História

Ako vyzerala kúpa počítača v roku 1993 (video)

Kupujete nový počítač a neviete sa rozhodnúť? Máme pre vás zaujímavé tipy, ako by ste si ho mali vyberať. Hups… zabudol som pripomenúť, že toto video je 20 rokov staré. […]

Kupujete nový počítač a neviete sa rozhodnúť? Máme pre vás zaujímavé tipy, ako by ste si ho mali vyberať. Hups… zabudol som pripomenúť, že toto video je 20 rokov staré. V každom prípade vyvolá u mnohých z nás sentimentálne spomienky na „staré dobré časy“.

PC (IBM kompatibilné)

Čo bolo v roku 1993 považované za high-end v oblasti PC laptopov? Procesor triedy 486 s 50-60Mhz, 4MB RAM, 20MB HDD, trackball (niečo ako guličková myš otočená naopak), farebný monitor s rozlíšením 640×480. Zaujímavá bola výdrž takýchto mašiniek na batérii, 3 až 6 hodín. Za to by sa nemuseli hanbiť ani dnes. Cena takéhoto kúsku sa mohla vyšplhať až na $5000 (v roku 1993!).

Low-end laptopy pritom začínali na $1000, za ktoré mohol človek dostať 286, 2MB RAM, monochromatický monitor.

Za $4000 až $5000 bolo možné dostať multimediálne PC vyavené zvukovou kartou, reproduktormi, CD-ROM mechanikou a MPEG video kartou (možnosť prehrávať MPEG video vo fullscreene pri 30fps).

Apple Macintosh

Väčšina bežných PC neprichádzala s kompletným vybavením čo sa týka hardvéru, ani softvéru. Apple sa na druhej strane snažila zákazníkom priniesť kompletný produkt so všetkým, čo k tomu patrí. Vo väčšine jeho predávaných Mac-ov sa nachádzal CD-ROM, zvuková karta s mikrofónom, kvalitný farebný monitor a príslušné periférie. Ceny sa však pohybovali od $1900 nahor.

Bežný laptop Powerbook ste mohli dostať za $3000, čo bolo pri jeho hardvérovej vybavenosti viac než konkurencieschopné k PC modelom.

A teraz už samotné video…

Video je v angličtine. Ak anglicky neviete, nevadí, určite sa pokocháte aj samotným pohľadom :-).

YouTube Preview Image
zdroj: youtube / magazín Computer Chronicles

Informácie o autorovi: Vladimír Rejholec

Nadšenec informačných technológií, bloger, copywriter. Okrem obsahu tohoto webu píše aj populárny blog blog.rej.sk.

1 komentár

  1. pet

    to bola proste úplne iná generácia škoda, že ju niektorý nezažili

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *