Audio a video, Návody a postupy

Vytvorte si vlastné internetové rádio

V práci vám nedovolia nakopírovať si hudbu do počítača a iPod nestačí na vašu rozsiahlu hudobnú kolekciu, no aj tak chcete počúvať hudbu kým makáte. Hľadáte rafinované riešenie? Streamujte svoju […]

V práci vám nedovolia nakopírovať si hudbu do počítača a iPod nestačí na vašu rozsiahlu hudobnú kolekciu, no aj tak chcete počúvať hudbu kým makáte. Hľadáte rafinované riešenie? Streamujte svoju zbierku hudby z domu do pracovného počítača – vytvorte si vlastné internetové rádio. Iste, mohli by ste využiť služby ako Last.fm alebo internetové rádiá, ale to by ste museli počúvať hudbu niekoho iného alebo náhodnú hudbu. Môže byť zábavné počúvať a objavovať neznámych interpretov, ale skôr či neskôr narazíte na umelca, ktorého neviete vystáť. A niekedy si chcete užiť svoj obľúbený album od začiatku do konca. Vtedy sa vám zíde osobné rádio. Spraviť také niečo je nielen ľahké, ale aj zdarma a umožní vám to vypočuť si svoju obľúbenú hudbu kdekoľvek. Nevravíme, že si máte ísť zmazať účet na Last.fm, ale osobné rádio môže občas padnúť vhod.

Čas = 42 minút

Čo budete potrebovať

1. Nainštalujte SqueezeCenter

Tajná ingrediencia nášho plánu je open-source SqueezeCenter, kedysi známy ako SlimServer. Jeho schopnosti sú širšie než to, čo by ste čakali od bežného streamovacieho softvéru. Robí viac než len Squeezebox – môžete streamovať hudbu do akéhokoľvek PC s nainštalovaným Winamp, iTunes alebo Windows Media Player. Aplikácia slúži ako výborný webový jukebox, ktorým si môžete prechádzať vlastnú hudobnú knižnicu a prehrávať všetky bežné formáty. Najprv musíte zvoliť mašinu, na ktorej bude SqueezeCenter bežať. Keďže potrebujete funkčnosť 24/7, váš vytunený počítač na hranie nie je dobrá voľba pokiaľ nechcete platiť obrovské sumy za elektrinu. Odporúčame starší laptop, ktorý energie veľa nespotrebuje. Keď ste rozhodnutý, čo použijete, stiahnite a nainštalujte SqueezeCenter. Inštalátor si vypýta lokáciu vašich hudobných súborov a prehľadá knižnicu pre podporované typy súborov, medzi ktoré patria MP3, FLAC, M4A, OGG aj WMA. Ak máte obrovskú knižnicu, tento proces môže zabrať nejaký čas. Rýchly tip: SqueezeCenter bude hľadať aj obrázky patriace k albumom v ID3tagoch a jpg súboroch. Na update albumových obrázkov môžete použiť Get Album Art v iTunes’ alebo špeciálnu utilitu Album Art Downloader (http://sourceforge.net/projects/album-art).

squeezecenter

2. Nakonfigurujte SqueezeCenter

Pred streamovaním budete musieť nastaviť SqueezeCenter tak, aby prijímal požiadavky z iných počítačov. Softvér umožňuje prístup do interface bez hesla, ale len na počítači, kde je nainštalovaný. To treba zmeniť. Otvorte prehliadač a pripojte sa na http://127.0.0.1:9000. Potom zvoľte „Settings“ (nastavenia) tlačidlo v pravom dolnom rohu a zvoľte „Advanced“ tab. Posuňte sa v menu nižšie a vyberte „Security“. Budete musieť povoliť (enable) ochranu hesla (password protection) a zvoliť si meno užívateľa (username) a heslo (password). Potom musíte upraviť povolené IP adresy a povoliť prístup počítačom, aby ste mohli ľahko meniť playlisty. Na určenie  toho, aké IP adresy sú doma, otvorte príkazový riadok (cmd.exe) a napíšte ipconfig. Mali by ste vidieť zoznam vašich internetových pripojení, ale väčšina uvidí len jednu IP adresu. Pre povolenie prístupu k ďaľším počítačom použijeme divokú kartu. Vezmite svoju IP adresu a zmeňte čísla za poslednou bodkou na *. Potom vložte číslo do poľa Allowed IP Addresses (povolené IP adresy) v SqueezeCenter a kliknite na „Apply“.

3. Nakonfigurujte router

Teraz by už mal SqueezeCenter fungovať správne vo vašej domácej sieti, ale počítače mimo vášho routeru nemajú prístup do interface či do streamu. Na povolenie externého prístupu musíte otvoriť nastavenia routeru a nakonfigurovať presmerovanie portu pre porty, ktoré SqueezeCenter využíva. IP adresa vášho routeru bude pravdepodobne rovnaká ako predvolená brána (gateway), ktorú ipconfig zobrazuje. Napíšte adresu do webového prehliadača a prihláste sa do routeru použitím hesla, ktoré ste vytvorili pri prvom prihlásení (ak ste tak nikdy neučinili, bežná kombinácia je meno aj heslo „admin“ alebo prázdne heslo, prípadne skontrolujte manuál od routeru). Potom sa pozrite na sekciu „Port“ alebo „Application Forwarding“, ktorá je obvykle v pokročilej (advanced) sekcii v kontrolnom paneli routeru. Ak vám router umožňuje špecifikovať presmerovanie (forwarding) portu na základe mena prístroju, môžete tam proste hodiť len meno toho starého laptopu, nastaviť na presmerovanie príchodzieho TCP do portu 9000 a uložiť nastavenia. Ak vám to router neumožňuje, budete musieť nakonfigurovať IP adresu serveru manuálne. Otvorte kontrolný panel siete (network) zvaný „Sieťové pripojenia“, kliknite pravým na ikonu vášho pripojenia a zvoľte „Vlastnosti“ (properties). Dvojkliknite na TCP/IPv4 a môžete manuálne zadať IP adresu, masku podsiete („Subnet Mask“), predvolenú bránu („Default Gateway“) a informácie o DNS serveri. Vaša predvolená brána je adresa vášho routeru a maska podsiete je obvykle 255.255.255.0. Musíte si zvoliť IP adresu pre seba. Väčšina routerov rezervuje rozsah x.x.x.2-x.x.x.99 pre statické IP adresy. Môžete si vybrať akékoľvek nepoužité číslo v tomto rozsahu. Informácie o DNS by ste mali získať z nastavenia WAN alebo internetu v setup (nastavenia) sekcii kontrolného panelu routeru. Akonáhle máte nastavenú statickú IP, choďte spať do forwarding menu routeru a presmerujte vhodné porty na vašu novú adresu.

4. Nastavte DynDNS

Už by malo byť možné pripojiť sa do SqueezeCenter mimo vašej domácej siete ak viete svoju externú IP adresu, ktorú môže váš poskytovateľ z času na čas zmeniť. Použite DynDNS službu zdarma na automatické presmerovanie prevádzky (forwarding traffic) z vlastnej URL do vašej domácej siete. Program adresu aktualizuje vždy, keď ju poskytovateľ zmení. Predtým, než budete pokračovať, si založte účet (account) zdarma na www.dyndns.com. Keď ho aktivujete, prihláste sa a choďte do „My Account“ (môj účet). Kliknite na „Add Host Services“ link a zvoľte meno hostiteľa a URL. My sme si vybrali radiowill.kicks-ass.net. Vložte aktuálnu IP adresu od poskytovateľa (zistíte ju na www.whatismyip.com) a nezabudnite uložiť (save) nastavenia.

5. Nainštalujte DynDNS Updater

Teraz budete musieť stiahnuť DynDNS Updater, ktorý nájdete na www.dyndns.com. Nainštalujte to na váš serverový počítač a sledujte pokyny. Opýta sa vás na DynDNS užívateľské meno (username) a heslo (password) a potom na to, ktorú doménu DynDNS chcete presmerovať. Odkliknite možnosť „Enable Automatic Updates“ (povoliť automatické aktualizácie). Odporúčame spustiť Updater ako službu, ktorá sa spustí so štartom Windowsu bez ohľadu na to, či je užívateľ prihlásený alebo nie. Na streamovanie otvorte váš obľúbený MP3 prehrávač a choďte na „Open Stream“ možnosť (skratka je Ctrl+U v iTunes aj Windows Media Player). Použite URL http://doménaktorúchcete presmerovať:9000/. Keď ste pripojení na stream, otvorte SqueezeCenter interface vo webovom prehliadači použitím tej istej URL. Potom už len zvoľte nahrávky, ktoré chcete počúvať.

dyndns-updater

Streamujte kamarátom legálne

Máte všetko nastavené, ale kvôli copyrightu je nelegálne streamovať vaším priateľom. Za zlegalizovanie budete musieť zaplatiť. Pre získanie licencie choďte na www.ascap.com/weblicense/. Ak volíte skladby sami a nemáte reklamu, môžete použiť Schedule A z Non-Interactive 5.0 ASCAP licencie, ktorá stojí 288 dolárov ročne. Alebo kamarátom povedzte, nech si spravia vlastné rádio.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *