Návody a postupy

Ako zistiť verziu vášho Windowsu a jeho súčastí a hardvér počítača

Dnes si ukážeme, ako jednoducho a rýchlo zistiť verziu Windowsu a jeho dôležitých častí. Patrí sem verzia samotného operačného systému, opravný balík service pack, typ systému (32 alebo 64 bit) […]

Dnes si ukážeme, ako jednoducho a rýchlo zistiť verziu Windowsu a jeho dôležitých častí. Patrí sem verzia samotného operačného systému, opravný balík service pack, typ systému (32 alebo 64 bit) a základné informácie o hardvére vášho počítača.

Aký Windows mám nainštaľovaný?

Ak chete vedieť, či máte Windows XP, Vista, 7, 8, či 8.1 a neviete ako na to, existuje jednoduchá cesta, pri ktorej sa budeme riadiť zdravým sedliackym rozumom.

Aký typ Windowsu používate sa dá zistiť napr. tak, že sa pozriete, ako vypadá vaše tlačítko štart.

 • Windows 8.1 - štart tlačítko Windows 8.1
 • Windows 8 – nemá tlačítko štart
 • Windows 7 - štart tlačítko Windows 7
 • Windows Vista - štart tlačítko Windows Vista
 • Windows XP - štart tlačítko Windows XP
 • Windows 2000, Me, 98 - štart tlačítko Windows 2000, Me, 98

Týmto spôsobom sa však nedozviete napr. verziu jednotlivých systémov máte (Home, Professional, Enterprise, Ultimate a pod.). Navyše nedzi Windows 7 a Vista tlačítkami je len maličký rozdiel, takže si ukážeme aj alternatívnu metódu:

 1. Ak máte na ploche ikonu Počítač, alebo Tento počítač, kliknite na ňu pravým a zvoľte vlastnosti (ukážka).
  Ak na ploche takúto ikonu nemáte, kliknite na tlačítko Štart, nájdite si Počítač, alebo Tento počítač, kliknite naň pravým a zvoľte vlastnosti (ukážka)
 2. Objaví sa vám okno vlastnosti systému, v ktorom nájdete všetky potrebné informácie (ukážka)

Aký Service Pack mám nainštaľovaný

Teraz už viete, akú máte verziu operačného systému Microsoft Windows. V predchádzajúcom kroku ste sa okrem verzie samotného systému dozvedeli aj to, či máte nainštaľovaný opravný balík, tzv. Service Pack. Niektoré aplikácie ho vyžadujú a jeho overenie je možné práve takto.

Na našom obrázku vidno, že používame Windows 7 Professional s opravným balíkom Service Pack 1. Ak by sa tu nenachádzala žiadna informácia o Service Pack, tak žiadny nainštaľovaný nemáte.

Aké DirectX mám v počítači?

Z rozličných dôvodov je fajn vedieť, aký DirectX máte vo Windows nainštaľovaný. Ide hlavne o hry, ktoré vyžadujú určité (väčšinou najnovšie) verzie tejto knižnice.

 1. Ak chcete zistiť, aký DirectX máte v počítači nainštaľoaný, kliknite na Štart, napíšte dxdiag a stlačte enter (ukážka)
 2. Na otázku zvoľte odpoveď Ano. Spustí sa diagnostická utilita, v ktorej už verziu DirectX vidíte (ukážka)

Mimochodom táto utilita ukáže aj všetky podstatné informácie o počítači, operačný systém, jeho presnú verziu a typ, jazykovú lokalizáciu, procesor a RAM.

Aký mám počítač?

Ak neviete, aký máte vlastne počítač, aký procesor a pamäť RAM vlastníte, aplikujte 2krokovú metódu, ktorú som popisoval pár riadkov vyššie.

V okne vlastnosti systému vidíte váš procesor aj vašu pamäť RAM (ukážka)

Okrem týchto informácií je tu ešte jedna postatná a to typ systému. V dnešnej dobe sa používajú 2 typy, 32-bitový, alebo 64-bitový operačný systém.

Ak vyžadujete čo najpodrobnejšie informácie o hardvérovom vybavení vášho počítača, použite populárny nástroj HWiNFO32. Stiahnuť ho môžete z oficiálneho webu http://www.hwinfo.com/download.php, resp. prikladám aj priamy odkaz na stiahnutie. Po krátkej inštalácii na vás vyskočia všetky potrebné informácie o vašom počítači.

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *