Kedysi dávno bolo mať duálny monitor dosť na to, aby vás ostatní pokladali za celkom vážneho blázna. Dnes však ľudia a aj ich babičky bežne hrajú World of Warcraft a zároveň na druhej obrazovke kontrolujú maily. Tak čo musíte spraviť, aby ste mohli byť znovu divný? Máme jeden nápad – používať dva počítače v tandeme.
Máme skvelé riešenie pre ovládanie PC a Mac jednou klávesnicou a myšou – Synergy. Je to open source program zdarma, ktorý toto umožňuje s dvomi či viac počítačmi. Prepojené počítače sa správajú ako keby boli len jednotlivé monitory v tradičnom multi-monitorom zostavení s jedným počítačom. Čiže ak potiahnete myš z ľavej strany pravého monitoru, objaví sa na ľavom monitore a presmeruje do neho aj vstupy z klávesnice. A čo je ešte zaujímavejšie, Synergy synchronizuje aj clipboardy a šetriče obrazovky.
A čo je tá úplne najlepšia časť? Je to cross-platformová aplikácia, čiže môžete používať Windows PC, Unix aj Mac s OS X naraz s jednou myšou a klávesnicou. Ak toto neočarí vašich maniackych kamarátov… mali by ste si nájsť maniackejších.
Používanie Synergy ľahké – prejdeme si jednotlivé kroky.
Čas = 15 minút
Čo budete potrebovať
- Synergy (zdarma na synergy2.sourceforge.net/)
1. Nainštalujte Synergy na jednotlivých počítačoch
Najprv choďte na stránku Synergy a kliknite na „Latest Release“ link v bočnom paneli. Tam stiahnite kompatibilné verzie pre jednotlivé počítače alebo zdrojový kód (ak chcete kompilovať sami).
Každý počítač, ktorý chcete pripojiť, by mal byť v tej istej lokálnej sieti (čo by nemal byť problém, keďže chcete počítače aj tak používať v blízkosti). Ak budete mať nejaký uletený nápad o používaní Synergy cez internet, buďte opatrní. Synergy nemá žiadne zabudované šifrovanie, takže je dosť riskantné používať ho cez nedôveryhodnú sieť.
2. Nastavte Synergy na serverovom počítači
Predtým sa však musíte rozhodnúť, ktorý počítač bude server. Jediné, čo to ovplyvňuje, je do ktorého počítaču bude zapojená myš a klávesnica. Keď sa rozhodnete, môžete na tom počítači nakonfigurovať Synergy.
Vo Windowse:
Spustite synergy.exe a po otvorení okna zvoľte “Share this computer’s keyboard and mouse (server)”.
Potom kliknite na „Configure…“ napravo od slov „Screens & Links“. Otvorí sa ďalšie okno, v ktorom kliknite na „+“ hore pod „Screens“. Toto otvorí ešte ďalšie okno, označené ako „Add Screen“. Vložte meno prvej obrazovky, ktorú chcete pridať (serveru). Na zjednodušenie je vhodné použiť meno počítaču. „Aliases“ a ostatné polia môžete nechať tak. Opakujte proces až kým nebude každý počítač, ktorý chcete pridať, v „Screens“ zozname.
Ďalej budete musieť vytvoriť linky medzi jednotlivými obrazovkami. Na to použijete výpadové menu dole v „Screens & Links“ okne. Tie tri položky, ktoré budete potrebovať, sú orámované tenkou červenou čiarou. Vyplňte políčka tak aby zodpovedali prepojeniu medzi dvomi vašimi obrazovkami. Napr. ak používate dve obrazovky pri sebe, bude to vyzerať takto:
„0 to 100% of the left of MenoPravejObrazovky goes to 0 to 100% of MenoĽavejObrazovky”.
Kliknite na „+“ pre potvrdenie prepojenia.
Pozor, musíte vytvoriť prepojenia obojstranne. Ak vytvoríte prepojenie len zprava (right) jednej obrazovky, nevytvorí to prepojenie zľava (left).
Kliknite na ok pre prechod späť do hlavného menu a kliknite na „Test“. Toto spustí server bez zatvorenia konfiguračného okna. Takže teraz ste spustili klientov.
Na Macu či Unixe:
Pre Unix a Mac OS X nastavíte Synergy s tými istými informáciami, ale s config súborom namiesto GUI. Nižšie je screenshot config súboru pre Unixový počítač („fernando“) a laptop s Windowsom („laptop“). Skopírujte tento vzor a nahraďte vymyslené názvy menami vašich počítačov a ich pozíciami. Uložte súbor ako „synergy.conf“.
Keď bude uložený, spustite Synergy serverovú aplikáciu. Na Unixe to spravte napísaním „synergys -f –config synergy.conf“ do terminálu.
Zadajte plnú cestu ak synergys nie je v PATH.
Na Macu to funguje rovnako, akurát môžete pretiahnuť synergys a synergy.conf súbory do terminálu namiesto písania celej cesty.
„-f“ možnosť príkazového riadku presunie proces Synergy do popredia, takže môžte identifikovať potenciálne problémy. Akonáhle zistíte, že všetko funguje, vymažte „-f“ aby mohla aplikácia bežať na pozadí.
3. Spustite Synergy na klientských počítačoch
Našťastie Synergy nevyžaduje veľa konfigurácie keď beží ako klient. Na Windowse proste spustite exekučný súbor Synergy, zvoľte “Use another computer’s shared keyboard and mouse (client)“ a vložte meno hosťujúceho počítača v poli označenom “Other computer’s host name“.
Kliknite na „Test“ na klientskom počítači a je to. Synergy sa pokúsi vytvoriť prepojenie na hosťujúci počítač a vytvorí zoznam problémov, na ktoré narazí. Ak všetko hladko beží, spustite nabudúce Synergy stlačením „Start“ namiesto „Test“ na každom počítači a Synergy sa presunie do task baru.
Na Unixe proste napíšte nasledujúci príkaz: „synergyc -f server-host-name“.
Nahraďte server-host-name menom hosťujúceho počítaču a použite celú cestu, ak synergyc nie je v PATH.
Na Macu je to opäť rovnaké až na to, že môžete pretiahnuť synergyc do terminálu namiesto písania celej cesty.
Teraz by ste mali byť schopný ovládať všetky vaše počítače s jednou myšou a klávesnicou. V „options“ menu môžete vyladiť nastavenia, ale Synergy je tak jednoduchá aplikácia, že ani nie je veľa možností na jej prispôsobenie.