Ak sa dívate na reklamy, pravdepodobne viete, čo sú QR kódy – malé štvorcové čiarové kódy, ktoré pripomínajú krížovky. Existujú síce už šestnásť rokov, ale vďaka smartfónom, ktoré ich vedia čítať, sa stali nečakane rozšírenými a obľúbenými len nedávno.
Tradičné čiarové kódy z obchodov kódujú identifikačné číslo, no QR kódy sú binárna verzia kombinácie čísiel a písmen rôznych veľkostí. Malý QR kód môže kódovať tridsať čísiel a veľký tisíce. S takou flexibilitou sa QR kódy ľahko rozšírili. Tento článok vás naučí, ako vytvoriť vlastný QR kód, ktorý môžete použiť na vizitke či inom propagačnom materiáli.
1. Získajte vCard
Ak neviete, čo to je – vCard je štandard pre zdieľanie kontaktných informácií. Možno ste sa s tým stretli v emailovej konverzácii, ale výborne funguje aj pre QR kódy. Väčšina aplikácii na čítanie QR detekuje vCard a automaticky uloží dáta do zoznamu kontaktov v telefóne.
Je mnoho stránok, ktorú vám automaticky vytvoria vCard QR kód. Spraví to napr. táto aplikácia, no môžete aj pohľadať na internete ďalšie – je ich veľa.
V Select a Code Action menu zvoľte „Create a vCard“. Vložte vaše dáta do políčok (obrázok vyššie) a kliknite na Generate Code. Veľkosť QR kódu závisí na množstve zakódovaných znakov, takže váš kód môže byť obrovský a nemusí sa vojsť na vizitku. Aby bol menší, použite len najpodstatnejšie informácie ako napr. meno, telefónne číslo a emailovú adresu. Prípadne si môžete spraviť vlastnú webovú stránku s vašimi kontaktnými informáciami a mať v QR kóde link na túto stránku. Funkciu na skrátenie linkov môžete použiť na zmenšenie URL a QR kódu.
2. Prispôsobte svoj kód
Nevýhoda QR kódov je ich neosobný vzhľad. Ak ho chcete oživiť, máte na výber niekoľko možností. Prvá možnosť je farebnosť. Generátory QR majú poväčšine čierno-bielu ako predvolenú farbu, ale môžete si pozadie aj popredie prispôsobiť. Akurát dajte pozor, aby bolo pozadie bledšie než popredie a aby medzi nimi bol rozumný kontrast, inak by to čítacie aplikácie nemuseli zvládnuť.
Ešte krajší trik je použitie farebného prechodu (gradientu). Otvorte editor obrázkov (drahý Photoshop aj GIMP zdarma to zvládnu dobre), vytvorte farebný prechod a použite QR kód ako masku na vrstve (obrázok nižšie).
Môžete ísť ešte ďalej tým, že pridáte do kódu logo. No pri tvorbe na nami odporúčanej stránke musíte nastaviť Error Correction Level ako „High“. Toto síce spraví väčší kód, no taktiež umožní jeho čítanie aj pri poškodení či prepísaní do 30% z jeho plochy.
Pre čo najlepší výsledok nedávajte logo na kraje kódu. Prípadne vyskúšajte rôzne možnosti a ich čitateľnosť.
Je to skvele