deň v týždni.

34disk

Potom zvoľte v tabe „Action“ Start a program.

35disk

Do poľa označeného „Program/script“ napíšte „cleanmgr.exe“.

56bas

Prípadne môžete zvoliť Browse a nájsť čistenie disku, ktoré sa nachádza tu:

C:Windows|system32cleanmgr.exe

57bas

V „Program/script“ políčku sa potom zobrazí táto cesta.

37disk

Potom sa zobrazí sumarizácia úlohy. Ak je všetko správne, kliknite na Finish.

38disk

Keď príde čas spustenia úlohy, zobrazí sa okno ako na obrázku nižšie. Zvoľte disk, ktorý chcete prečistiť a kliknite na OK.

41disk

Takto to vyzerá, keď aplikácia počíta, koľko miesta sa bude dať uvoľniť.

42disk

Vo výsledkoch si budete môcť zvoliť, čo chcete vymazať.

43disk

Pokročilé nastavenia z príkazového riadku

Hoci je postup popísaný vyššie účinný, možno to nechcete riešiť cez Disk Cleanup aplikáciu. Zopár príkazov v command line vám umožní nastaviť, čo chcete vyčistiť a všetko pobeží automaticky. Napíšte „cmd“ do vyhľadávania v Štarte, kliknite na cmd.exe pravým tlačidlom myši a spustite ako administrátor.

51adv

Napíšte do príkazového riadku „cleanmgr.exe /sageset:1“.

O chvíľu sa otvorí okno nazvané „Nastavenia programu Čistenie disku“. Tam zvoľte, čo chcete odstrániť. Možností je tu oveľa viac než v predošlom postupe.

52adv

Potom kliknite na OK. Príkaz /sageset:1 uloží vaše nastavenia do registrov.

Teraz vytvorte naplánovanú úlohu podľa vyššie popísaného postupu, ale tentokrát pridajte „/sagerun:1“ do poľa Add argument.

55adv

Keď sa bude čistenie disku spúšťať, nebudete musieť nijako interagovať s utilitou vo Windowse, pretože sa proste spustí podľa nastavení z /sageset:1.

Chyba v Task Scheduler

Spustenie Task Manager vo Windows 7 môže spôsobiť chybu zobrazenú na obrázku nižšie. Vracia sa aj po vypnutí okna a síce to nevyzerá, že by sa týmto niečo ovplyvňovalo v procese čistenia, je to otravné.

39disk

Je niekoľko možností, ako sa tejto chyby zbaviť, a každá funguje v rôznych prípadoch. Napríklad by mohlo pomôcť zapnutie automatického spúšťania Defragmentácie disku, prípadne na Windowse 7 jeho vypnutie, keďže v tomto systéme je predvolene zapnuté. Defragmentáciu disku nájdete buď vyhľadaním v Štarte alebo vo Vlastnostiach disku (pravý klik) v priečinku Počítač v tabe Nástroje.

50disk

Na záver

Pokročilé nastavenia z príkazového riadku vám ponúkajú široké spektrum možností. Číslo 1 v príkaze /sageset:1 môže byť nahradené iným číslom, ale musí sa zhodovať s číslom v príkaze /sageset:x. Ak chcete vymazať len dočasné súbory z internetu, môžete použiť 1, a ak chcete vyčistiť všetko, môžete použiť 10. Tieto príkazy vám dávajú flexibilitu v možnostiach čistenia.

Ktorýkoľvek postup si zvolíte, čistenie disku vám umožní udržať si systém svižný a bez nepotrebných dát.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

2 komentáre

 1. Peter

  Dobrý deň,
  mám na notebooku zaplnený disk C nepotrebnými aktualizáciami a neviem si disk C vyčistiť tak aby som náhodou nevymazal niektoré systémové súbory .. pravdupovediac neviem ako by som mal postupovať pri čistení. skúšal som cez ovládací panel, ale tam mi ukázalo nejakých 3,00 MB a to je smiešne keď mám zo 145 GB voľného miesta iba necelé 3 GB .. Čo mám spraviť?? ?
  mám operačný systém windows 7 home premium
  ďakujem a želám pekný deň

 2. dobrý deň,

  skúste ešte raz nástroj čistenie disku vo windowse, s tým že keď ho pustite ešte zadajte voľbu vyčistiť systémové súbory.
  ďalej si stiahnite nástroj ccleaner https://www.piriform.com/ccleaner/download/standard
  nainštalujte, spravte analýzu a čistenie súborov.
  ak to nepomôže tak by to chcelo potom hlbšiu analýzu čo konkrétne zaberá veľa miesta, na to už ale neexistujú jednoduché nástroje

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *