Ste unavený z nedostatočného výberu hier na svojom alternatívnom OS? Ľahko si môžete zahrať obľúbené hry pre PC na Linuxe.
Čas: 37 minút
Čo budete potrebovať
- GNU/Linux s kernelom 2.6x a novším
Zdarma na www.ubuntu.com - Wine
Zdarma cez Linux alebo na www.winehq.org - PC hru
Milí užívatelia Linuxu, rozumieme vašim problémom. Hranie na open-source platforme je prevažne obmedzené na open-source a freeware tituly od nezávislých tvorcov. Nie často sa vám dostáva toľko pozornosti od špičkových developerov ako používateľom Windowsu, ale váš čas v temnotách sa môže skončiť – ukážeme vám, ako spustiť hry pre Windows na Linuxe, včetne tých najnovších.
Použijete platformu s názvom Wine na zjednodušenie spustenia. Wine, narozdiel od virtualizačných aplikácií ako napr. Vmware, nie je emulátor. Emulátor je „obaľovač“, ktorý umožňuje jednému operačnému systému bežať v rámci druhého. Tento obaľovač skrýva primárny OS pred svojím „potomkom“, vytvárajúc softvérový priestor na hranie v rámci druhého systému. Keďže emulátory v tomto priestore spustia celý operačný systém, zníženie výkonu môže byť neskutočné a znepríjemňuje hranie na všetkých počítačoch, okrem tých najvýkonnejších.
Wine sa tomuto problému vyhýba implementáciou série procesov alebo API využívanými aplikáciami na komunikáciu s Windowsom. Namiesto emulácie Wine prekladá systémové požiadavky z Windowsu do Linuxu a z Linuxu do Windowsu. Ak tomu stále nerozumiete, zachovajte pokoj – nemusíte tomu rozumieť. Stačí vedieť, že Wine je zdarma, ľahko nastaviteľný a umožní vám rýchlo a jednoducho hrať.
1. Nainštalujte Wine
Inštalácia nového softvéru na Linux sa stala veľmi jednoduchou s príchodom balíčkového manažéru. Ak máte novú verziu Linuxu, pravdepodobne nejaký balíčkový manažér používate. Najčastejšie sú Synaptic/Aptitude (využívané v Debian a Ubuntu), Portage (Gentoo) a RPM (RedHat).
Softvérový balíček býva pribalený k softvérovým závislostiam vyžadovanými aplikáciou. Keďže sa tieto závislosti často medzi aplikáciami prekrývajú, balíčkový softvér zaistí, že sa nainštalujú len tie, ktoré ešte nemáte. Ak máte všetko, čo treba, balíčkový manažér prepojí závislosti s novou aplikáciou.
Inštalácia Wine na systéme s balíčkovým manažérom je asi taká jednoduchá ako prikázať balíčkovému manažéru nech nainštaluje program. Jedna krátka poznámka: naše inštrukcie sú založené na skúsenostiach s Ubuntu. Vaša verzia Linuxu sa môže líšiť, ale jadro našich postupov by malo zostať rovnaké.
Na získanie Wine najprv spustite Synaptic Package Manager otvorením aplikačného menu v title paneli hore na obrazovke a kliknite na Add/Remove. Kliknite na ikonu ďalekohľadu a napíšte „wine“ s tým, že máte pred spustením vyhľadávania zvolené „Show All Available Applications“. Ako môžete vidieť na screenshote vyššie, výsledky obsahujú aplikáciu Wine, verziu 1.0.0.
Ukončite úlohu kliknutím na políčko naľavo od Wine na jeho zvolenie a potom kliknite na zelenú značku označenú ako Apply. Potvrďte inštaláciu akýchkoľvek dodatočných balíčkov, pretože inak by mohla celá inštalácia neskôr zlyhať.
2. Nakonfigurujte grafiku a audio vo Wine
Otvorte termínal v Ubuntu a napíšte winecfg pre spustenie konfiguračnej obrazovky Wine. Začnite kliknutím na Drives tab a nastavte Wine na autodetekciu vašich diskov (obrázok vyššie). Aplikácia vytvorí súborovú štruktúru, ktorá simuluje Windows. Založí základné úložisko ako C: disk a optickú mechaniku ako D:.
Potom kliknite na tab Graphics pre nastavenie DirectX. Odporúčame použiť nastavenia zobrazené na obrázku nižšie – odkliknite len druhú a štvrtú možnosť pod Window Settings. Posledná možnosť je špeciálne dôležitá, pretože udržiava vaše Wine hry v okne. Čiže ak hra spadne, stále budete mať prístup na plochu Linuxu. Nezabudnite si pod Emulate a Virtual Desktop možnosťou nastaviť hracie rozlíšenie.
Nakoniec kliknite na Audio tab a potom stlačte Test Sound. Ak z reprákov nič nepočujete, vystriedajte postupne každý z dostupných driverov až kým to nebude fungovať. Síce primitívne riešenie, ale aj tak najrýchlejšie.
3. Skontrolujte kompatibilitu hier
Skôr než sa rozbehnete do obchodu s hrami a miniete ťažko zarobené peniaze ušetrené tým, že máte operačný systém zdarma namiesto Windowsu, prečítajte si tento krok. Je zásadný pre splnenie aktuálnej misie.
Linux má mnoho distribúcií, takže niektoré hry bežia lepšie na niektorých verziách než na iných. A často niektoré hry vôbec nefungujú na konkrétnych verziách, či dokonca akýchkoľvek verziách, ktoré používate.
Mali by ste vedieť či je hra kompatibilná skôr než necháte v obchode 40€. Obráťte sa na oficiálnu databázu Wine na appdb.winehq.org. Táto obrovská databáza vedená užívateľmi poskytuje hodnotenia a odporúčania pre viac než 10,000 aplikácií a hier vo Wine.
Hry a aplikácie sú rozdelené do špecifických výsledkov testov založených na kombinácii testovaných distribúcií a verziách Wine. Každá položka vám povie či bolo možné program správne spustiť alebo nainštalovať a aké je celkové hodnotenie použiteľnosti.
Aj ak je nejaký hra označená ako nefunkčná na všetkých verziách Linuxu, prečítajte si dole komentáre užívateľov. Môžete sa dozvedieť, že existuje nejaký nový patch alebo nová cesta, ktorou sa dajú problémy obísť.
4. Nainštalujte hru
Inštalačný proces aplikácií cez Wine je v zásade rovnaký ako na Windowse. Povedzme, že chcete nainštalovať hru Sins of a Solar Empire (ale tento postup sa dá použiť aj na inštaláciu množstva ďalších hier). Otvorte terminál a napíšte winefile. Toto otvorí interface podobný Windows Exploreru.
Zvoľte optickú mechaniku kliknutím na príslušnú ikonu hore v okne. Mala by vyzerať ako CD v mechanike. Dvojkliknite na inštalačný súbor hry (napr. setup.exe) a nechajte inštalátor pracovať.
Postupujte podľa inštrukcií ako keby ste boli vo Windowse, ale sledujte akékoľvek nedostatky. Je možné, že veľkosti písma budú mimo, alebo sa písmo nezobrazí vôbec. K tomu sa dostaneme neskôr.
Keď je hra nainštalovaná, budete ju chcieť čo najľahšie spustiť. Toto môžete vykonať nájdením exekučného súboru a jeho prepojením so spúšťačom (launcher) – Linuxáckou verziou Windowsáckej skratky. Wine automaticky skryje svoju falošnú Windowsácku partíciu v /home/[meno užívateľa]. Kliknite pravým na plochu Linuxu a zvoľte vytvorenie Launcheru. Pomenujte Launcher ako chcete, ale začnite príkaz frázou wine „/home/[meno užívateľa]/.wine/drive_c/“. Po „drive_c“ napíšte cestu k nainštalovanému programu.
Ak launcher nemôžete spustiť, neobávajte sa. Niektoré hry sa dajú spustiť len dvojitým kliknutím na exekučný súbor vo Winefile aplikácii.
5. Troubleshooting
Hoci sme dokázali nainštalovať a spustiť Microsoft Office, Guild Wars a NHL 08 bez problémov, Sins of a Solar Empire bol tvrdší oriešok. Najhoršia vec na Wine je riešenie problémov.
V našom prípade bolo písmo v zlej veľkosti a niekedy sa nezobrazilo vôbec. Ak sa vám to stane, existuje rýchla obchádzka. Z Windowsu nakopírujte fonty z C:WindowsFonts priečinku. Spustite Winefile a nakopírujte fonty späť do Wine simulácie Windowsu, do toho istého C:WindowsFonts priečinku.
Ak má vaša zvolená aplikácia problémy s kompatibilitou, je čas vrátiť sa do Winecfg konfiguračného nástroju. Ak bola aplikácia vyrobená na špecifickú verziu Windowsu, zvoľte Applications tab a prinúťte Wine aby použil vhodný mód kompatibility pre program. Kliknite na Add Application, zvoľte exekučný súbor a vyberte správnu verziu Windowsu.
Ako sme už spomínali, konfiguračný nástroj tiež umožňuje upraviť nastavenia grafiky a audia. Zákaz podpory hardvéru môže zabrániť hrám, aby padali, ale budete musieť obetovať výkon. Ak pochybujete, zmeňte nastavenia na minimálne a pomaly ich zvyšujte, aby ste zistili, kedy je to optimálne.
6. Pracujte vo Wine Library
Keď konfigurujete novú aplikáciu, je rozumné spustiť ju z terminálu až kým nemáte všetky nedostatky vyriešené. Toto vám umožní čítať správy o chybách, ktoré sa pohybujú obrazovkou, keď aplikácia beží. Pamätajte, že veľa zo správ nie sú chyby, ale len odkazy vytvorené developermi na uľahčenie dolaďovania Wine. Sú užitočným zdrojom informácií hlavne keď zobrazia .dll (dynamically linked library) chyby.
.dll je pojem od Microsoftu, ktorý opisuje knižnicu softvéru využívanú rôznymi aplikáciami. Tieto knižnice sú podľa potreby prepojené s aplikáciami. Ak vám to pripomína balíčkovo manažované závislosti spomenuté na začiatku tohto článku, zaslúžite si medailu. Tieto knižnice Wine nahrádza keď spúšťa vaše aplikácie pre Microsoft.
Niekedy knižnice chýbajú alebo sú nekompletné. V tomto prípade vám .dll chyby spomenuté vyššie vypíšu mená konkrétnych súborov, ktoré spôsobujú problémy. Náhrada za .dll súbory je vo Windows inštalácii vašej aplikácie. Na opravenie chýb použite Library tab vo Wine konfiguračnom nástroji a nahraďte .dll z Wine tými pravými .dll.
Wine vs. Cedega
Nie každý má čas alebo trpezlivosť nútiť Wine k funkčnosti. TransGaming Technologies (www.transgaming.com) dúfajú, že z toho môžu profitovať. Spoločnosť pripravila „komerčnú re-implementáciu API z Windowsu pre Linux so zameraním na hry“. Znie to ako Wine? Malo by. Produkt od Transgaming nazvaný Cedega je sčasti založený na Wine zdrojovom kóde, ktorý je zdarma. Mnohých z open-source komunity to naštvalo, ale Transgaming tvrdí, že je všetko kóšer. Za malý poplatok ponúka „Wine, ktorý funguje“ a malo by v ňom bežať množstvo hier.