Na titulku, Návody a postupy

10 tipov na riešenie problémov s tvojím PC

Máte problémy s počítačom a neviete, čo ďalej? Otravuje vás to? Nemáte chuť volať si k počítaču odborníka, ktorý by závady opravil? Vyskúšajte naše rýchle tipy, ktoré riešia bežné problémy. […]

Máte problémy s počítačom a neviete, čo ďalej? Otravuje vás to? Nemáte chuť volať si k počítaču odborníka, ktorý by závady opravil? Vyskúšajte naše rýchle tipy, ktoré riešia bežné problémy. Vyskúšajte naše rýchle tipy ešte predtým, ako nainštalujete nejaký program menom „opravmojePC“ z internetu, alebo ešte predtým, ako reinštalujete systém. Prinajhoršom sa zbavíte aspoň pár nedostatkov vášho digitálneho života – a to stojí za to.

Mám veľmi veľa ikon na ploche a neviem, čo s nimi.

Je to jednoduché. Zbavte sa nepodstatných programov a bloatware (už nainštalované nevyžiadané programy). Nepotrebujete každý program, ktorý je od kúpy vo vašom PC, špeciálne ak máte počítač z obrovského obchodu. Programy, ktoré používate, by ste si mali nechať, no tých, ktorých nepotrebujete, je pravdepodobne viac. Ak máte tri programy na čítanie elektronických kníh, odinštalujte tie dva, ktoré máte menej radi. Taktiež vymažte prehrávače, ktoré nepoužívate, a hry, ktoré nehráte. Tieto programy prinajmenšom zaberajú miesto na harddisku a prinajhoršom spomaľujú systém, keď hľadajú aktualizácie.

Grafický driver zamrzol a potom sa dal do poriadku.

S týmto sa môžete stretnúť na počítačoch, na ktorých už bolo veľa programov nainštalovaných a odinštalovaných. Grafické drivery sú buď poškodené alebo nejaký program s nimi nie je kompatibilný. Updateujte driver. Choďte do Windows Update a nájdite „Graphics Driver“ pod voliteľnými hardvérovými aktualizáciami. Ak ste technicky zdatný, choďte na stránku svojej grafickej karty (Nvidia GeForce, Intel alebo AMD Radeon) a nainštalujte správny driver pre grafickú kartu.

Spustenie programu trvá večnosť alebo spadne hneď, ako sa spustí

Skontrolujte či nie sú aktualizácie pre programy, ktoré používate. To nájdete buď v help (pomoc) sekcii v programe alebo vo Windows či Mac App store, pokiaľ máte program odtiaľ. Aktualizácia môže napraviť chyby ako napr. spomalenie kvôli nedostatku pamäte alebo problém, ktorý sa ukázal po poslednej aktualizácii. Okrem tohto,  aktualizovaný softvér má často vlastnosti, ktoré ho robia lepším oproti pôvodnému stavu.

Dostať sa na internet trvá večnosť

Internet Explorer, Chrome, FireFox a Opera – pravdepodobne máte niečo z tohto na svojom PC alebo Macu. Vždy, keď pridáte nejaký doplnok, rozšíri to schopnosti prehliadača, ale aj nechá stopu na pamäti. Ak používate svoj aktuálny počítač viac než pár mesiacov, je možné, že už máte peknú zbierku rozšírení a toolbarov. Nepotrebujete však viac než jeden, či dokonca ani jeden, keďže dnešne prehliadače vyhľadávajú rovno z adresného riadku. Odinštalujte ich a získate vertikálne slušnú  časť miesta v okne. Rovnaké to je s pluginmi a hrami v prehliadači – spustia sa vždy s prehliadačom, takže sa pustite do odinštalovania a v ideálnom prípade sa dostanete k browsovaniu rýchlejšie.

Dvojklik na súbor ho neotvorí v očakávanom programe

Pozrite sa, čo ste vy a vaša rodina nainštalovali. Každý, kto zdieľa počítač, zistí, že ostatní užívatelia si nainštalovali vlastné programy. Síce sú často neškodné, ale väčšina z nich je zdarma a nefungujú ideálne. Niekedy dokonca preberú funkcie iného programu ako napr. PDF čítačiek či iných grafických programov. Na Windowse kliknite pravým na súbor, potom prejdite na „Otvoriť v programe“ („Open with“) a zvoľte „Vybrať predvolený program („Choose Default Program“). Keď si predvolený program zvolíte, vždy pri dvojkliku na súbor príslušného typu sa tento program otvorí. Na Macu je to podobné – spustite command na súbore, zvoľte „Get Info“ a vyberte program v „Open With“. Ak chcete ešte efektívnejšie riešenie, odinštalujte program rodinného člena či iného užívateľa a budete mať pokoj.

Po otvorení x-tého tabu (karty) v prehliadači sa systém veľmi spomalí pri prepínaní okien

Zatvorte taby alebo rozšírte pamäť. Každý tab alebo okno môže spustiť novú inštanciu programu a vyžiera pamäť. Ešte horšie to je ak majú otvorené stránky kopu GIF-iek a Flash animácií. Ak chcete rýchlu radu, zavrite nejaké taby a zoznámte sa s príkazom „Close Other Tabs“ či „Zatvoriť ostatné karty“. Ak máte tento problém často, porozmýšľajte o zdvojnásobená pamäte, čiže pridaní niekoľkých GB do systémovej pamäte vášho počítaču. Z dlhodobého hľadiska sa to oplatí, hlavne ak máte vždy otvorenú kopu stránok.

Na obrazovke nič nie je

Skontrolujte kábel od obrazovky, pretože tie sa občas pokazia. Skontrolujte konektor na PC aj na monitore a ak máte niekoľko monitorov, skontrolujte to na všetkých. Stačí, že sa jeden pokazí, a ostatné môžu ukazovať len časť interface. Pri laptopoch skontrolujte, či je output (výstup) nastavený na správny hardvér, čo sa dá spraviť skratkami na klávesnici. Sledujte ikony, no často to býva Fn a F7.

Systém sa nespustí

Skontrolujte naprv pripojenie do elektrickej siete a spúšťacie tlačidlo. Jasne, že je to primitívne, ale niekedy to treba skontrolovať. Tlačidlo môže byť napr. niečím poškodené, opotrebované alebo len proste chybné a možno potrebuje opravu. Na laptope skontrolujte sieťový kábel, ktorý sa mohol pokaziť či uvoľniť a v tomto prípade by ste museli kúpiť novú nabíjačku.

Bolia ma ramená, ruky či zápästie

Dajte sa do lepšej pozície alebo si dajte pauzu. Napr. sa len presuňte od stola na gauč, ale môžete si aj kúpiť ergonomické kreslo. Keď ste na počítači či tablete, často nesledujete čas, a toto môže viesť k problémom. Prinajmenšom raz za pár hodín vstaňte a prejdite sa či precvičte. Nebojte sa, váš virtuálny svet vás počká.

Moji „priatelia“ mi hovoria, že Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest alebo Skype mi ide spraviť niečo zlé a ja musím spraviť niečo proti tomu. Toto je pravdepodobne hoax. Skontrolujte technické stránky ako napr. pcmag.com alebo stránky proti hoaxom ako snopes.com na odohnanie strachu a pochýb. Dajte vyhľadať text zo statusu a okamžite zistíte, či sa deje niečo zlé, alebo či je to len nezmysel.

20 komentárov

 1. mia

  Ja som si kupila pred mesiacom novy notebook. Stahovala som subory a nechtiac som stiahla windows update!najprv pocitac riesil chybu s dokoncenim suboru.vypol sa a ked ho teraz zapnem na nic nereaguje a obrazovka je cista.co mam robit?dakujem.

  • Nechtiac si stiahla Windows Update? Windows Update nesťahuje, ale je to súčasť systému samotného a aktualizácie sa defaultne inštalujú samé. Pripadá mi to, akoby si stiahla vírus, ktorý sa tvári ako súčasť Windowsu. Pri takto všeobecne popísanom probléme (vypol sa a už nereaguje) sa vzdialene radí ťažko, to by som musel vidieť.

  • Marek

   Mam problem s PC vsetky programi mi otvara vo vinrar ( Google word pover point hry a vsetko dalsie)
   Ako to napravit?

 2. Erik

  normálne som hrával hry ny PC až pokým moja sestra neaktualizovala aktualizácie .. odvtedy ako náhle spustím napr. fifu 14 alebo swat 4 m i na hre naskočí dvojitý obraz zafarbený do ružova, dokonca som skúšal hru vymazať znova nainštalovať ale nepomáha … čo mám spraviť aby mi to fungovalo správne ? Ďakujem

 3. Lucia

  dobry den chcela by som sa opytatat, ci mi neviete poradit.na stolovom pocitaci je modra koncovka do ktorej sa napaja monitor, noo ta vobec nereaguje kupovali sme v pc shope druhu nooo ani tak to nefunguje kable vsetko je poriedne pozapajane, noo neviem kde by mohol byt este problem, dakujem

 4. viktor

  nedavno som si kupil lenovo yoga , ma super monitor ale ked don nainstalujem nejaky softw tak ma dany program az necitatelne male ikony , kto vie ako to nastavit?

 5. Andrea

  keď zapnem počítač na ploche sa mi začnú zobrazovať okienka, ktoré sa normálne zapínajú pravým klikom myši. sú to okienka kde je, že kopírovať, vložiť, nový priečinok atak. objavujú sa mi všade aj napr pri pehliadavači google a potom sa mi nedá písať. neviem čo tie okná spustilo. už som aj skúšala obnovenie do skoršieho bodu, ale nedá sa mi obnoviť do bodu pred tým kedy to začalo. pc si automaticky vytvára body obnovy a vytvoril len novšie body.

 6. David

  po doinstalovani tlaciarne HP som dostal program Hp solution center no pri spusteni neslo v spustit program. Po urcitej chvili badania kde je chyba som zistil ze windows neobsahuje „flash.ocx“ prezeral som si rozne videa ako opravit tuto chybu hlavne tu opravu ked skopirujem „Flash10b.ocx“ a a vlozim ho do toho isteho precinku ale uz pod nazvom „Flash.ocx“ ale nepomohlo mi prosim pomozte mi :/

 7. lenka

  dobry den chcela by som sa opytat ako moam riesit ked::: sa mi napr: stava ze ak zapnem pc::chcem nieco otvorit na ploche:::ale zrazu mi to oznaci vsetko a otvara sa vsetko naraz???alebo ked vojden na google a potom chcem prejst na druhu stranku::dole sa mi kopia vsetky stranky na ktore som klikla:::prosim poradte mi som laik a potrebujem vasu pomoc

 8. Dominika

  Dobry den,
  chcem sa opytat, ci neviete co by to mohlo byt. Vcera som chcela zapnut notebook, Naskocil mi windows 7, vsetko bolo ok a ked som klikla na ikonku, zrazu len cierna obrazovka. Asi o 10 minut sa mi otvoril internet chrome. A ste len cierna obrazovka, neviem sa dostat k mojim suborom.
  Dakujem

 9. markus

  Ked zapnem pc tak sa spusti a potom mi vzdy nacitava vitajte a nikdy sa to nespusti

 10. jaroslav mikulik

  nedaju sa mi otvorit nijake programy a nefunguje mi ani zvuk mam notebook hp nx6110

 11. jaroslav mikulik

  nedaju sa mi otvorit nijake programy a nefunguje mi ani zvuk mam notebook hp nx6110

 12. Samuel Valluš

  ja mam problem na internete sa mi svojvolne otvaraju nove okna neviem ako to zastavit

 13. karol

  dobry mam problem s pc ked tak na mail ked mi niekto viete poradit pri hrani alebo ked pozeram film mi skoci na 2sekundz take male cierne okienko a ked hram ma hodi do winodwsu na chvilu neviete co mi to robi a jak to odstranit dakujem

 14. dobry mam problem s pc pri hrani alebo pri pozerani filmov mi skoci na 2 sekundy male okienko cierne ked hram tak ma hodi do windowsu trva to priblizne 2 sekundy neviete poradit dakujem ked tak na moj mail odpovedat

  • Jakub

   Dobrý den chcem sa len opýtat kto mi poradi budem moc vdačný takže ked zapnem pc tak sa mi neotvori nič proste kliknem na nieaky subor /hru / goole či štart alebo nastavenia nič mi nesputi čakam a nic neotvori mi ziaden subor ani hru proste nic asi nastavenia😫

 15. marosd

  Problem ktory mam je v tom, že ked chcem otvorit subor v tvare jpg, tiff, psd a podobne vo foldri, v ktorom je uloženy pocitac nevykona žiadnu akciu vsetko sa ukonci a nastavi sa do stavu v uvodnej obrazovke.

 16. Matej

  mam problem ze ked zapnem hru tak naskoci a o 5 sekund hned spadne nainstaloval som aj najnovsi update a nepomaha co to moze byt ?

 17. renata

  Dobrý deň. JA mám taký problém ,že ked pustim rozprávky deťom mi ako by zrnelo ,,,niečo ako by niečo prerušovalo samotné pozeranie roypravky, Nie to šumenie,ale také pásiky sa robia farebné. ako by som mala postupovať…nedávno som ho celý vymazala a nainštalovala windous 10. Od vtedy to robý . Do teraz z tím nebol problém. Rozprávky pozerali bez nejakého vyrušovania …..Dakujem za otpoved.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *